Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigmund Freud'dan Öğrendiğimiz ve Okudukça Suratımıza Yumruk Gibi Çarpan İlginç Bilgiler

-

Son dönemlerin belki de ''en aydınlanmış'', buna rağmen anlaşılamamış, belki de anlaşılamayacak kişisi olarak kabul edilir, Sigmund Freud.

Keskin tespitleriyle insan ruhunun en derinlerinde gizli kalmış ve pek çoklarının dile getirmeye dahi korktuğu şeyleri gün yüzüne çıkarıverir.

İşte yine öyle yapmış...

Freud der ki,

İfade edilmemiş duygular asla ölmez; sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.

Freud’a göre hiçbir şey kaza veya tesadüf değildir. Zihnimize öylesine gelen hisler, düşünceler veya istekler bile aslında bilinçaltına ait bir arzunun anlaşılmaz biçimidir. Eğer bir gün önemli bir konuşma yaparken diliniz sürçtüyse, bilin ki bir ‘Freud Sürçmesi’ yaşadınız. 

Sevgilinizin evinde eşyalarınızı unutmuş olmak belki sizi zora soktu, ama belki de bu, oraya geri dönmek istediğinizin bir belirtisidir. Rüyalardan ve ‘Freud Sürçmelerinden, serbest çağrışıma gitmek bilinçaltındaki fantezilerinizi, travmalarınızı veya motivasyonlarınızı ortaya çıkarmak için Freud’un öncüsü olduğu bir yöntemdir.

Freud der ki,

Sağlıklı veya hastalıklı hiç fark etmez; konu cinsellik olunca, hepimiz sadece birer ikiyüzlüyüz.

Cinsellik, her ne kadar -özellikle bizim toplumumuzda- kafamızı çevirdiğimiz bir olgu olsa da, tüm insanların yemek içmek gibi ortak noktası. Ancak, özellikle de muhafazakar toplumlarda bile nereye baksak cinselliği görmemiz, cinselliğe getirilen yasaklar, veya daha vahim haliyle cinsel sapkınlıklar ve perversiyonlar aslında insanlarda cinselliğin ne kadar önemli bir motivasyon olduğunu gösteriyor. 

Freud’a göre çocuk cinselliğinin yetişkin psikanalizinde işlenmesi ise bu tip perversiyonların veya sansürlerin önüne geçiyor.

Freud der ki,

Alınan zevkin sınırlılığı, zevkin değerini artırır.

Modern psikolojide artık karakter ve kişiliğin çok farklı parametrelerle belirlendiği kabul edilmiş durumda. Yani hiçbir şey göründüğü kadar basit değil. Öyleyse Freud’un kendi puro içme alışkanlığına ithafen dediği gibi “Puro bazen sadece bir purodur.” mu yoksa puro veya ağzınızdaki sigara başka anlamlara geliyor mu? Bir çeşit yetişkin emziği? Bir zamanlar aç veya kaygılı hissettiğinizde emdiğiniz anne memesi? Ya da sadece puro veya sigara işte.

Freud der ki,

Bir insan bir yere bakıyorsa; orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa; orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

Freud’a göre bebekliğinizde ilk olarak ağzınız; 2 yaş dolaylarında anüsünüz; 4-5 yaşlarında ise cinsel organınız erotik hazda rol oynar. Bu bilgiler sizi rahatsız mı etti? Freud bu teorisini “çocuk cinselliği” başlığı altında sunduğunda kendisinin Viktoryen meslektaşları da aynı tepkiyi vermişti. Hatta onun bir doktor olarak itibarını sarsmak için girişimlere başlamışlardı. 

Ancak Freud’un şu sözleri belki ne demek istediğini daha iyi açıklar: “Bir bebeğin annesinin memesini emdikten sonra yüzünde kızarıklık ve tatlı bir gülümsemeyle uykuya dalan bebeği gördükten sonra, kimse bu görüntünün yetişkin cinselliğinin bir prototipi olduğunu yadırgamaz.”

Freud der ki,

Düşünebilen herkesin insan olması; insan olan herkesin düşünebildiği manasına gelmiyor ne yazık ki!

Freud sadece düşüncenin veya hayal etmenin bile insan için tatmin edici bir süreç olduğunu fark etmişti. Yani bugün sosyal medyada sıklıkla gördüğümüz, “Hayaller …., gerçekler ….” kalıbının gerçek hayattaki işlerliğini Freud bundan 100 yıl kadar önce tahmin etmişti. 

Freud bu yüzden fantezinin belki de asla gerçektekine ulaşamamasını veya fantezi bir şekilde gerçek olsa bile fantezinin kendisi kadar doyurucu olmamasını buna bağlar.

Freud der ki,

Birisi konuştukça rahatlar.

Freud’un psikanalize giriş konferanslarından birinde söylediği bir söz bu. Psikanalitik bir terapi olsun veya olmasın fark etmiyor, bugünkü araştırmalar gösteriyor ki konuşmaya dayalı terapi, kişinin duygusal semptomlarını ve kaygısını azaltıyor. İlaç tedavisi ve kısa dönemli terapiler etkin olmakla birlikte, psikanalitik terapiler psikoterapist ve danışan arasındaki ilişkiyi de önemli bir araç olarak kullanıp kişinin değişimine katkı sağlıyor.

Not: Bu içerik oluşturulurken şu siteden yararlanılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrec

"Alınan zevkin sınırlılığı, zevkin değerini artırır." yani diyor ki ulaşılamayan şeyler daha değerlidir. ayrıca yasak olan her şey daha çok haz verir.

furkan-dogann

adam ayağınıza getiriyor emeğe saygıdanda kaynağı ekliyor (bunu yapmayanda çok) ne sanıyorsunuz her paylaşım yapılmadan önce maddeler halinde vahimi geliyor editörlere saçma sapan düşüncelerinizi az ölçüp biçip öyle yazın

pamukcupasagil

Sigmund Freud bizim türkiyede izlediğimiz tecavüz sonrası cinayetleri işleyen adamlardan çok daha sapıktır hatta ağababalarıdır. Eğer eğitim fakültesi okuduysanız ne yazık ki kendisine çok fazla maruz kalırsınız. Size onun ne kadar sapık biri olduğunu eğitimciler anlatmaz sizin bunu satır aralarında yakalamanız gerekir. Aşağı yukarı herşeye sekse bağlar. Eğitim sisteminin bu kadar kötü olmasının nedenleri arasında bu dallamanın müfredata çok fazla dahil olması da vardır

buzz-killington

Büyük oyunu çözdün kardeşim, ama burada kalmasın, yakında kampüslerde anti tezini savunurken görmek de isteriz.

pamukcupasagil

oyun falan yok sadece mallar var. ben simdiye kadar 7 mal saydim. elinize alip biraz okuyun olur mu

pamukcupasagil

hem ayrica freud tapinagina donmus egitim fakultelerinde freud u elestirmek kilisede hristiyanligin aleyhine konusmak gibi olurdu

pamukcupasagil

sana freud onerecegime taocu sex ve sevisme sanati kitaplari onersem hem daha mantikli hem daha faydali hem daha az pedofili olur hem de iyi bir kinaye yapmis olurum

boltonlarin-remzi

Düşünebilen herkesin insan olması; insan olan herkesin düşünebildiği manasına gelmiyor ne yazık ki!

Gizli Kullanıcı

Freud'un cidden mantıklı ve tutarlı teorileri var ve psikanalizde de işimize yarıyor serbest çağrışım ve rüya analizi metotları. Ayrıca Freud çocuk cinsel isteğinin yetişkinlerinki gibi olmadığını söyler. Yani çocuk annesiyle sevişmek istemiyor meme emince.Tabii Ödip veya Elektra sendromu yaşaması ayrı mesele. Her cinsel mevzuda olduğu gibi bunda da aha ana bacı dedi kafası yaşıyor bizimkiler,emin olun adamın dediği çoğu şey mantıklı. Ha ama şu var mesela bilinçaltının varlığı konusu test edilemediği için bilimsel gerçeklik sayılmaz kanıtlanamamıştır sadece bu var

Görüş Bildir