Görüş Bildir
Haberler
'Sosyal Puanlama' Pilot Bölgede Devreye Girdi: Çin'de Milyonlarca Kişinin Uçak ve Trene Binmesi Yasak

etiket 'Sosyal Puanlama' Pilot Bölgede Devreye Girdi: Çin'de Milyonlarca Kişinin Uçak ve Trene Binmesi Yasak

Emre Ordu
21.02.2019 - 00:59 Son Güncelleme: 22.02.2019 - 09:29

Çin'in 'sosyal güven sistemi' kapsamında 'kara listeye' aldığı kişi ve şirketlerin sayısı katlanarak artıyor. Listeye girenlere çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Milyonlarca kişinin uçağa ve trene binmesi yasaklandı. Çok sayıda vatandaşa ve şirkete para cezaları kesildi, bazı şirketlerin kapısına kilit vuruldu. Üstelik proje şu anda pilot uygulama aşamasında. Pekin yönetimi 2020'ye kadar bu sistemi ülke geneline yaymayı planlıyor... 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Çin yönetimi, 1,43 milyarlık nüfusunun davranışlarını kontrol altında tutmak amacıyla tasarladığı 'sosyal puanlama' sistemi kapsamında oluşturduğu 'kara listeyi' genişletiyor.

AA muhabirinin Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Kamu Güveni Enformasyon Merkezinin yayımladığı '2018 Kara Liste Yıllık Analiz Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, ülkede kişi ve şirket bazında 'güven kaybı' nedeniyle kara listeye alınanların sayısında geçen yıl büyük artış oldu.

Uçak ve trene binmesi yasaklananların sayısı arttı

Uçak ve trene binmesi yasaklananların sayısı arttı

Bu kapsamda geçen yıl sonu itibarıyla kara listeye alınan 17 milyon 460 bin kişiye uçağa binme yasağı uygulanırken, 5 milyon 470 bin kişi de yüksek hızlı trene binmekten men edildi. Bu rakamlar, geçen yıl mayıs ayında havayolu için 11 milyon 140 bin, demiryolu için ise 4 milyon 250 bin kişiydi.

Çin'de 2018'de 'sosyal güveni sağlamak' için 3 milyon 590 bin işletme kara listeye eklendi ve kapanmaya kadar giden cezalarla karşı karşıya kaldı. Bu firmalardan yarıya yakının Ciangsu, Cıciang ve Guangdong gibi Çin'in en zengin eyaletlerinden olması dikkati çekti.

Şirketlere 650 milyar dolar ceza kesildi

Şirketlere 650 milyar dolar ceza kesildi
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

2018 yılında kara listeden çıkan işletme sayısı ise 2 milyon 175 bin olarak kaydedildi. Uygulama kapsamında şu ana kadar mahkemelerin vatandaş ve işletmelere kestiği toplam para cezası 4 trilyon 400 milyar yüene (yaklaşık 650 milyar ABD doları) ulaştı.

3 milyon 510 bin vatandaşın ise devletin belirlediği sorumluluklarını 'gönüllü' olarak yerine getirdiği için kara listeden çıkmayı başardığı görüldü.

Cezalar hangi gerekçelerle kesiliyor?

Cezalar hangi gerekçelerle kesiliyor?

Çin yönetimi, firmalara uyguladığı ceza ve yaptırımların sebebini borçların zamanında ödenmemesi, yanlış ve yanıltıcı reklamlar yayımlama, yasa dışı fon toplama, çevreyi kirletme ve müşteri şikayetleri olarak açıklıyor.

Kara listeye alınan vatandaşlar ise trenlerde başkaları için ayrılan yerlere oturma, hastanelerdeki sağlık personeline zorluk çıkarma ve sivil havacılık kurallarına aykırı maddelerle uçağa binme gibi gerekçelerle ceza ve yaptırımlara maruz kalıyor.

Pekin yönetimi 2020'ye kadar pilot olarak uyguladığı bu proje kapsamında kara listeye aldığı vatandaşlarına çeşitli ulaşım araçlarına erişim yasağı koymanın yanı sıra sigorta primleri, gayrimenkul satın alımı, yatırım platformlarını kullanma gibi konularda da kısıtlamalar uyguluyor. Çin, bu kişilerin 'kötü davranışları' nedeniyle şahsi bilgilerini kamuya ifşa gibi sosyal baskı yöntemlerine de başvuruyor.

2020'ye kadar tüm ülkeyi kapsayacak

2020'ye kadar tüm ülkeyi kapsayacak

Çin Devlet Konseyi, 2014'te 'Sosyal Güven Sisteminin İnşası Taslak Programı' adlı bir rapor yayımlamıştı. 2014-2020 dönemini kapsayan taslak program, 'Toplumda güvenin mükemmel ve güven kaybının utanç verici olduğu” fikrinden yola çıkmıştı.

Program, tüm vatandaş, firma ve kamu kurumlarını puanlandıran bir sistem kurulmasını öngörüyor. 2020 yılına kadar tüm ülkeyi kapsayacak şekilde kurgulanan sistem çerçevesinde derecelendirme yapılıyor.

İnsanların, 'kaç puanlık birey olduğunu' ölçen sistemde puanı yüksek olanlar ödüllendirilirken, tablonun alt sıralarındakiler, 'kara listeye' dahil edilerek ceza ve yaptırımlara maruz kalıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Harcama alışkanlıkları, sosyal medya hesapları ve arkadaş çevresi takip altında

Harcama alışkanlıkları, sosyal medya hesapları ve arkadaş çevresi takip altında

Vatandaşların güven puanlarını belirlemede, harcama alışkanları, sosyal medya kullanımı, arkadaş çevresi ve hatta yüzündeki mimikler gibi son derece kapsamlı ve karmaşık unsurların dahil olduğu bir algoritma sarmalı etkili oluyor.

Kırmızı ışıkta geçmek, sigara içilmeyen bölgelerde yapılan yasak ihlalleri ve borcunu zamanında ödememek gibi davranışlar cezalandırılırken, akraba ziyaretleri, ödemelerini zamanında yapma ve toplumsal sorumluluk projelerinde gönüllü yer alma gibi davranış biçimleri mükafatlandırılacak.

İnternetten çocuk bezi alanlar, ailesine karşı sorumluluk sahibi kişiler olarak değerlendirilirken, yurt dışından ithal ürünleri sipariş edenler ise savurgan bireyler olarak kabul ediliyor.

200 milyon kamera her adımı izliyor

200 milyon kamera her adımı izliyor

Çin, vatandaşlarının davranışlarına göre yapacağı puanlandırmada, kamuya açık alanlarda kör nokta bırakmayacak şekilde yerleştirilen kameralar, yüz tanıma sistemleri, yapay zeka ve internet teknolojileri gibi çok sayıda enstrümandan yararlanacak.

Dev sistem, insanların güvenilirliğine dayalı olarak onların puanını belirleyecek.

Çin’de yaşayanların her adımını izlemek için yaklaşık 200 milyon kamerayla kesintisiz gözlem yapılıyor. Bu sayının 2020 yılına kadar 500 milyona yaklaşması bekleniyor.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
240
190
107
51
26
6
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hazel

Hicbiriniz 1984 okumadiniz mi... Boyle bir uygulamayi nasil dogru bulabilirsiniz

Mujdat Soytürk

çin insan haklarını hiçe sayan yeni bir uygulamayla karşımızda. son zamanlarda takip ettiğim kadarıyla Uygur Türklerine yaptıkları zulümler, sebepsiz yere ha... Devamını Gör

Fernando Hull

Kömünistler Çin İç Savaşı'nı kazanmamalıydı.

Pasif Kullanıcı

tam bir George Orwell distopyası!

feyk

2084