Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin 13 Maddede İzmir Ekonomili Olmak

-
Abone ol

1. İzmir’in havasına güven olmaz

İzmir yazları oldukça sıcak daha doğrusu oldukça nemli geçer. Sonbahar ve ilkbahar pek yaşanmaz. Bir bakmışsın yaz, bir bakmışsın kış. Geçiş mevsimleri pek yoktur İzmir’de. Her gün evden çıkmadan hava durumunu
kontrol etmek şart olur. Bazen İzmir Ekonomi Üniversitesi instagram sayfasını da kontrol etmek yeterli olabilir. Eğer havayla ilgili sıkıntılı ya da keyifli bir durum varsa anında beyan edilir.

2. İzmir Ekonomi Üniversitesi komşusu: Teleferik

Üniversitenin açıldığı ilk yıllarda açık olan ve öğle tatilinde öğrencileri ağırlayan Teleferik, ne yazık ki bakım, onarım ve yenilenme çalışmaları nedeniyle uzun süre kapalı  kaldı. Ama bu sene tekrar açıldı. Yani öğle tatillerinin vazgeçilmez adresi geri döndü. Yemyeşil ağaçları ve tabi ki İzmir Ekonomi Üniversitesi manzarası muhteşem.

3. İzmir Ekonomi Üniversitesi turnikeler

Turnikelerden geçiş, “kenkartı bana da basar mısın?” demeye benzemez. Öğrenci kimlik kartını unuttuysan ve arkadaşının kartıyla turnikeden geçiyorsan güvenlikten anında uyarıyı alırsın, bir de kimlik kontrolü yapılıp İzmir Ekonomi’nin öğrencisi olduğunun bilgisayar ortamında görüntülenmesini beklersin. Gerek yok :) Al sen kartını yanına.

4. Turuncu tuğla duvarlar

Bir süre sonra sosyal medya hesaplarına baktığında, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne başladıktan sonra ne kadar da turuncu fonlu fotoğrafların olduğunu fark edeceksin. Her kim ki izmir Ekonomi Üniversitesi’nde okumuş olsun, onun da turuncu tuğla fonlu ön ya da arka bahçede bir profil fotoğrafı olsun. :)

5. Para birimine dikkat!

İzmir Ekonomi Üniversitesi Kantini’nde paramı birimi Türk Lirası’ndan Firuz Lirası’na geçer haberin olsun. Elinde nakitle sıra bekleyenleri, kendisine sıra gelince hüsrana uğrayıp kasanın yolunu tutanları çok gördük. Kısaca senin paran burada geçmez, Firuz geçer. :)

6. Döner kapı efsanesi

Her genç, şakacı bir arkadaşının onu döner kapıda sıkıştırması tatlılığını yaşar. Kısa süreli tedirginlik ardından kahkahalar falan. Ama asıl önemli olan döner kapının bir buluşma noktası olmasıdır. ‘Döner kapının orada buluşalım’ lafı günün en az birkaç vaktinde söylenir. Ağızlara pelesenk olmuştur diyebiliriz.

7. Turunç nedir bilir misin? Bilmezsen mandalina diye yersin.

Gönül isterdi ki İzmir Ekonomi Üniversitesi girişindeki turunç ağaçları herkesin sandığı gibi bir mandalina ağacı olsun. Mandalina sanıp ağzına atanlar suratlarındaki o komik ifade ile ağızlarındaki mayhoş ve acı tatla orada kala kalmasınlar ama kader. Onlar turunç, senin de haberin olsun. :)

8. Kedidir o kedi.

Her kampüste kedi olabilir. Ama İzmir Ekonomi Üniversitesi kampüsündekiler kocaman bir aile. Tanrı misafirlerini de kabul eden, komşuluk ilişkileri iyi ve en önemlisi de sevimli mi sevimli :) Bazen abartıp
kantinde öğrencilerle birlikte oturdukları görülmüş olsa da onlar bahçelerin
efendisidirler :) Özellikle tatil zamanları bahçeyi boş bırakmaz, yabancılara karşı ortalıkta kol gezerler.

9. Cafer Bey Cafer Bey...

Adeta kantinde asansörde hatta kendinizi en yalnız hissettiğiniz yerde bir anda size karakoldaymış gibi hissettiren “cafer bey cafer bey” telsiz anonsu ile karşılaşabilirsiniz. Öyle ki kendisi temizlik Birimi'nin Müdürü olup, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin en sevilen temizlik ekibi Papatya'nın aranılan adamıdır.

10. Dikey bahçe...

İlk başta kimse o duvarda neler olduğunu anlayamadı. “Yine noluyo yea?” edasıyla yanından umarsızca geçildi. Ama sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'ndeki bina üzerine uygulanan Türkiye'deki en yüksek dikey bahçeye sahip olan bir üniversite oldu.

11. Resmen amfi tiyatro.

İzmir Ekonomi Üniversitesi eğimli bir arazide kurulmuş olmanın hakkını vererek, hiçbir ağacı kesmeden inşa ettiği 1600 kişilik Bengü'den Mor ve Ötesi'ne, Demet Akalın'dan Gripin'e bir çok konsere ev sahipliği yapan amfi tiyatrosunda, sen de ünlü isimlerin konserlerini izleyecek ve en önemlisi o sahnede kep atacaksın. Hazır mısın? :)

12. Grafiti sanatını destekleyen üniversite...

Tasarım Fakültesi'nin iki duvarını süsleyen kocaman grafitilerin sahibi İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin bir öğrencisi. Gerçekten hayranlık uyandıran sanat eserleri diyebiliriz. Son dönem mezunların da Amfi Tiyatro'daki mezuniyet töreni çıkışında poz vermeyi ihmal etmediği bir fon olduğu da mutlaka belirtilmeli. :)

13. Starbucks var dediler geldik gibi olmasın ama...

Efendime söyleyeyim bir “dabıl Ristıretto Biyanko venti nan fet” alayım da derse gideyim dersen o da var. Üniversite içindeki Starbucks, kahvesiz yapamayanlara tatlı krizi gelenlere bire bir. Aynı zamanda hayvan sever olduklarını da söylemeden geçmek olmaz.

Bonus: İzmir'in havasına gerçekten güven olmaz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayorka

olmayın, hatta mümkünse gelmeyin. hong kong gibi sadece kendi arazisi içinde binalaşan ve yeşil alanı bile olmayan bir kampüs. öğrenci işleri Allah'ın bile uğramadığı yer. kaçın derim mümkünse.

samet-yeniay

Neden öyle diyorsunuz? Bu kadar ön yargılı olmanın faydası olacağını mı düşünüyorsunuz? İyi olmayan şeyler düşünüp insanları farklı etkilemeye çalışmak pek iyi niyetli değil.

Görüş Bildir