Görüş Bildir
Haberler
Tarihi Rekor Seviyeye Gelen Dolar Neden Yükseliyor?

Tarihi Rekor Seviyeye Gelen Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar, 7,40 olan yeni eşik noktasını da aşarak, rekor üstüne rekor kırdı. Güne 7,38 liradan başlayan dolar gün içinde yükselişini sürdürerek, yeni tarihi zirve olarak 7,45 lirayı gördü. Peki dolar neden yükseliyor?

TÜİK’in açıkladığı verilere göre ağustos ayında enflasyon, yüzde 11,77 oldu.  Enflasyon rakamları sonrası gözler piyasaya çevrildi. İstanbul serbest piyasada güne 7,38 liradan başlayan dolar, enflasyon verileri sonrası rekor kırarak 7,43 lirayı gördü. Yükselişini sürdüren kur ilerleyen saatlerde yeni tarihi rekor seviye olarak 7,45 liraya kadar çıktı.

8,72 liradan açılış yapan euro ise 8,82 liradan satılıyor. İngiliz sterlini  9,90 liradan el değiştiriyor.

İstanbul’da kuyumcularda gram altın 466 liradan, çeyrek altın ise 761 liradan satılıyor.

Dolar neden yükseliyor?

Dolar neden yükseliyor?

Mevsimsel etkiye rağmen enflasyonun yükselmeye devam etmesi, kamu bankalarının yanı sıra Merkez Bankası’nın dövizi frenlemek için sürekli olarak döviz satması sonucu rezervlerinin eksiye geçmesi, 400 milyar doların üzerindeki dış borç, korona salgını ve özellikle Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim gibi uluslararası ilişkilerdeki yükselen tansiyon, döviz kurlarının yükselmesinde etkili oluyor. Korona salgını dolayısıyla yabancı turist sayısındaki büyük düşüşe bağlı olarak, döviz girdisinin azalması da bir başka etken.

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019’un başından bu yana TL’yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

"TL’nin değer kaybıyla ilintili"

"TL’nin değer kaybıyla ilintili"

Finans uzmanı Dr. Murat Kubilay, bu durumun, doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasıyla pek ilgili olmadığına dikkat çekerek “Daha çok TL’nin değer kaybıyla ilintili. Yüzde 50 dolar, yüzde 50 euro olan sepet kur da rekor düzeyde. 24 Eylüldeki TCMB toplantısına kadar bu baskı sürecek” diyor.

Kubilay, kamu bankalarının 9 hafta üst üste döviz açık pozisyonunun sona erdiğine de dikkat çekiyor. 3 bankadan hangilerinin aşım yaptığının bilinmediğini belirten Kubilay “Ancak döviz açık pozisyonunun Devlet Hazinesi’ne aktarıldığını kesin biliyoruz. Bu esnadaki kur artışı nedeniyle milyonlarca TL zarar yazıldığını da not düşelim” diyor.

Merkez Bankası: Eldeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğiz

Merkez Bankası: Eldeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

''Seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle turizm gelirlerinde kısmi bir iyileşme başlarken, mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir. Salgına bağlı birim maliyet artışlarına ilave olarak döviz kuru ve kredilerde yaşanan gelişmeler talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırlamakta ve çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.'

Gazete Duvar & Reuters & AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
60
21
15
14
8
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

İdam konuşun, Ayasofya konuşun, İstanbul Sözleşmesi ile kafa bulandırın, damat halkla dalga geçsin durmadan ama ekonomiye biriniz bile müdahale edemeyin emi.... Devamını Gör

Ancient Guy

Şu "dolar yükselmesi" lafını duyunca sinirim tepeme sıçrıyor artık. Kardeşim dolar molar yükselmiyor şu lafı etmeyin artık. Döviz kurlarını takip edin, son 5... Devamını Gör

demet s.

TL düşüyor daha doğru bir ifade. Dolar mesela Euro karşısında 8% civarı düştü.