Su İçse Yarayanlar Buraya! Sürekli Yemelerine Rağmen Zayıf Kalabilenlerin Sırrı Ortaya Çıktı!

-

Herkesin, sürekli yemek yemesine rağmen bir kilo dahi almayan tanıdığı vardır. İnsanları imrendiren bu kişilerin hilesi DNA'da gizlenmiş bir şifreye sahip olmalarıdır. Bu konuda yapılan araştırmanın detaylarını IFL Science'tan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-me...

Açık erişim dergisi PLOS Genetics'te yayımlanan, bugüne kadar yapılan en büyük araştırmaya göre sıskalık ve obezitenin genetik mimarisi bulundu.

Bulgular, bazı insanların diğerlerine göre daha ince kalmayı kolaylıkla nasıl başardıklarını gösterir nitelikteydi.

Sözde obezite salgını yanlış beslenme ve tembel yaşam tarzı ile alakalıdır. Çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörler de bu durumun içerisinde önemli role sahiptir.

Kısacası, obezite çok fazla hamburger yemek gibi kolayca anlatılabilecek bir durum değildir.

Çalışmanın lideri Profesör Sadaf Farooqi konu hakkında açıklamalarda bulundu: ''Bu araştırma ilk defa sağlıklı ince insanların zayıflıklarının genel halleri olduğunu gösteriyor. Çünkü bir kişinin aşırı kilolu olma şansını etkileyen faktör, manevi açıdan üstün olmak değildir. Bu durum daha düşük gen yüküne sahip olmakla alakalıdır. İnsanları yargılayıp kilolarıyla eleştirmek kolaydır. Ancak bilim bu durumun sanıldığından daha karmaşık olduğunu söylemektedir. Kilomuz kendi kontrolümüz dışında kalabilir.''

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada yaklaşık 14.000 kişinin DNA'sı incelendi.

Bu kişilerin 1.622'si zayıftı, 1.985'i obezdi ve 10.433'ü ortalama vücut kütle indeksine sahipti. Daha zayıf insanlarla bağlantılı görünen genler tanımlandıktan sonra her kişi için genetik bir risk puanı oluşturuldu.

Wellcome Sanger Enstitüsü'nden araştırmacı Dr. Inês: ''Beklenildiği gibi obez insanların, kilolu olma konusunda normal kilolu insanlara göre daha yüksek genetik risk puanı vardı. Genetik zarlar onlara karşı yüklenir.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu genetik varyantların kilo alımını nasıl dikte edebileceği henüz belli değil. Ancak konu hakkında önceden yapılmış bir dizi çalışma, bunun bir metabolizma meselesi olduğunu öne sürüyor.

Obezite, dünyanın birçok yerinde büyüyen bir sorundur. Amerika nüfusunun yaklaşık %40'ı yani 93 milyondan fazla kişi, obez olarak sınıflandırılıyor. Bu sayı yükselmeye devam ediyor. İngiltere'de ise bu oran %25 civarında. Yapılan çalışma, obezite salgınının önüne geçme ve bazı yeni kilo verme stratejileri bulma açısından araştırmacılara umut ışığı oldu.

Profesör Farooqi şunları ekledi: "Eğer kilo vermeyi engelleyen genleri bulabilirsek, bu genleri yeni kilo verme stratejileri bulmak ve bu avantaja sahip olmayan insanlara yardım etmek için kullanabiliriz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nomadsoul

Şu Sauna Belt ne hayaller söndürdü be zamanında.

saitama-punch

Bu sadece genetik yatkınlıkla açıklanamaz. Aksine bu tür söylemler insanlara "yediğim için kilo almıyormuşum, yemesem de genetik yatkınlığım var diye yine kilo alacağım" psikolojisi aşılayıp obeziteye mazeret sunmaktan başka işe yaramaz. Bir insanın yıllık ortalama 40 kg et yemesi gerektiğiyle ilgili bir şey okumuştum. Türkiye'de bu oran 25 kg ve şu son krizle beraber daha da düştü. ABD'deyse 120 kg. Ne diyorduk, camış gibi yersen dünyanın en obez ülkesi oluverirsin. Dünyaları yiyip doymuyorlar. Abd'de obezite günden güne daha da artıyor. 100 yıl önce düşük olan genetik yatkınlık 100 yıl sonra mı artışa geçti şimdi? Evet genetik yatkınlık ve etkisi inkar edilemez ama tüm kabahati ona yıkmak da ne bileyim...

Gizli Kullanıcı

Diyetisyene gidin kilo verirsiniz sonunda kontrol edeceği için psikolojik olarak yemiyorsunuz birde para veriyorsunuz ziyan olmasin durumuna giriyorsunuz

meliscankurtaran

salak salak basliklar atmayin ilgi cekmek icin kufur edip gidiyoz. tamam evde gen haritami cikartip kilo aldiran genlerimi evimin garaji gibi gorunen labaratuvarimda alayim! tesekkurler!

ashirogi-muto

Hayırlı olsun kardeş internet bağlatmışsın :) Obezitede genetik yatkınlık etmeninin tespiti yeni bir olay değil haberin olsun. Başlıktan öyle bir anlam çıkıyor çünkü.

mustafaturk

Y A P I L A N E N B Ü Y Ü K A R A Ş T I R M A ! Yazmış bi de xd

Başlıklar

Bilimİngilteredizi
Görüş Bildir