Sizin Bizi Siyasete İnandırmaya Ne Hakkınız Var? Koronavirüs Salgını Boyunca Belediyelerin Gerçekleştirdiği İcraatlar

6.7bPAYLAŞIM

Mansur Yavaş'a aşkımız baki...

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve artan vaka sayısıyla önlemlerin devam etmesi gerektiğini gösteren Koronavirüs kapsamında Türkiye'de pek çok uygulama devreye girdi.

Sokağa çıkma yasakları, sosyal mesafenin korunarak hayatın devam ettirilmesi, maddi ve manevi yardımlar, çok karmaşık hale gelse bile pek çok insana ulaştırılan maskeler derken Türkiye Koronavirüs'le başa çıkmayı öğreniyor. Uygulamalar kapsamında da belediyeler, belediye başkanları icraatlarına hız kesmeden devam ediyor. Gönlümüzü çalan bu icraatlara yakından bakalım.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, oturduğu koltuğun hakkını ziyadesiyle vererek bu süreci hem belediye hem de halk açısında çok doğru bir şekilde yönetti. Neler yapmadı ki...

Dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarını virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerden itibaren uygulamaya koydu, belediyeye ait mülklerden iki ay boyunca kira alınmayacağını duyurdu, hijyen kapsamında su kesintilerinin gerçekleşmeyeceğinin müjdesini verdi, sokak hayvanlarına mama dağıtılması için ağ kurdu, 65 yaş üstü Ankaralılar için marketlerle anlaşma yaparak ev hizmeti verilmesini sağladı, yardım kampanyasıyla hiç beklemediği bir şekilde binlerce insana ulaştı. Süreç nasıl devam eder bilmiyoruz ama Mansur Yavaş'ın çalışmaları bitecek gibi görünmüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerden itibaren çalışmalara başladı; askıda fatura uygulamasıyla herkesin kalbini çaldı.

Kurgu röportajlara ve sosyal yardımlarla ilgili çıkan sorunlara rağmen Ekrem İmamoğlu icraatlarını sürdürdü. Virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerde hijyen filosu kurdu, ulaşım için dezenfekte istasyonlarını devreye soktu, öğrencilere burs verirken sağlık çalışanlarının ulaşım ve otoparklardan ücretsiz faydalanmasını sağladı. Son olarak askıda fatura kampanyası başlattı ve ihtiyaç sahipleri ile yardım eli uzatmak isteyenleri buluşturdu. Ne diyelim, helal olsun!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da bu sürecin en aktif belediye başkanlarından biriydi, sokağa çıkma yasağı sırasında dağıtımı engellenen ekmeği 5 kuruşa satarak yasağı delmesi çok konuşuldu.

Kurulan sahra hastanesi tartışmaları arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar her belediye gibi dezenfeksiyon çalışmalarına ağırlık verdi, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağıyla birlikte artan ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladı, yardım paketlerinin yanı sıra sağlık çalışanlarına yönelik çalışmalara da hız kesmeden devam etti. Kurulan şefkat köprüleri aracılığıyla ihtiyaç sahipleri ile yardım etmek isteyen hayırsever vatandaşlar buluşturuldu, sokak hayvanlarına mama ulaştırıldı, maskeler dağıtıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sempatik dansı ve annesine seslenmesiyle hepimizi bu süreçte bir nebze güldürürken icraatlarına da devam etti.

www.memurlar.net

Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri buluşturuldu, sokağa çıkma yasağına takılan 18-20 yaş arası gençler için hediye internet paketi uygulaması başladı, çiftçilere destek verildi, gezici pazar hizmeti devreye sokuldu, direnç paketleri dağıtıldı, şiddet gören kadınlar için misafirhaneler açıldı, İzmirimkart ile maskematiklerden maske temini sağlandı, aşevleri sokakta yaşayanlara yemek ulaştırırken sokaktaki hayvan dostlarımız da unutulmadı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, dayanışma için İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmeyen bağış kampanyasının yanı sıra ilk günlerden itibaren çalışmaları başlattı.

Hükümet tarafından başlatılan genel yardım kampanyasının ardından belediye olarak da dayanışma ağı kurmayı isteyen Yılmaz Büyükerşen pandemi kurulu ile kriz masasını oluşturdu, sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım sağladı, işsiz kalan vatandaşlar için yardım paketleri hazırladı, çalışma saatlerini düzenledi, sokak hayvanlarına mama desteğinde bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye turizminin kalbi olan şehirde süreci doğru bir şekilde yürütmek için icraatlarını gerçekleştirdi.

Her belediye gibi dezenfeksiyon çalışmalarının sürdüğü Antalya'da sokağa çıkma yasağı sırasında ücretsiz ekmek dağıtımı yapıldı, gıda yardım paketleriyle ihtiyaç sahiplerine ulaşıldı, halk bilinçlendirildi. Muhittin Böcek'in yanı sıra ilçe belediyeleri de çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Muratpaşa Belediye Başkanı boş arazilere mısır ekimi için çağrıda bulunurken, Kemer ve Konyaaltı belediyeleri de yaklaşan turizm sezonu için hazırlıklara başladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de sosyal kampanyaları hızla devreye sokanlardan biri oldu.

Su faturasını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerinin 10 metreküpe kadar kullanımından fatura kesilmemesini sağladı, sağlık paketlerinin yanı sıra gıda paketleri hazırladı, maske ve dezenfektan üretimi için çalışmalara başladı, 65 yaş üstü için psikologlar vasıtasıyla destek verdi, çadırlarla yaşamak zorunda olan tarım işçileri için ekstra önlemler aldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sürecin en tatlı sürprizlerinden birine imzasını attı ve 18 yaşındaki bir gencin doğum gününü kutladı.

Salgın sürecinde günde iki öğün verilen sıcak yemek hizmetini Ramazan'da da sürdürdü, dezenfeksiyon çalışmaları yürüttü, ihtiyaç sahiplerine yardım paketleri ulaştırdı, huzurevlerinde önlemler aldı. 18 yaşına giren Ebrar Öztürk'e annesinin isteğiyle bir sürpriz yapan Alinur Aktaş görüntülü aramayla Ebrar'ın doğum gününü kutladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, pandemi süresince yaptığı çalışmaların yanı sıra atarlarıyla da gündeme geldi.

Altyapı çalışmaları başlatan Recep Gürkan, kalabalık olan sokaklarda kazı çalışmaları başlattı, faaliyetlerini durduran kiracılardan kira alınmayacağını duyurdu, maske dağıtımı yaptı ve "Mezarlıklar 'Bana bir şey olmaz' diyenlerle dolu" diyerek atarıyla vatandaşları uyardı.

Diyarbakır'a bağlı Bağlar ilçesinin Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ile Şanlıurfa'ya bağlı Siverek ilçesinin Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı kampanyaya destek olarak maaşlarını bağışladılar.

Henüz kayyum atanmayan HDP'li belediyeler de salgın çalışmaları kapsamında yoksulluk haritası çıkararak Kardeş Aile Kampanyası'nı başlattı ve hayırseverlerle ihtiyaç sahiplerini buluşturdu, dayanışmanın sürdüğü pek çok il ve ilçede dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilal-oztas

ulan ne güzel icraatlar var sevindim. gel gelelim güzel bursamda güzel icraat doğum günü :D üzdün be başkan. daha iyisini yapabilirsin

demas

etraftan duyuyorum millet diyo sokaklarimiz yikaniyo falan filan bizim zaten 6ayda bir yikanirdi virus geldi 1 kez bile yikanmadi allaha emanetiz cok sukur

galatacimbm1905

Yaa.. Vallaha bizim şu kritik zamanlarda neredeyse her hafta yıkadılar. Çarşı içine falan basmışlardı ozonu vnfkvgdf.

demet-koc

nerede yaşıyorsunuz

demas

biz kari koca ve 3 yasinda cocugum oyle yasiyoruz bu ay elektrik 188 lira geldi saka gibi.dogalgaz 2 hafta yaktik geceleride kapattik hep 270 gelmis bizim evimizde sicak oluyo en dusukte yakiyoruz birde bu yardimlar bu faturalardanmi cikicak daha virus bile bitmeden

demas

biz kari koca ve 3 yasinda cocugum oyle yasiyoruz bu ay elektrik 188 lira geldi saka gibi.dogalgaz 2 hafta yaktik geceleride kapattik hep 270 gelmis bizim evimizde sicak oluyo en dusukte yakiyoruz birde bu yardimlar bu faturalardanmi cikicak daha virus bile bitmeden

demas

cevremde akpye uye olanlar var durumuda gayet yerinde bunlari ariyolarmis sonra kod gonderiyolarmis tlfnlarina market ceki diye 200 liralik market alisverisi yapiliyomus ve bu sadece akpye uye olanlara varmis

galatacimbm1905

Babam da üye ama bize öyle bir şey gelmedi.

Görüş Bildir