TBMM Önünde ve Sosyal Medyada Tepki: #GeriÇekmekYetmezİptalEdilsin

 > 
227PAYLAŞIM

Türkiye'yi ayağa kaldıran 'cinsel istismar' düzenlemesini protesto etmek için yüzlerce kişi bu sabah TBMM önünde toplandı. Başbakan Yıldırım'ın "Düzenlemeyi komisyona geri çekiyoruz" açıklamasını burada öğrenen sivil toplum kuruluşlarından oluşan gruplar tasarının geri çekilmesini değil, iptal edilmesini talep etti ve "Bu yasa Meclis'ten geçmeyecek" diye slogan attı. Sosyal medyada da #GeriÇekmekYetmezİptalEdilsin etiketiyle tepkiler sürüyor...

Meclis'e gelmesi beklenirken, komisyona geri çekildiği açıklanan cinsel istismar önergesini protesto etmek için TBMM'ye gitmek isteyen gruplar, Ankara'daki Akay Kavşağı'nda polis ekipleri tarafından durduruldu.

Ellerinde döviz ve bayraklarla önergeyi protesto edenler, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Düzenlemeyi komisyona geri çekiyoruz" açıklamasını burada öğrendi.

'Dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa', 'Susma haykır, tecavüze hayır', 'Bu yasa Meclis'ten geçmeyecek' ve 'Kadınlar susmayacaklar' sloganlarını atan grup, ‘Bu yasa Meclis’ten geçmeyecek’ ve 'Tecavüz aklanamaz' yazılı pankartları taşıdı.

Çevik kuvvet ekipleri, biber gazıyla müdahale ederek grubu dağıttı. Gazdan basın mensupları da etkilendi.

Önergeyi protesto etmek için Meclis önünde toplanan kadın örgütü temsilcileriyle basın açıklaması yapan CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök şöyle konuştu:

“Önergenin geri çekilmesinin ötesinde reddedildiğini söylüyoruz. Mücadelemizi bu utanç yasası çöplüğe atılana kadar devam ettireceğiz."

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ise “Çocuk istismarı önergesine ‘Hayır’ demek için buradayız” dedi.

AKP milletvekillerine “Neden vicdana sığmayan bu yasaya dur demiyorsunuz” diye soran Köse, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza elletmeyiz, çocuklarımız için biz varız” ifadelerini kullandı.

CHP'li İlgezdi kürsüye 'çocuk gelinliği' ve damatlıkla çıktı

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de bugün önergeyi protesto için kürsüye 'çocuk gelinliği' ve yetişkin damatlığıyla çıktı.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, bu sırada İlgezdi’yi kürsüden gelinliği ve damatlığı göstermemesi için uyardı. Bunun üzerine CHP’li İlgezdi, elindekileri kavasa teslim etti.

 İlgezdi, konuşmasında değişik zaman ve yerlerde cinsel tacize, tecavüze  uğrayan çocuklardan örnekler vererek, okul ve oyun bahçesinde olması gereken bedenlerin, oyunlarının bozulduğunu ve 'kuzunun kurda teslim edildiğini' söyledi.

Tepkilerin ardından söz konusu önerge komisyona geri çekilmişti. Açıklama bu sabah Başbakan Yıldırım'dan gelmişti:

Ve Cinsel İstismar Düzenlemesi Komisyona Geri Çekildi! - onedio.com
Ve Cinsel İstismar Düzenlemesi Komisyona Geri Çekildi! - onedio.com

#GeriÇekmekYetmezİptalEdilsin etiketi ile yapılan bazı paylaşımlar ise şöyle 👇

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir