Sırf Bir 'Kız Öğrenci' Olduğu İçin Bilim Tarihindeki En Büyük Haksızlıklardan Birine Maruz Kalan Astrofizikçi: Susan Jocelyn Bell Burnell

-
Abone ol

Kuzey İrlandalı astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell, lisansüstü eğitimini gerçekleştirdiği sırada ilk radyo pulsarlarını gözlemlemesine ve analiz etmesine rağmen Nobel Fizik Ödülü'nü tez danışmanı Antony Hewish ile paylaşamamış, bahtsız bir bilim insanı. Her kademede cinsiyet eşitsizliğine maruz kalan ve buna rağmen çabalamaktan vazgeçmeyen Bell Burnell'ın herkese ilham olacak hikâyesini Lagari'den dinleyelim.

Kaynak: https://twitter.com/lagaribey/status/892...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pikyuu

Küçükken Tübitak'ın bir dergisinde okumuştum bu olayı. Benim için vazgeçmemesi ve yoluna devam etmesi önemli. Ortada büyük bir haksızlık var ve buradan anlaşılıyor ki o kadın gerçekten bilim ve insanlık için çalışmayı kendine misyon edinmiş. (Kesinlike örnek alınmalı)

belphegor

Aşağıda tesadüf denmiş. Artık nasıl bir tesadüf ise, tarih genellikle kadınları bulan "tesadüfler" ile dolu. Burada anlatılan şey Edison-Tesla tesadüfü değil. Aslında #11 #29 ve #30 işin özeti. Feminist/feminazi değilim, aksine mizantropum, fakat böyle bir durumu görmezden gelmek göze de, mantığa da aykırı. Din, leş kültür, insan egoizmi vb. birçok etken sayesinde kadınlar, siyahiler, düşkünler-proleterler, hayvanlar ve kendi inancından-doğrusundan olmayanlar yüzyıllardır ayrımcılığa, zulüme uğradı, sürekli görmezden gelindi. Halbuki hepsi de dünyaya en çok katkısı bulunandı. Egoizmden, saf bencillikten ve gözlerimizi kapama alışkanlığımızdan sıyrıldığımızda insan olacağız. Yoksa iki ayaklı kötücül bir varlıktan başka bir şey değiliz.

aysim

Bir kere daha Nobel'e güvenimiz sarsıldı

horusunsozu

Geç kalmışsın, Truman Show izlemiş miydin? İzlemedinse lütfen izle. Sonra bu kocaman dünyada başımıza gelenlerle karşılaştır. Devletlerin ve bütün sistemin kurgulandığını,bize sunulan kadarıyla yaşamaya alıştırıldığımızı sorgulamaya başlayacaksın...

bseozyrt

İnsan hayatına ve dünyaya bilim aracılıgı ile hizmet eden İNSAN ister kadın , erkek ister Müslümanı , Hristiyanı , Siyahı ile beyazı ile kim olursa olsun daima büyük insandır.. Burda haksızlıga ugrayanın bir kadın olması sadece tesadüften ibaret.

Görüş Bildir