Görüş Bildir
Haberler
TEOG Puanlarına Yeni Hesaplama

TEOG Puanlarına Yeni Hesaplama

Batuhan
01.08.2014 - 11:16 Son Güncelleme: 01.08.2014 - 11:37

MEB, Danıştay kararı üzerine ortak sınavlarda ikili kopya tespiti yapılan tüm öğrencilerin iptal edilen testleri ile puanlar ve yüzdelik dilimlerin yeniden hesaplandığını açıkladı.

İlk olarak  BUGÜN’ün gündeme taşıdığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ( TEOG ) sınavındaki ‘ikili kopya’ skandalında Milli Eğitim Bakanlığı geri adım attı. Daha önce sadece mahkemeyi kazanan öğrencilerin puanını yeniden hesaplayarak ‘yine bir skandala’ imza atan bakanlık, dün yaptığı açıklamayla, aynı sınıfta aynı yanlış cevabı verdikleri için ‘ikili kopya’ denilip ‘sıfır’ verilen tüm öğrencilerin puanlarının yeniden hesaplandığını belirtti.

ÖĞRENCİLERİN ZAFERİ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TEOG uygulaması çerçevesinde 8. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen ortak sınavlarda, diğer sınavlarda olduğu gibi belli durumlarda kopya analizi yapıldığı kaydedildi.

8- sınıf öğrencilerinin 28-29 Kasım 2013'te katıldıkları birinci dönem ortak sınavları ile 28-29 Nisan 2014'te katıldıkları ikinci dönem ortak sınavlarında da ‘kopya analizi’ yapıldığı anımsatılan açıklamada, bu kapsamda 6 bin 165 öğrencinin ikili kopya uygulamasına tabi tutulduğu bildirildi.

Bu öğrencilerden bir kısmının açtığı iptal davaları sonrasında, Danıştay 8. Dairesi’nin ' ikili kopya ' uygulamasının yasal dayanağı ve sonuçlarıyla ilgili olarak yürütmenin durdurulması yönünde bir karar verdiğinin kaydedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TERCİH YENİLENEBİLİR

'​Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına göre tercih ve yerleştirme işlemleri öncesinde öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması amacıyla sadece dava açan sınırlı sayıda öğrenci için değil, ikili kopya işlemi yapılan tüm öğrencilerimiz için yeniden değerlendirme yapmış, bu öğrencilerin iptal edilen testleri ve Yerleştirmeye Esas Puanları ( YEP ) ile sınavlara giren bütün öğrencilerimizin yüzdelik dilimlerini yeniden hesaplamıştır.

Öğrencilerimizin puanları ve yüzdelik dilimleri 31 Temmuz itibariyle sitede yayımlanmaya başlamıştır. Önceden başvuru yapanlar tercihlerini yenileyebileceklerdir.'

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ

Kaynak: http://egitim.bugun.com.tr/mebden-ger...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın