Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tehlikeli Oyunlar'dan 10 Güzel Alıntı

-
Abone ol

''Tehlikeli Oyunlar'' Oğuz Atay'ın ikinci romanı olmakla beraber ''Tutunamayanlar'' romanının hep bir adım gerisinde kalmıştır. Onun hak ettiği değeri görmemesinin nedeni bilinmemekle beraber romanın genel havası ve kurgusu Tutunamayanlar'a göre daha derli toplu ve daha akıcıdır. Oğuz Atay'ın bolca kullandığı alegoriler ve alaycı üslup romanın depresif havasında yine de kendine yer bulur. İşte Tehlikeli Oyunlar'dan yapılabilecek en iyi 10 alıntı.

1. 

'' Bütün hayatımı, en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hesapladığım iyiliklerin hayaliyle geçirdim albayım. Artık ne olacaksa olsun istiyorum.''

2. 

''Sabahları kimseyi uyandırmadan sessizce yola koyulurdum; gezici din adamları gibi. Yalnızlığın dinini yayıyordum.

3. 

''Oynadıkları oyunu hiç anlamıyorlardı. Yaşamak istiyorlardı; en çok buna kızıyordum.''

4. 

''Yanılıyorsunuz albayım. Dünyanın yaratılışından beri bilinen şeyler bunlar. Yalnız medeniyetin gürültüsü içinde, modası geçen bütün oyunlarla birlikte bir köşeye atıldı. Tıpkı sizin gibi, tıpkı benim gibi.''

5. 

'''Kelimeler, albayım, hangi anlama geliyor?'' ''Efendim?''
''KELİMELER! Albayım. Hangi anlamda kullanıyoruz onları? ''Hangi
kelimeler Hikmet?'' Sizi neden yanımda dolaştırıyorum bilmem ki?

''Bütün kelimeler. Genel anlamda __kelime.''

''Ne demek istiyorsun oğlum?''

''Kelimeler canım işte. Mesela kelebek.''

''Ne kelebeği?''

''Kelebek canım, bildiğimiz kelebek.'' Ellerini açtı, kapadı.

''Ha, o kelebek mi?''

''Kelimenin aslı mı nereden __geliyor?''

Bu soruya tutunalım hiç olmazsa: ''Evet''

''Bilmiyorum.''

6. 

''Gerçek, başkalarının bize uygulamaya çalıştığı tatsız bir ölçüdür.''

7. 

''Otur'' dedi Hüsamettin Bey, ''Anladım.''

''Haklısınız albayım.'' Oturdu. ''Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç
konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeğe hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: ''Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor.
Küçük oyunlar istemiyorum albayım.''

8. 

''Yahuda ne yaptıysa kendine yaptı" dedi Hikmet, "İsa için üzücü olan , Yahuda'nın ihaneti değildi: neden yaşadığını hiç bilmeyen bu zavallı hain, neden intihar ettiğini de anlayamadan ölüp gitmişti. İsa işte buna üzülüyordu."

9. 

''Her geçen gün yeni suçlar öğreniyor insan. Okudukça, düşündükçe,
yeni insanlar tanıdıkça sadece günahlarının arttığını hissediyor.''

10. 

''Bütün hayatımı kelimeler uğruna harcadım, içi boş kelimeler uğruna.
Kelimelerin gerçek anlamlarını bilmeden, onlarla oynadım. Oyunları da kelimelerin içinde tutukladım.''

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-can-caglar

"Gerçek, başkalarının bize uyguladığı tatsız bir ölçüdür." "Birimi var mı Hikmet Amca?" "Birimi insandır."

fatihboz

Bazen büyük bir boşlukta hissedersin kendini Efkar ve hüzün ağır basar ve işte o zaman Oğuz atayın sözleri derman olur derdine..

ozkan.ozcan.1426

Bir abimiz, dini inancım olmasa Tutunamayanlar'ı kutsal kitap ilan ederdim dedi, bunun üzerine okumaya başladım; gerçekten dediği kadar vardı, çok beğendim. Şu anda Simyacı'yı okumakla meşgulüm, bitirdikten sonra hemen buna başlayacağım. Teşekkürler emeğiniz ve uğraşınız için.

Görüş Bildir