Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Süheyl Batum: 'CHP Maalesef Kendi İçinde Hukuksuzluğu En Üst Seviyeye Taşıdı'

 > 
157PAYLAŞIM

CHP Merkez Yönetim Kurulu tarafından ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum hakkındaki karar belli oldu. Batum oy çokluğuyla CHP'den ihraç edildi.

Odatv’ye konuşan Batum, dün CHP Yüksek Disiplin Kurulu’na savunma yapmak için değil, sadece hukuksuzlukların altını çizmek için gittiğini belirterek, şunları anlattı:

Saçmasapan gerekçelerle...

“Partinin yürüttüğü bir oyunu şikâyet etmek, olanları siz hukukçularla paylaşmak için geldim dedim. Birincisi, böyle bir kararı MYK’nın alamayacağını, Tüzüğün,yani parti anayasasının çok açık olduğunu, bu kararı ancak Parti Meclis’nin verebileceğini hatırlatıp, şunları vurguladım; Bülent Tezcan’ın hazırladığı saçma sapan gerekçelerle, milletvekili güvencesini yok sayarsanız, ‘ama sen aynı zamanda üyesin, o yüzden MYK karar verir’ derseniz, yarın Ankara Cumhuriyet Savcılığı dokunulmazlığınızı yok sayıp, sizi de Asliye Ceza’da yargılar. Ne var, siz aynı zamanda vatandaşsınız der. Benim bu sözlerimi dinleyenlerden tek biri çıkıp, ‘böyle bir yetkimiz var, kullanabiliriz’ diyemedi.

İkincisi; Tüzük açık; 5 gün içinde Disiplin kurulu’na gönderilmesi lâzım. Tam 15 gün sonra gönderildi. Buradaki amaç, o süreçte kamuoyunda yıpratılmam için haberler yapılmasıydı, Enis Berberoğlu eliyle yapıldı, bir algı oluşturuldu.

Üçüncüsü; Disipline sevk eden organın disiplin gerekçesi olan fiili açıkça bildirmesi lazımdı. Ama ortada fiil yok. O zaman savunma hakkımı nasıl kullanacağım, ne olduğunu bilmiyorum ki. Dördüncüsü; Söylediğim iddia edilen, ‘Her hafta bir milletvekili istifa edecek, CHP’yi bu istifalarla sarsacağız’ sözünü hiçbir yerde söylemedim. Bunu ispatladım, gerekirse tanık dinleyin dedim, ama dinlemediler. Çünkü minareyi çalıp, kılıfını uydurmaya karar verilmişti. Bu oyunun içinde Genel Başkan, Berberoğlu var, ama eminim siz hukukçular verilen bu karara uymayacaksınız dedim. Kararı gazete haberiyle öğrendik, sabah 4’te mi aldılar ki, gazeteden öğreniyoruz?”

Kararı suratlarına çarpacağım

Batum, bundan sonrası için de şunları söyledi:

“Ben ve benim gibi düşünen herkesin bu gidişata itiraz etmesi lâzım. İhraç kararı için elbette mahkemeye gidip, alacağım kararı MYK üyelerinin suratına çarpacağım. Ayrıca 15 gün bekleyip, kamuoyunda algı operasyonu ile itibarımı zedelemek isteyen Genel Başkan ve yardımcılarından da yargı önünde hesap soracağım. Hukuk devletini yerleştirmesi gereken CHP, kendi içinde hukuksuzluğu en üst seviyeye taşımıştır. Tamam, partiden at, ihraç et, ama ispatla, savunma hakkına riayet et. Karar almadan, gazetede yayınlatma. Nasıl ki, AKP hukuksuzlukları ile mücadele ediyorum, sonuna kadar bu hukuksuzlukların üzerine de gideceğim. CHP yanlış yolda diyorduk. İşte bu karar, onun göstergesidir.”

Haberin Tamamı İçin:

Gerilim Tarhan'ın istifasıyla başladı

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın istifasının ardından CHP yönetimi ile ulusalcı kanat bir kez daha karşı karşıya geldi. CHP içinde Tarhan’ın istifasını başka istifaların izleyebileceği konuşulmaya başlandı. İstifa edeceği dile getirilen isimler arasında Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ile İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de yer alıyordu.

CHP’nin 31 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlediği kampa katılan Batum istifa edeceği yönündeki iddiaları yalanlamadı. Kamp sonrasında Batum’un ulusalcı kanattta yer alan bazı milletvekillerinin de istifa etmeyi düşündüğü yönündeki sözleri gazetelere yansıdı. Yenişafak gazetesindeki bir haberde Batum’un "Her hafta bir milletvekili istifa edecek" dediği ididası yer aldı.

CHP içinde parti yönetimine muhalif ve ulusalcı kanatta yer alan bazı milletvekillerinin istifa edeceği beklentisi dile getirilirken, yönetimden muhaliflere karşı bir hamle geldi. 5 Kasım Çarşamba günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında Süheyl Batum’un kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi kararlaştırıldı.

Kaynaklar: AA, Odatv ve Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Twitter'dan yorumlar

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir