Görüş Bildir
Haberler
'Sümeyye Erdoğan'a Suikast' Yalan Haberi Nedeniyle Akşam, Güneş ve Star Gazetelerine Ceza Yolda

etiket 'Sümeyye Erdoğan'a Suikast' Yalan Haberi Nedeniyle Akşam, Güneş ve Star Gazetelerine Ceza Yolda

7 Haziran 2015 seçimlerinden önce sahte yazışmalar hazırlayarak AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Sümeyye Erdoğan'a suikast düzenleneceği sahte haberini yapan Akşam ve Güneş gazetelerine ceza yolu açıldı. İftiraya uğrayan CHP'li Umut Oran ve Mehmet Akif Hamzaçebi 7 yıl sonra haklı bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sahte yazışmalar ürettiler

Sahte yazışmalar ürettiler

Halk TV'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, yandaş medya arasında bulunan Güneş ve Star gazeteleri 7 Haziran 2015'teki seçimlerden önce CHP'yi hedef alarak yalan haber ürettiler. Hazırladıkları haberde Emre Uslu ve 'Fuat Avni' adlı FETÖ'cü hesap ile Umut Oran ve Akif Hamzaçebi arasında Twitter'ın dahili mesaj (DM) bölümde yapıldığı ileri sürülen yazışmalar yayınlandı. Yazışmalara göre CHP ile FETÖ arasında işbirliği kurulmuştu. Sümeyye Erdoğan'a suikast düzenlenecekti. Devlet dinleniyordu.

Mahkeme sahte yazışmalara rağmen 'iftira suçu oluşmadı' dedi

Mahkeme sahte yazışmalara rağmen 'iftira suçu oluşmadı' dedi

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Akşam'ın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan Mustafa Dolu'ya iftira ve hakaretten dava açıldı.

Yargılama 11 Ocak 2020'de bitti. Beraate hükmedildi.

Kararda, haberlerin ülke gündemine ilişkin olduğu, içeriklerde rahatsız edici ifadeler bulunsa bile hakaret oluşturacak nitelikte olmadığı ileri sürüldü. Twitter yazışmalarının sahteliğinin sanık tarafından bilindiğinin sabit olmadığı için iftira suçunun oluşmadığı iddia edildi.

Mahkeme CHP'li isimleri haklı bularak kararı bozdu

Mahkeme CHP'li isimleri haklı bularak kararı bozdu

Oran ve Hamzaçebi, bu karara itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi 27 Mayıs'ta itirazları haklı bularak, kararı bozdu. Haberlerin gerçek dışı olduğu ve görselin üretildiği yönünde iddialar bulunduğu ifade edildi. Kararda şöyle denildi:

'Haberde verildiği üzere istihbarat birimlerince mesajların ele geçip geçmediği, gerçekte var olup olmadığının tespitiyle terör örgütü ile işbirliği yapmak, seçimlere hile karıştırmak, bir kişinin öldürülmesini planlamak gibi suç isnadı yanında kişilerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte isnat içermesi nedeniyle iftira ve hakaret suçlarının oluşup oluşmadığını değerlendirilmesi gerekirken, eksik incelemeyle hüküm kurulması...'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
28
17
16
12
9
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ardens

Yalan haberre hemi ceza aklima sebebsiz sekilde arinc sukiasti ve kozmik oda geldi

Art Ankara

"sahte yazışmalar hazırlayarak AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Sümeyye Erdoğan'a suikast düzenleneceği" Bu nasıl haber baştaki cümle ne kurulan hüküm ne kopyala... Devamını Gör

tom lee jones

taqiyyah,yalan,duzenbazlik,dolan,ketenpere,tufa,erkete her turlu sirk gosterisi sahte emevi islaminda,yuzde 35 kahramann kemik.