Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TFF'nin Yeni Yabancı Kuralı Formülü 6+2+2! Türkiye'de Futbol Kamuoyu Yabancı Sınırını Tartışıyor

-

Son dönemlerde Türk futbolunun en çok tartışılan konularının başında gelen yabancı sınırı ile ilgili TFF harekete geçti. Federasyon'un sınırı 6+2+2 olarak belirlediği ve Kulüpler Birliği ile yapılacak toplantıda bu formülün görüşüleceği öğrenildi.

TFF, 2015 yılında yabancı kontenjanında yeni bir düzenlemeye gitmişti. Mevcut kurala göre Süper Lig'de yer alan kulüpler, 14 yabancı futbolcuya lisans çıkartabiliyor.

Mevcut kurala göre kulüpler 28 kişilik oyuncu kadrosunda 14 yerli 14 yabancı oyuncu bulundurulabiliyor. Kulüpler 21 kişilik maç kadrosunda ise 12 yabancı 9 yerli futbolcuya yer verebiliyor.

TFF, yabancı kuralında düşünülen yeni planlamayı ise 6 + 2 + 2 olarak öngörüyor.

Federasyonun üzerinde çalıştığı yeni yabancı planlaması, toplamda 10 yabancı oyuncuyla sözleşme yapılabilmesine izin veriyor.

Bunların tamamı kadroda yer alamayacak. İlk 11'de 6 yabancı oyuncuya izin verilirken, kulübede de 2 oyuncu yer alabilecek.

Diğer iki oyuncu ise tribüne çıkmak zorunda kalacak. Bu durumda kulüplerin en az 4 yabancıyla yollarını ayırması gerekiyor.

Kulüpler Birliği yabancı sayısı için 21 Mart Perşembe günü İstanbul'da toplanacak. Bu önemli toplantının ana maddesi de yabancı sayısı olacak. 18 kulüp başkanının yanı sıra TFF yöneticilerinin de bu toplantıya katılacağı öğrenildi. Başkanlara 6+6+2 konusunda fikirleri sorulacak.

Diğer ülkelerde yabancı kuralı nasıl işliyor?

  • Almanya: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. En az 12 Alman futbolcu kadroda bulunması şartı var. En az 8 futbolcu ise altyapıdan yetiştirilmeli.

  • Belçika: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. En az 6 futbolcu altyapıdan yetiştirilmelidir.

  • Fransa: Avrupa Birliği futbolcuları + 4 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. En fazla 4 yabancı futbolcu ilk 11'de sahaya çıkabilir.

  • Hollanda: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. 18-19 ve 20 yaş futbolcular için asgari maaş şartı vardır.

  • İngiltere: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. İngiltere'de alınan yabancı oyuncuların milli takımlarında oynama sayılarına bakılmaktadır.

  • İspanya: Avrupa Birliği futbolcuları + 3 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 3 yabancı futbolcu ilk 11'de sahaya çıkabilir.

  • İtalya: Avrupa Birliği futbolcuları + 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu ilk 11'de sahaya çıkabilir.

  • Portekiz: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir.

Futbolseverler ne düşünüyor?

Mehmet Demirkol'un yorumu;

Siz yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sınırlama getirilmeli
Sınırsız olmalı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

Ahır yönetecek kapasitesi olmayan akçomarlarin yönettiği ülkede olur sadece bu aptallıklar... Her sene kural değiştirmekle olmaz bu işler, istikrarla olur kaliteyi arttırmakla olur istersen tamamı yerli kuralı getir kalite yoksa ne işe yarayacak.? Kimlikler değil iyi olanlar kazanıyor bu oyunu...

viyol10sel

Ben yıllar önce iptal ettim ligtv'yi, zaten mobil uygulamalar var bu sahrekar kirli AK düzene para kazandırmak vatana ihanettir, tek gereken uygulama indirmek ve bedavaya seyretmek

kharoon

Almanya örnek alınmalı. Sonuçta başarıları belli.

erlik

İş seyirciye düşüyor. Yeni Tarıklar, Alperler görmek istemiyorsan maçları izleme. Stada gitme, yayıncı kuruluşa abone olma. Bu futbol yöneticiler için değil, senin için oynanıyor. Nasıl ki restorana gidince para verdiğin yemek kötüyse itiraz ediyorsun ? Nasıl ki filimin yorumları kötüyse gitmiyorsun? Maça gitme. TV'de izleme. Bu top federasyon için oynanmıyor. Sen varsın diye onlar var. Bugün Ozan Kabaklardan bahsediyorsak sebebi kalitenin bir tık yükselmiş olması. Artık vasat oyuncular birden parlayamıyor. Çünkü çıta yükseldi. Bugün bu kadar çok genç ve yetenekli Türk futbolcudan konuşuyor olmamız tesadüf değil. Yabancı sınırı ile birlikte çıta yükseldi. Artık vasat oyuncular ancak yedek oluyor.

satain

Sınırlama getirilmeli ama Tarık Çamdal , Hasan Ali gibi çöpleri izlememek şartıyla. Türk futbolunun gelişmesi için altyapılara önem verilmesi gerekir. Türkiye takımı dünya kupası kazansın istiyorsak bu şart.

sbstnbjk

Olayın futbolla, altyapıyla, milli takımla falan alakası yok. Zaten futbol açısından değerlendirildiğinde hiçbir mantıklı açıklaması yok. Ama maalesef ülkemizde hükümet her alana olduğu gibi futbola da müdahale ediyor. Kendi yanlışlarından dolayı ortaya çıkan ekonomik krizin etkilerini azaltmak için buldukları en ufak şeye bile el atıyorlar. TFF veya kulüpler yabancı sınırlamasını istemiyor. Hükümet yabancı sınırını düşüreceksiniz emrini verdi. Amaç yabancılara ödenen milyonlarca euronun iç piyasada kalması. Yurtdışına para çıkışını azaltmak. O kadar zor durumdalar ki bu kadar küçük hesapların peşine düştüler. Süper Lig'de 250 yabancı oyuncu var. Ortalama maaş 1milyon euro desek. Yılda yabancılara 250 milyon euro ödeniyor. Oyuncular bunun neredeyse tamamını yurtdışına çıkartıyorlar. İşte amaç paranın kabiliyetsiz Türk oyunculara ödenmesi ve bir kısmının iç piyasada tutulması.

Görüş Bildir