Tırnaklarınızın Sağlığınız ile İlgili Veriyor Olabileceği Bu Sinyalleri Biliyor musunuz?

-
Abone ol

Tırnaklarınız neden bu kadar kırılgan, sarı ya da farklı renkte hiç merak ettiniz mi? Bu görünüşte zararsız gibi gelen belirtiler başka sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir

New York'ta görev yapan dermatolog ve "Cilt Kuralları"nın yazarı Dr.Debra Jaliman, Cleveland Clinic'te bir dermatolog olan John Anthony'ye göre, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bazı belirtiler bulunuyor. İşte sizler için tırnaklarınızın veriyor olabileceği sinyalleri ViralNova'dan derledik.

Kaynak: http://www.viralnova.com/fingernails-and...

1. Sararmış tırnaklar

WebMD'ye göre, sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Ancak nadir görülen vakalarda, diyabet, tiroid hastalığı veya akciğer hastalığı gibi daha ciddi bir duruma da işaret edebilirler. Sigara da tırnakları sarıya boyayan bir etkendir..

2. Çatlak ya da kırık tırnaklar

Doktor Jailman, çatlamış veya kolay kırılan tırnakların tırnak plağının aşırı derecede kuru olduğunu gösteren bir işaret olabileceğini belirtiyor. Bu durum ayrıca tiroid hastalığı ile de ilgili olabilir. Hipotiroid vakalarında bazen bu belirti gözlemlenir.

3. İçi oyulmuş, kalkmış tırnaklar

MedicineNet'e göre, tırnaklardaki bu oyuklara, tırnak tabakasının katmanlarının hatalı gelişmesi neden olur ve sedef hastalığı olanlarda yaygın görülen bir durumdur.

4. Tırtıklı tırnaklar

Dr. Anthony, insanların tırnaklarında görülen yatay tırtıkların nedeninin, tırnağın aldığı doğrudan bir travma olabileceğini ya da daha ciddi bir hastalığın işareti olabileceğini söylüyor. 

Bu durumu birden fazla tırnağınızda görüyorsanız, muhtemelen vücut tırnak oluşumuna değil başka bir hastalıkla savaşmaya odaklanıyordur.

5. Rengi değişmiş ya da altında koyu renk çizgiler oluşmuş tırnaklar

WebMD'ye göre tırnak üzerindeki renk değişimi veya koyu çizgiler bazen oldukça tehlikeli bir cilt kanseri olan melanomdan kaynaklanabilir. 

Melanom ayrıca tırnakta siyah bir çizgi veya şerit oluşturabilir. Bunu fark ederseniz vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz iyi olur.

6. Tırnak ısırma alışkanlığı

Medical Daily'ye göre, Amerikan Psikiyatri Birliği'nin Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM), tırnak ısırmayı obsesif kompulsif bozukluğun belirtilerinden biri olarak sınıflandırır. Tırnak ısırma alışkanlığınız aşırı hale gelirse, bir doktordan yardım alabilirsiniz.

7. Morarmış ya da maviye çalan tırnaklar

WebMD'ye göre tırnaklarınız mavileştiğinde, bu vücudun yeterli miktarda oksijen almıyor olduğunun bir işaretidir Akciğer sorunları ve kalp problemleri olası nedenleri arasında olduğu için, doktorunuza danışmanız iyi olur.

8. Beyaz lekeli tırnaklar

Kimi hekimlere göre tırnak üzerindeki beyaz lekeler kalsiyum eksikliği anlamına gelir, ancak Dr. Anthony bunun genellikle parmağınızı bir şeye çarpmak gibi bir travmanın sonucu olduğunu söylüyor.

Tırnaklarınız ve sizin için sağlıklı günler dileriz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
om.mani.padme.humm

son fotoğraf ay savaşçısından duygulandım :(

blackfrost

vücudumun her bir hücresi gibi müthiş tırnaklarım var

Gizli Kullanıcı

bazen beyaz,tırtıklı ve çatlayan tırnaklarım var:(..

speedkills

10 numara tırnaklarım var

csa

Obsesif Kompulsif bozukluk var bende demek... Neyse zaten hangimiz de psikolojik rahatsızlık yok ki. Modern psikoloji, her insana bir tanı konuyabilecek kıvama geldi.

Görüş Bildir