Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihte En Fazla Tanınan 10 Türk Yönetici

136PAYLAŞIM

*Öncelikle şunu belirtmeliyim ki tarihteki her Türk hükümdar
değerlidir. Bu galeriye girenlerin diğerlerinden en belirgin farkı çok fazla
nam salmalarıdır.

**Bu liste kronolojik sırayla hazırlanmıştır.

*** Bu galerideki resimlerin çoğu temsilidir.

Mete Han (MÖ 234 - MÖ 174)

Oğuz Kağan olarak da bilinen Mete, Hun İmparatoru Teoman’ın oğlu, 10’luk sistemin mucididir. Günümüzdeki düzenli ordunun temelleri de kendisi tarafından atmıştır. Ayrıca Mete Han Çin’i vergiye bağlayan ilk hükümdardır.

Attila (395-453)

Doğu ve Batı Roma’ya düzenlediği seferler sayesinde Avrupalılara kök söktüren Attila, “Tanrının Kırbacı” olarak nitelendirilmiştir. Roma’nın merkezini ele geçirecekken Papa ile karşılaşması sonucunda Roma’yı vergiye bağlayıp geri çekildi. Rivayetlere göre 453 yılında karısı tarafından gerdek gecesi öldürüldü.

İstemi Yabgu (530-583)

Tarihteki ilk Türk adıyla kurulan Göktürk Kağanlığının batı kanadının hükümdarıdır. Devlet yönetimi sırasında ağabeyine saygılı davranmış, Bumin
Kağan’ın hükümdarlığına tepki göstermeyerek merkezi otoriteye sahip çıkmıştır. Devlet İstemi yönetimindeyken en geniş sınırlarına ulaştı.

Gazneli Mahmut (2 Kasım 971 - 30 Nisan 1030)

Gazneli Devleti’nin hükümdarı olan Sultan Mahmut, “Sultan” unvanını kullanan ilk Türk hükümdardır. Karahanlılar ile bir antlaşma yapıp kuzey cephesini emniyete aldıktan sonra, Hindistan’a İslamiyet’i yaymak için tam 17 adet sefer düzenlemiştir. Rivayetlere göre Gazneli Mahmut verem hastalığından vefat etmiştir.

Alparslan (20 Ocak 1029 - 15 Aralık 1072)

Tuğrul Bey’in kardeşi Çağrı Bey’in oğlu Alparslan, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan ünlü Malazgirt savaşını kazanan hükümdardır. Alparslan 1072'de
ölünce Büyük Selçuklu Devleti’nin başına oğlu Melikşah geçti. 1072 - 1092 arasında hüküm süren Melikşah dönemi, Büyük Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemi oldu.

Timur (9 Nisan 1336 - 18 Şubat 1405)

Tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biri olarak kabul edilen Timur, sağ ayağı aksak kalacak şekilde darbe aldığından dolayı kendisine Farsça “Timurlenk”, Türkçe olarak ise “Aksak __Timur “denilmekteydi.
Fethettiği hiçbir ülkede de âlimlerin incitilmesine müsaade etmemiştir. Ayrıca Timur’un Orta Asya göçebelerinin İslamlaşmasında büyük rolü olmuştur. 1402'de yapılan Ankara Savaşı'nda Yıldırım Bayezid'i mağlup ettikten sonra Çin’e sefer
düzenlerken Otrar’da 69 yaşında vefat etti.

II. Mehmed (30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481)

Çağ kapatıp açan bir hükümdar olan Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’u fethettiğinde yalnızca 21 yaşındaydı. 1000 yıllık Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi. Fatih, İslâm Peygamberi Muhammed'in bir hadisinei gerçekleştirdiği için günümüzde Türk ve İslam dünyasının geniş bir kesiminde "kahraman" olarak kabul edilmektedir.

I. Selim (10 Ekim 1470 – 21/22 Eylül 1520)

İlk Türk Halife olan Yavuz Sultan Selim tahta babası II. Bayezid'e karşı darbe yaparak çıkmıştır. Osmanlı topraklarını sekiz yıl gibi kısa bir sürede 2,5 kat büyütmüştür. Rivayetlere göre babası, Selim’e “Kılıcın keskin, ömrün kısa olsun.” demiş ve Selim çok kısa sürede çok büyük başarılar elde etmiştir.

I. Süleyman (6 Kasım 1494 – 7 Eylül 1566)

Osmanlı İmparatorluğunun en uzun süre görev yapan ve en çok sefere çıkan hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman, batıda “Muhteşem Süleyman”, doğuda ise adaletli yönetiminden dolayı “Kanuni Sultan Süleyman” olarak bilinir. İmparatorluk Süleyman döneminde en geniş sınırlarına ulaştı.
Batıda Viyana’nın kapısına kadar gidildi. Ayrıca Süleyman’ın döneminde Akdeniz bir Türk gölü haline gelmiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK (1881 – 10 Kasım 1938)

I. Dünya Savaşından mağlup çıkan Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde itilaf devletleri Osmanlı’nın büyük bir çoğunluğunu işgal etti. Bu sırada daha önceleri büyük askeri başarılara imza atmış Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki bir grup vatansever muhteşem bir örgütlenmeyle her türlü engele karşı işgalci kuvvetleri püskürttü. Yeni bir hükümet kurarak savaşlar sonrası geri kalmış ve bitap düşmüş halkı yeniliklerle çağdaş uygarlıklar seviyesine getirmeye çalışmıştır. Ancak ömrü çoğu şeyi yapmaya yetmeden 10 Kasım 1938’de vefat etmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir