Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Black Mirror Gerçek mi Oluyor? Çin'de 2020'de Yürürlüğe Girecek Olan Sosyal Kredi Sistemi

 > 
206PAYLAŞIM

''Aldığınız her nefesten, attığınız her adımdan haberimiz olacak.'' diyor Çin hükûmeti. Komünizm rejimiyle yönetilen ülke, ''Sosyal Kredi'' sisteminin 2020'de yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Kaynak: https://www.iflscience.com/editors-blog/...

Distopya-vari sistemde monitörler ve iz sürücüler, Çinli vatandaşların yaşamını sayısal tabanda puanlaycak.

Bu puanlar bir insanı yükseltebileceği, bazı kurumlara özel erişim sağlayabileceği gibi kişinin dibe batmasına da neden olabilecek. Yanlış davranışlarda bulunan bireyler hükûmetin kara listesine alınarak, belirli kaynaklara erişim problemi yaşayabilecek; eğitim ve ulaşım gibi. Bir bireyin alacağı puan tamamen sergilediği davranışlar ve bunların çevresindekileri nasıl etkilediğine göre azalıp çoğalabilecek.

''Bir kez yanlış yapan, her zaman kısıtlanacaktır.'' ilkesini benimseyen devlet, ''Sosyal Kredi Sistemi'' ile uyumlu ve huzurlu bir sosyalist toplumun ortaya çıkacağını düşünüyor.

Asya Haber Kanalı'na göre 600 milyon yüksek teknolojili güvenlik kamerası, Çin'in 1.4 milyar vatandaşını izlemek üzere yerleştirildi bile. Bu uygulamaya maruz kalan vatandaşlardan 9 milyonunun, uçak bileti alması yasaklandı ve 3 milyon vatandaş da artık birinci sınıf uçamayacak.

Her gün ve her dakika, vatandaşların davranışları bir yapay zeka sayesinde ölçülecek ve değerlendirilecek.

Faturaları zamanında ödemek, hayır kurumlarına bağışta bulunmak, geri dönüşüme destek vermek ve trafik kurallarına uymak gibi pozitif davranışlar, bireylerin puanlarını yükseltecek. Puanları yüksek olan vatandaşlar, bu sayede toplu taşımaya daha az ücret ödeme veya hastanede daha az sıra bekleme gibi önceliklere sahip olabilecekler.

Kurallara olması gerektiği gibi uymayan vatandaşlar, ağır cezalara çarptırılacaklar.

Hükûmetin istediği gibi davranmamayı tercih eden bireylerin, para cezası ödemesi, eğitim hakkından men edilmesi, internet erişiminin kesilmesi ve önüne çıkan iş fırsatlarından yararlanamaması söz konusu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hevinuroj

Ne komünizmi be! Komünizme azıcık bilen kimse Çin'in komünizmle yönetildiğine inanmaz. Komünizmde zengin yoktur, çin'e bak dünyanın bir çok milyarderi Çin'de. Insanlarin korkunç bir sekilde sömürüldügü ve sahiplerinin imparator sayılabileceği şirketler Çin'de. Bi git allahin seversen!

daenerys-stormborn

komünist ülkede eğitim hakkindan men etmek öyle mi. ya siz uyduruyorsunuz ya onlar çok fena saçmalıyorlar

benmutlu

Bizde iki senede bir af gelir. Puanlar sıfırlanır.

bluefanclub

“Yapay zekâdan korkmak, Mars’ın nüfus patlaması yaşamasından korkmak gibidir, biz henüz bu gezegene iniş yapmadık.” Andrew NG

feyk

yanliz insanlar nufuslarini her 18ayda bir ikiye katlamiyorlar. genel amacli gercek yapay zeka ortaya ciktiginda oylece yerinde durmayacak, insanlarin uzay maceralari gibi bir sonraki basamaga ulasmak icin 50 sene beklemiyecek, bir sonraki sene insandan 2 kat, sonraki sene 4 kat, 10 sene sonra ise bin kat daha zeki olacak, insanin yanindan jet hiziyla gecip korkunc bir zeka patlamasi yapacak. nitekim yapay zekanin tehlikesi bugun ne oldugu degil, yada ne zaman gelecegide degil, gercek tehlikesi geldiginde gosterecegi gelisim hizi.

benmutlu

Andrew NG efsanedir ama bu konuda bence çok iyimser. Yakın gelecekte yapay zekanın çok faydasını göreceğiz. ama er ya da geç singularity gerçekleşecek.

bluefanclub

Singularity dediğimiz şey sosyolojik olarak gerçekleşmedi mi zaten? Dışarıda telefon ile bir olmuş pek çok zombi görmek mümkün :) Teknolojik tekillik için illa vücudun içine çip yerleştirmek gerekmiyor bence. Yapay zeka konusuna gelirsek, Makinelerin düşünerek yeni makineler yapması hayal ediliyor hep. Ayrıca makinenin bir süre sonra insan nüfusunun çok fazla olduğuna kanaat getirip insan katline başlayacağı söyleniyor.

bluefanclub

Arkadaşlar yapay zekanın altında yatan "makine öğrenmesi ve derin öğrenme" algoritmaları sizden önce veri talep eder. Sizin verdiğiniz veriler doğrultusunda bir sonuç tahmin eder. yahut sonuçlarını verdiğiniz bir veri setinden doğru sonucu bulmak için gerekli formülleri düzenler. en basit anlatımı sanırım böyle. Mesela günlük insan konuşmaları ile bir chatbot yazdınız. Eğer bu chatbotu türkiyede üretirseniz egoist, ükela, küfürbaz olması normal. Fakat bu chatbot küfürün ne anlama geldiğini hatta ne dediğini bile bilmez. bir cümle yapay zeka için sadece büyük bir matristen ibaret. Şimdi Matrix filminin adının nerden geldiği anlaşıldı sanırım. Neticei kelam, korkmamız gereken yapay zeka değil yapay zekayı kodlayanlar. Aynı malware, trojen, randomware gibi yazılımlar.

benmutlu

Singularity dediğim aslında kendisinden daha zeki bir varlık üretebilen bir varlık. İnsan da verdiğin örneğin içine dahil edilebilir. Türkiye'de doğan bir bebeğin ilerde yerlere tüküren bir kural tanımaz olma olasılığı yüksek. Avrupa'da doğan birisinin de kurallara uyan birisi olma olasılığı daha yüksek. Sen ne data girersen ona göre bir çıktı verir tamam eyvallah ama bu varlığa kendi datasını toplamayı da öğretebilirsin. Senin data girmene gerek kalmaz böylece. Yine insanda da böyle olmuyor mu? 2 yaşındaki bir çocuk önce görerek dünyayı tanıyor. Görsel data bombardımanına maruz kalıyor. Böyle öğrenmeye başlıyor dünyayı.

benmutlu

Bu öğrenmenin bir kısmı süpervised; ama çoğu unsupervised. Sonra dili öğreniyor. Dili öğrendikten sonra film kopuyor. Bu sefer bu çocuk, başka insanların kullanması için input data oluşturmaya başlıyor. Bizim de kafamızın içinde 6 milyar noddan oluşan bir neural network var. İnanıyorum ki bu süreç yapay zeka için de işleyecek. Birkaç nesil sonra insan türünün dünyadaki egemenliği son bulabilir. Alt tür haline gelebiliriz.

feyk

insanda verdiginiz tanimdan cok farkli bir varlik degil. yeni dogmus bebegin beynindeki synapse sayisi yetiskinden cok daha fazladir, yaklasik olarak 10^15 100trilyon civari. bu synapseler zaman icinde cevreden alinan inputla budanir, ortaya bir neural ag cikar. tipki bir calinin budanarak sekil verilip heykel yapilmasi gibi synapseler budanarak davranis sekilleri, karar mekanizmalari olusur. yapay zeka yaptigi icin ne oldugunu bilmez demissiniz ama bizim bugun aldigimiz kararlar cok mu farkli, pek cogunu neden boyle yaptigimizi, neden boyle oldugunu bilmiyoruz, cunku pek cogu ufak yaslardan beri aldigimiz inputlarla sekillendirdigimiz davranis kaliplari. bir yapay zekanin deep learning ile olusturdugu kaliplardan cokda farkli degil. zaten deep learning insan beyninin calisma cozum uretme sekli incelenerek olusturulmus bir ogrenme mekanizmasi.

veronikapavlov

gerçekleşmesinden en korktuğum bölüm buydu.. amma velakin bu uygulama türkiyede ki camışlara şart belki zorla da olsa insan olurlar

Görüş Bildir