Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Derinliklerinden Çok Bilinmeyen 20 Enteresan Bilgi

 > -

1. Fonograf icadının üzücü yanı.

Şimdiye kadar kaydedilen en eski şarkılardan birini besteleyen Sir Arthur Seymour Sullivan fonograf icadına sevinmesine rağmen, çok iğrenç ve kötü müziklerin de sonsuza kadar kaydedilebileceğini düşünüp endişe duymuştur.

2. Nikola Tesla’nın ilginç yanı

Nikola Tesla açıkça aşırı kilolu insanlardan iğrendiğini ifade etmiştir. Bir keresinde sırf kilosundan dolayı sekreterini işten kovmuştur.

3. 1910 yılında Cambridge Üniversitesi öğrencilerinin İngiliz Kraliyet Donanması’na yaptığı oyun.

1910 yılında Cambridge Üniversitesi’nden bir grup öğrenci tenlerini kara renge boyayıp kılık değiştirerek kendilerini İngiliz Kraliyet Donanması’na Ethopya İmparatorluğu’nun (1137-1974) elçileriymis gibi tanıttılar. Kendi aralarında Latin-Yunanca karışımı anlaşılmayan bir dilde konuşarak donanmayı teftiş ettiler ve İngiliz askerlerini onurlandırdılar.

4. Birinci Dünya Savaşı esnasında bir mesaj güvercininin kahramanlığı.

Birinci Dünya Savaşı esnasında bir mesaj güvercini bir ayağını ve gözünü kaybedip göğsünden vurulmasına karşın mesajı ulaştırmıştır. Bu 194 askerin hayatını kurtarmıştır.

5. Sovyetler Birliği’nin Amerika’ya yaklaşık 90kmlik bir set çekme önerisi.

1954 yılında Sovyetler Birliği Amerika’ya Bering Geçiti’ni kapatmak için yaklaşık 90kmlik bir set çekmeyi önermiştir. Sovyet bilim adamları bu setin Kore’yi ve Japan Denizi’ne akan kutup soğunu kesip o bölgeleri 30 dereceye kadar ısıtabileceğini iddia etmişlerdir. Amerika proje teklifini uygulanabilir olmadığından dolayı reddetmiştir.

6. Sokrat’ın, bugüne kadar gelen hiçbir eserinin ve çalışmasının kopyası yoktur.

Sokrat’ın bugüne kadar gelen hiçbir eser ve çalışmasının kopyası yoktur. Sokrat hakkındaki her şey Ksenofon, Aristo ve Aristofanes’in yorumlarıyla birlikte Plato tarafından yazılmıştır.

7. Korsan baskıdan nasibini alanlar.

Shakespeare’in oyunları o kadar popülerdi ki oyunlarının korsan kopyaları basılırdı. Muhbirler bir oyununa gidip oyundaki bütün içeriği hızlıca konuşulduğu gibi not alırlardı. Muhbirlerin yazarken yaptığı hatalardan dolayı korsan kopyalarda sık sık hatalar olurdu.

8. Picasso’nun Mona Lisa’yı çalma şüphesi ile tutuklanması.

Picasso bir keresinde Mona Lisa’yı çalma şüphesi ile tutuklanmıştır.

9. Albert Einstein’a İsrail Devleti’nin başkanlığı teklif edilmesi.

1952 yılında Albert Einstein’a İsrail Devleti’nin başkanlığı teklif edilmiştir. Nesnel gerçeklerin üstesinden gelmek için bilim adamı olarak yetiştirildiğini, insanların üstesinden gelme konusunda ise yetenek ve tecrübe eksikliği olduğunu söyleyerek teklifi reddetmiştir.

10. Korsanlar neden göz bandı takar?

Korsanlar tek gözünü güvertedeki aydınlığa öteki gözünü ise ambardaki karanlığa adapte etmek için göz bandı takarlardı.

11. Gotham isminin geldiği yer.

New York şehrinin takma adı Gotham’dır ve Batman’in 1939 yılındaki ilk çıkışından bile önce bilinirdi. Bu takma ad ise İngiltere’deki Nottinghamshire bölgesindeki Gotham köyünden gelmektedir. Eski inanışa göre bu köyde aptallar yaşıyordu.

12. Abartı 1 Nisan şakası.

Kendini 1 Nisan şakasına adamış birisi Alaska’daki sönmüş bir yanardağa yüzlerce lastik atıp yakmıştır ve bölgedeki insanlarla sahil güvenliği yanardağın tekrar aktif hale geldiğini düşündürerek kandırmıştır.

13. Piri Reis’in dünya haritasındaki bilinmezler.

Piri Reis’in dünya haritası Antartika kıtasının tamamen buzla kaplanmadığı zamanki halini göstermektedir. Tuhaf olanı ise 1513 yılında yapılan haritada bu bilginin nasıl elde edildiğidir. Çünkü bazı teoriler kıtanın MÖ 4000 yılından önce tropikal iklime sahip olduğunu ileri sürmektedir.

14. Dünyada en çok yol yapan kişi olan Robert Moses'ın ehliyeti yoktu ve araba kullanmayı bilmiyordu.

1888 - 1981 yılları arasında yasamış New York eyaleti ve New York şehri belediyesinde toplam 44 yıl görev almış bürokrat.

15. Sahibi öldükten sonra 9 yıl boyunca aynı saatte metroda sahibini bekleyen Sadık Köpek Hachiko, Tokyo, 1930lar.

Bugün Tokyo'ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Hachiko'dur. Japonlar, sadakat ve insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Hachiko'nun heykelini diktiler.

16. 1895'de Ohio'da sadece iki araba vardı ve onlar da birbirine çarparak kaza yaptı.

Koskoca eyalete, 2 tane araba sığamamışsa demek ki!

17. İlk ambulans

Tarihte bilinen ilk cankurtaran / ambulans, 1792 yılında Napolyon‘un özel cerrahı Baron Dominique Jean Larrey tarafından yapılmış.Aracın tabut şeklinde olması pek manidar.

18. 1900'lü yıllar, bu adamın mesleği uyandırıcılık.

Parayı veriyorsunuz istediğiniz saatte gelip sizi uyandırıyor.

19. Aynadan kendi fotoğrafını çeken ilk kadın.

Alman fotoğrafçı Marta Hoepffner. "Self portrait in  Mirror" (1941) ,Kuşkusuz ki akımın bu duruma geleceğinden habersiz bir insandı. Huzur içinde uyusun inşallah.

20. 1903, Bengalli kadın İngiliz iş adamını sırtında taşıyor.

Medeniyetin gözle görülebilir hali (!)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nnur

En son resim birçok vatandaşımızın hayran duyguyu pek saygıdeğer (!) avrupayı özetler nitelikte olmuş.

pride

20. resim şuanda dünyanın halini çok iyi özetlemektedir.

siya-sipan

4 favorim.. bi de bering boğazına set yapma ilginç geldi :S

supergozluk

Tesla gene ilginçliğini ortaya koymuş

hope

13. Piri Reis’in dünya haritasındaki bilinmezler... Bunu; Erich von Däniken Tanrıların Arabaları kitabında yazmıştı. Hatta eklemişti; Çizdiği dünya haritasının gerçek dünya haritasına çok benzediğini ve bunun ancak gökten çok yükseklerden bütün dünyayı gezmiş bir insanın çizebileceğini belirtmişti...

Görüş Bildir