Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Siz Kaç Saniyede Çözebiliyorsunuz: Rubik Küp Çözmek Geleceğin Sporu Olabilir mi?

214PAYLAŞIM

Tıpkı satranç gibi, Rubik küp çözmek de dünya çapında bir zeka sporu!

Meşhur 'Rubik Küpü'nü mutlaka duymuş, hatta elinize alıp defalarca çözmeye, aynı renkleri aynı yüzeyde toplamaya çabalamış olabilirsiniz.

Peki sizce bir küpü çözmesi ne kadar zaman alır? Birkaç saat? Birkaç dakika? Birkaç saniye?

Peki bu küçük zeka oyununun dev sponsorlar eşliğinde gerçekleştirilen turnuvaları olduğunu biliyor muydunuz?

Rubik Küpünü çözmek için bölgesel ve Dünya çapında dev organizasyonlar düzenleniyor, hem de ciddi sponsorlar ve hayran kitlesi eşliğinde. Hatta Dünya Küp Federasyonu (WCA) bile var!

Pek çok türü olan Rubik küp, hepimizin bildiği gibi 3'e 3 küplerin haricinde 7'ye 7 kadar çıkabiliyor pek çok farklı şekilleri var.

En sık rastlanan, halk arasında 'Zeka Küpü' olarak adlandırdığımız 3'e 3'lük küpü çözme rekoru, sadece 3.47 saniye ile Yusheng Du'da bulunuyor.

Evet, Çinli genç sadece 3.47 saniyede küpü tamamlamayı başarmış! İnanması güç, biliyoruz.

Yusheng Du gibi bu turnuvalarda yer alan dahi gençler, sponsorlar ile destekleniyor ve her yıl düzenlenen dev turnuvalara katılıyor.

Bireysel takımların yanında, bazı ülkelerin spor bakanlıkları da artık Rubik Küp çözme işini bir spor olarak kabul ediyor ve takımlar oluşturuyor.

Bu etkinlik Türkiye'de de gelişmeye devam ediyor. Bugüne dek 7 farklı şehirde 25'ten fazla yarışma düzenlendi ve yarışmalara 400'den fazla yarışmacı katıldı.

Rubik Küp çözmenin bir zeka sporu olduğu, Dünya Küp Organizasyonu ve Türkiye temsilcileri ile birlikte girişimler yapılması sonucunda duyuruldu ve tanıtıldı. Geçmiş yıllarda İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Uşak ve Kayseri illerinde turnuvalar düzenlendi.

Square-1 kategorisinde Türkiye şampiyonu Çınar ile tanışın. Kendisi YouTube kanalında turnuvalardaki performanslarını paylaşıyor ve öğretici videoları da var! Aşağıda rekor kırdığı videoyu görebilirsiniz.

Henüz 11 yaşındaki Çınar, Rubik Küp çözmeyi kendi kendine öğrenmiş. O daha pek çok gencimiz bu konuda dünya çapında iddialı! Türkiye geneli turnuvalarda 13 birincilik, 10 ikincilik ve 18 üçüncülüğü bulunuyor.

Ahmet Çınar Ablak, 10 yaşında ilk Rubik Küpü ile tanıştı ve 1 yıl gibi kısa bir sürede turnuvalara katılmaya başladı, 11'den fazla turnuvada yer aldı.

Çocukların geniş öğrenme kapasiteleri, bu Rubik Küpü'nün mantığını çabuk kavramalarını sağlıyor, hem de zekayı geliştiriyor. Çınar'ın YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya Küp Organizasyonu'nun Türkiye'de faaliyet gösteren yetkilileri ülkemizde turnuvalar düzenliyor ve bu alanda ciddi girişimler var! Peki siz nasıl katılabilirsiniz?

Düzenlenen turnuvalara katılmak için WCA'nın kendi sitesinden kaydolmanız yeterli. Ardından hem yurt içindeki hem yurt dışındaki etkinliklere katılarak kendinizi kanıtlama şansınız oluyor. CubingTR.org adresinden de ülkemizdeki turnuvaları takip edebilirsiniz.

WCA Türkiye delegesi İskender Aznavur'un nasıl kayıt olunup yarışmalara girilebileceğini anlattığı videosuna göz atabilirsiniz.

Videoda görüldüğü üzere Rubik Küp çözmek, oldukça profesyonel bir spor haline gelmiş durumda.

Ülkemizde bu konuda dünya çapında temsil edebilecek çok yetenekli insanlar var ve ciddi rekorları da bulunuyor!

Ülkemizde henüz kıymeti bilinmese ve bu insanlar tanınmasa bile aslında dünyada çok önemli yerlerde ve sıralarda yer alıyorlar. İşte ülkemizden Çınar gibi gençlerden bazı rekorlar:

  • 3x3: 5.71 saniye çözüm ile Ahmet Güzel (Dünyada 116. Sırada)

  • 2x2: 1.94 saniye ortalama ile Acar Gök (Dünyada 39. Sırada ve 2018 Avrupa 9’uncusu)

  • 3x3 Gözü kapalı: 1:10.29 süre ile Muhammed Enes Ertaş 

  • 3x3 En az hamle: 22 hamle ile Tolga Kaan Kantarcı (Dünyada 22. Sırada)

  • 3x3 Tek el: 9.73 tek çözüm, 11.67 ortalama ile Tolga Kaan Kantarcı (Dünya’da 32. Sırada)

Siz de Rubik küp konusunda kendinize güveniyorsanız, bu yarışmalara katılmak istiyorsanız mutlaka kayıt olun!

Yakında milli takımı kurulma ihtimali olan ve gitgide büyüyen bu sporda yer alabilirsiniz. En iyisi siz CubingTR adresinden turnuvaları takip etmeye başlayın!

Peki siz Rubik Küp çözebiliyor musunuz? Rekorunuzu yorumlarda bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tut-ski-yan-cek

3 dakka 50 saniye de bana yeter :)

vag

Şuna spor demek için ileri derece aptal olmak lazım. Her şeye spor demeye bayılıyorlar. Hobilerim rubik ve masturbasyon sporlarını çok severim, fastfood sporunu da seviyorum, sinema sporunu da güzel film geldikçe yaparım.

elif-saldiran1

çözebiliyorum ama yaklaşık 2.5 dk falan rekorum

vladimir

rubik küpünü çok beceremedim ama abalone ve reversi mükemmel. tavsiye ederim

Görüş Bildir