Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Dönemlerde Gerçekleşen, İnsanlığa İnancınızı Bir Hayli Artıracak 15 Bilimsel Gelişme

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Geçtiğimiz günlerde Kuyu adlı köpeğin kurtarılma çalışmaları sırasında gerek öğrencilerin ürettiği robot kol olsun, gerekse de yetkililerin kullandığı kurtarma aracı olsun, bilim yine yüzlerimizi güldürmeyi başardı.

Biz de olaya dünya genelinde bakalım dedik ve son zamanlarda gerçekleşen birbirinden güzel gelişmeleri derledik.

Kaynak: https://www.facebook.com/Upworthy/videos...

1. Pandalar artık "nesli tükenmekte olan hayvan" statüsünde değil.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından yapılan açıklamada, 50 yılı aşkın süredir nesillerini sürdürmek için adeta seferberlik ilan edilen ve dünya çapında ikonik bir hayvana dönüşen pandaların neslinin "yok olmakta" statüsünden geriye çekildiği duyuruldu. Tehlike hala yüzde yüz geçmiş değil, ama çok iyi bir yolda ilerlediğimiz kesin.

2. Adından sıkça bahsettiren "Okyanus Temizleme Projesi", 2017'den itibaren okyanustaki plastik atıkların %40'ını temizleme hedefi güdüyor.

Pasifik Okyanusu'na kurulacak dev bir atık temizleme duvarı ile okyanusları atıklardan kurtarma amacıyla yola çıkan ve 2 milyon dolar yatırım alan "Okyanus Temizleme Projesi" yolculuğuna başlıyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tüm okyanuslardaki atıkların neredeyse yarısını temizlemeye çalışacak proje, böylelikle okyanus ekosistemlerinin varlığını da garanti altına almayı hedefliyor.

3. Çin önemli bir açıklama yaparak ülke genelinde fildişi ticaretini yasaklama hazırlığında olduğunu duyurdu.

Fillerin neslini bir hayli tehlike altına sokan ve her yıl pek çok filin sırf dişleri için acımasızca öldürülmesine neden olan fildişi ticaretinin en çok yapıldığı ülkelerden olan Çin'de hükümet, bu ticareti yasaklamayı planladığını açıkladı.

4. Ice Bucket Challenge sonunda amacına ulaştı, ALS hastalığıyla ilgili olan bir gen bulundu!

Bilindiği üzere kas fonksiyonlarını yerine getiren motor nöronların yavaşça öldüğü nörolojik bir bozukluk olan ALS hastalığına sahip kişiler, zamanla hareket yeteneğini kaybediyor.

Bu kampanya kapsamında toplanan bağışlarla gerçekleştirilen Project MinE çerçevesinde 11 ülkeden 80’in üzerinde araştırmacı, ALS hastalığına sahip 15 binin üzerinde hastayı inceledi ve bu araştırmalarda Ice Bucket Challenge'tan elde edilen gelirin 100 milyar dolar kadar bir kısmı kullanıldı. Sonunda da hastalığa neden olan bir gen keşfedildi ve araştırma amacına şimdilik ulaştı.

5. Deniz ineği türü, "yok olmakta olan hayvan" statüsünden kurtuldu!

Son dönemler yalnız pandalar için değil, deniz inekleri için de bir hayli sevindirici oldu. Bu şirin deniz hayvanlarının türü de tehlikeli seviyeden bir miktar uzaklaştı.

6. Çin hükümeti, ülke çapında yeni kömür madenlerinin açılmasını yasakladı.

Bunun dışında da 2020 başında ülkenin enerjisinin %15'inin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlanacağını duyurdu. Bu iki durum, dünyanın en kalabalık ülkesinin hava kirliliğini ve küresel ısınmayı önlemek amacıyla hareket etmesi açısından bir hayli önemli.

7. Juno 716 milyon km yol alarak Jüpiter yörüngesinde veriler toplamaya başladı.

Güneş sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter'i incelemek amacıyla 2011'de yola çıkan Juno adlı uzay aracı sonunda hedefine ulaştı ve gezegenden veriler toplamayı başardı. Juno'nun topladığı veriler 2018 yılında analiz edilmeye başlayacak. Bu veriler hem Jüpiter hakkındaki bilgilerimizi artıracak, hem de genel olarak güneş sistemimizin nasıl oluştuğu hakkında detaylı bilgiler sunacak.

8. Kanada, Büyük Ayı Yağmur Ormanları'nın yüzde 85'lik bir bölümünü yok olmaktan kurtardı.

Yıllardır süren çalışmalar sonucunda dünyanın en büyük ılıman yağmur ormanlarından olan bu orman, yok olma tehlikesinden uzaklaştırıldı.

9. Kapsamlı aşı çalışmaları sonrasında kızamık hastalığı tüm Amerika kıtasından silindi.

Dünya çapında kızamığı tarihe karıştırmak için planlanan aşı çalışmaları ilk sonuçlarını Amerika kıtasında verdi ve kıtanın tamamında kızamık hastalığı ortadan kaldırıldı.

10. Malawi, ülkedeki HIV virüsüne sahip çocuk oranının %67 düştüğünü duyurdu.

Bilindiği üzere HIV, bağışıklık sistemine zarar vererek vücudun direncini yerle bir eden, AIDS'e neden olan bir virüs.

11. 20 farklı ülkenin kapsamlı çalışmalarıyla dünya genelinde 40 adet korumalı deniz parkı açıldı.

Katılanlar arasında İngiltere, ABD, Yeni Zelanda gibi ülkelerin bulunduğu bu kapsamlı çalışma neticesinde, denizdeki bitki ve hayvan yaşamının sürdürülebilmesi konusunda çok önemli adımlar atılmış oldu.

12. Ebola hastalığının aşısı üretildi.

Hastalığa karşı %100 oranında koruma sağlayan aşı, Kanadalı bilim insanları tarafından üretildi.

13. Dünya çapında açlık oranı, son 25 yılın en düşük seviyesine indirildi.

Açlık sorununu bitirmek için yıllardır canla başla yapılan çalışmalar, sonunda yavaş yavaş da olsa sonuçlarını vermeye başlıyor gibi görünüyor.

14. Kaplanların sayısı son 100 yılda ilk defa artış gösterdi.

Nesilleri tükenme tehlikesi altında olan canlılardan bir diğeri olan bu muhteşem hayvanlar için yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başlıyor.

15. Hindistan'da 24 saat içinde tam 50 milyon ağaç dikildi.

800 binden fazla gönüllünün katılımıyla tüm ülke çapında gerçekleşen etkinlikte, inanılması zor bir sayıya ulaşılarak tam 50 milyon tane ağaç dikildi.

Özetle, son aylar bilim ve insanlık açısından birbirinden güzel gelişmelerle dolu.  Umuyoruz ki bilim sayesinde daha bilinçli bir hale gelip, daha güzel bir dünyada yaşamaya başlayacağız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
notprincess

Belki Dünya hala kurtarılabilir.

reshontheway

Ve bunlarda veya diğer onlarcasında Türkiye'nin hiçbir katkısının olmaması. Owwww doğru bizim Nusretimiz var değil mi !!!

ozcylnn

peki hala bilimin farkına varamayan güzel ülkemin beyinsiz insanları?

taylan-okur1

onları insan kategorisine sokmayabiliriz.

kanlikontesdiyin

Yani bilimle dini karıştırmaktan mı bahsediyosun?

fatih-kilinc

ahaa pandalar nesli tükenmekte olanlar listesinden çıkarılmış hadi tekrar ava... dikkat ironi içerir!!!!!!

ozcylnn

Pandaların avlandığı dünya üzerinde görülmemiştir, pandalar av hayvanı değildir!

fatih-kilinc

peki bu hayvanların nesli neden tükenme noktasına gelmiş acaba kendi aralarında savaştığı için mi yoksa postu renkli olduğu için şöminenin önüne güzel gözüktüğü için mi?

ozcylnn

Çünkü; pandalar yalnızca Çin'in Güneybatısı'nda yaşarlar.1400 tane civarı falan varlar yani dünya üzerinde, Mesela hayatta kalmaları yaşam alanlarnıda çok fazla bambu olmasına bağlı eğer yaşam alanlarına yol,bina gibi insan yapımı engeller yapılırsa ve yaşam alanlarında yeterince bambu olmazsa açlıktan ölebilirler ve pandalar genelde bir seferde tek yavru doğururlar genellikle iki yılda bir doğururlar. Dolayısı ile bakımı zor bir hayvan bu yüzden özel bakımla nesilleri korunmaya çalışılıyor..Tamamen doğal sebeplerden nesilleri tükeniyordu yani ;)

taylan-okur1

ayrıca siyah da beyaz da teknik olarak renk özellikleri tasımazlar. Bakınız panda: https://tr.wikipedia.org/wiki/Panda öğrenelim, bilmeyenlere öğretelim!

drakoon

fatih ağla

altug-karabulut

Gerçekten İyi insanların varlıgını bilmek çok mutluluk verici

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimÇinHindistanİngiltereRobotUzay
Görüş Bildir