Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şiir Nasıl Yazılır?

-

Şiir Nasıl Yazılır

Şiir Nasıl Yazılır

Vardır bir sebebi onca insanın yazmasının. O, içinden geçenleri döker kâğıda, kurtulmak ister, biz şiir deriz adına.  Hiç tanımadığımız bir yazarın – şairin dizelerinde buluveririz kendimizi. Sanki aynısını biz yaşamışız gibi hissederiz, işte ben, der üzülürüz çoğu zaman. Çünkü şiir hüzünlendirir insanı, aşk şiiri de olsa, mutluluk şiiri de olsa içinde hüzün yanı vardır mutlaka. Çünkü anıları ondan iyi tetikleyen başka bir örnek göstermek zordur. Ve doğal olarak unuttuğumuzu sandığımız şeylerin radyodaki bir şarkı gibi birden karşımıza çıkması üzer bizi. Sadece üzüp ortada bırakmaz ama asla şiir! Öyle de merhametli bir yaverdir. Yanımızda kalır, bizden bir parça olur, sonunda mutlaka bir açık kapığı bırakıp umut ışığı verir. En iyi şiirokumayı, şiirin kendisini sevenler bilir bunu. Bir yazar, bir şair, bir senarist, bir kadın ya da bir erkek fark etmeksizin herkes için geçerlidir bu his dalgalanması, herkesin bam teline dokunmasını çok iyi bilir. Eğer bu duygu boşluğunu hissediyorsak, şiir ile tanışmamışsal çok şey kaybediyoruz demektir hayatımızda. Çaba göstererek, kendimizi zorlayarak bu dünyaya kendimizi sokalım. Bunun çok farklı yöntemleri olsa da, en sağlamı yazma yöntemidir hiç şüphesiz ki. Evet, kulağa ilk bakışta abes gibi gelse de şiir okumayan, şiir sevmeyen birinin bu duyguyu yakalamasının başındaki faktörlerden şiir yazmak. Sadece bu profildeki kişiler için değil elbette, duygularını kâğıda dökmek isteyen ama başaramayan kesime yönelik de güzel bir klavuz var önümüzde: şiir nasıl yazılır?

      Öncelikle, şu noktada bir anlaşmaya varmamız gerekiyor. Şiir, cinsiyet, adamlık, erkeklik, sertlik ya da ağırlık gibi saçma ötekileştirmelere hedef olacak bir olgu değildir. Yani, en sert mizaca sahip olan bir kişinin bile kalbinin derinlerinde dışarı dökülmeyi bekleyen bir şeyler, duygusal dizeler mutlaka vardır. Ki döküler de… Bir gece ansızın, hiç kimseleri yokken, en yalnız olduğu anda dökülür dizeler gönülden. Bu dizeler illa ki sevgiliye olacak diye bir  şart yok elbette, aşk şiiri olmazsa hasret şiiri olur. Ana baba hasreti, kardeş özlemi, sıla, memleket, bilimum diğer duygusal tonlar çıkar bam telinden. Bu herles için farklı bir dünyanın penceresidir, bilemeyiz. Ama ne olursa olsun, kim olursa olsun işte şiir bu noktada hayata gelmiş demektir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AşkSılaaşk
Görüş Bildir