Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tartışmalı Pakette Değişiklik Gündemde

 > -

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş muhalefetin itiraz ettiği iç güvenlik paketinin yeniden gözden geçirilmesi için komisyona geri çekilmeyeceğini söyledi. Elitaş, değişiklik için Meclis Genel Kurulu'nu işaret etti: Ciddi önerge gelirse değerlendiririz.

AK Parti Grup Başkanvekileri Mahir Ünal ve Mustafa Elitaş Meclis Genel Kurulu'nda tekrir-i müzakere (yeniden görüşme) yapılabileceğine işaret etti. AK Parti sözcüleri muhalefete "Meclis İçişleri Komisyonu'nun başkanlığında uzman milletvekillerinden bir komisyon kuralım, değişiklik önergeleri bu komisyonda ele alınsın. Ardından dört partinin grup başkanvekili bir araya gelsin" önerisini dile getiriyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden iç güvenlik paketinin yeniden değerlendirme için İçişleri Komisyonu'na çekilmesinin sözkonusu olmadığını söyledi. Elitaş, görüşmelerine bugün devam edilecek paketle ilgili muhalefetin önerilerini değerlendirebileceklerini söyledi.

Elitaş, "MHP'den, CHP'den ve HDP'den ciddi önerge gelirse ona bakar değerlendiririz" dedi.

Daha önce sadece HDP'ye değil tüm partilere paketle ilgili İçişleri Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet kurulması önerisini ilettiklerini belirten Elitaş, "CHP kabul etmedi, diğerleri de öneriye cevap vermedi" dedi.

AK Parti kaynaklarınından edinilen bilgiye Genel Kurul'da kabul edilen 33 maddenin tümü için tekrir-i müzakere geçerli olmayacak, sınırlı sayıda maddenin yeniden gözden geçirilmesi gündeme gelecek.

CHP: İmralı istedi paket değiştirilmeye çalışılıyor

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre iktidar partisi Meclis'in 4-5 Nisan'a kadar çalıştırmayı planlıyor.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada "İmralı istedi, paket değiştirilmeye çalışılıyor" dedi. Hamzaçebi İçişleri Komisyonu Başkanı'nın başkanlığında bir komsiyon kurulacaksa paket o zaman komisyona geri çekilsin" dedi.

Paketin mevcut haliyle geçmesini istemediklerini belirten Hamzaçebi "Genel Kurul'da tekrir-i müzakere yapılacaksa da paketin görüşmelerine ara verilsin" dedi.

HDP'nin ise Meclis Genel Kurulu'nda tekrir-i müzakere yöntemine sıcak baktığı değişiklik istediği maddelerle ilgili önergeler üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Buldan: Değişiklik yapılacak

Cumartesi günü Dolmabahçe'de hükümet heyetiyle birlikte ortak açıklama yapan HDP heyetindeki HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, hükümet ile yaptıkları görüşmede gündeme getirdikleri iç güvenlik paketinde bazı değişikliklerin yapılacağını ve paketin mevcut haliyle çıkmayacağını söylemişti. Buldan, Doğan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İç güvenlik paketi ile ilgili bazı değişiklikler yapılacaktır. Bizim hukuk komisyonumuz dün (cumartesi) itibariyle hızla çalışmaya başladı. Özellikle bizim itiraz ettiğimiz ve karşı çıktığımız bazı maddeler var biliyorsunuz. Bununla ilgili öneriler hazırlıyorlar ve biz bu önerilere AKP'ye vereceğiz. Yasa görüşülmeye devam edecek fakat, geçen maddeler tekrar ele alınıp tekrar değiştirilebilinecek. Böyle bir şeyi biz dün konuştuk hükümet ile. Bu konuda bir yumuşama olacak. Yasa bu haliyle çıkmayacak. Bizim itiraz ettiğimiz haliyle çıkmayacak. Arkadaşlarımız şu anda çalışmalarını başlattılar, yeni önergeler, yeni öneriler yapacağız ve bunu tekrar genel kurulda değiştirme yöntemiyle değiştireceğiz."

33 madde kabul edildi

132 maddelik iç güvenlik paketinin Cuma gününe kadar 33 maddesi kabul edildi. Hafta sonu çalışmayan Meclis Genel Kurulu mesaisine bugün devam edecek. bu 33 madde arasında muhalefetin itiraz ettiği maddeler de bulunuyor.

Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir