Seyahat Etmenin Kitabını Yazmış Genç Kadından Hafta Sonlarını Ucuza Gezmenin Sırları

73PAYLAŞIM

Bu 23 yaşındaki genç kadın haftasonları 1.000 dolardan daha az parayla dünyayı geziyor. Bütün sırlarını da hazırladığı eğlenceli blog'da paylaşıyor. Elona the Explorer (Kaşif Elona) sitesinden sizler için derledik.

Kaynak: http://www.elonatheexplorer.com/travel-b...

Kaşif Elona Karafin, New York Long Island'da Farmingdale Havalimanı'nda.

Elona Karafin çocukken geçirdiği kanser yüzünden iki yıl boyunca tedavi görmüş. Ama Elona şimdi 23 yaşında ve sağlığına kavuştuğu için gayet mutlu. Ayrıca kanseri atlatmış biri olmak onun şimdiki motivasyonunun sebebi de oldu. 

"10 yaşındayken kanser oldum. Ama artık fark ediyorum ki, etrafımdaki insanlar, benim yaşımdakiler veya daha ileri yaştakiler, herkes onları yapmak istedikleri şeyi yapmaktan alıkoyan bir şeylerle baş ediyor."

"Gençliğimi boşa harcamak istemiyorum ve diğer insanların da gençliğini boşa harcamasını istemiyorum. Bunu istemiyorum çünkü insanların yeteri kadar paraya veya zamana sahip olmadıklarını düşünüyorum."

Sonuç olarak, 2 ya da 3 haftada bir Elona, uzak bir yere seyahat ediyor. New York'ta yaşayan genç kadın uzun bir haftasonu tatili yapıyor ve Bali, Paris ya da Portekiz'e gidiyor ve 1000 dolardan daha az bir parayla tüm tatilini tamamlıyor. Uluslar arası gezilere çıkmadığı zamanlarda da ABD içinde geziyor.

Elona çok da zengin bir kadın sayılmaz. Büyük bir e-ticaret ve posta malzemeleri şirketinde finansal analist olarak çalışıyor. 

Elona'nın kendi yazdığı blogda paylaştığı en iyi tatillerden bazıları;

  • Bali'de 3 günlük bir tatil. "26 saatlik bir uçuş. Bali'de 3 gece kaldım. Toplamda 4 gün bile değildi." 

  • Dubai'de 4 günde bütün tatilini tamamlamış. 

  • Bir keresinde 8 saatte Polonya'ya gitmiş ve en yakın arkadaşına sürpriz yapmış. 

  • Ayrıca Amsterdam'ı da 2 günde gezip dolaşmış. "2 günde yapılabilecek o kadar çok şey var ki," diyor.

Diğer boş zamanlarında ise Checkmatecancer.org adlı kendi kurduğu yardım kurumunun işlerini yapıyor. Bu kurum sayesinde maddi sıkıntısı olan kanser hastası çocuklara yardım kampanyaları düzenliyor ve farkındalık yaratıyor. Projeyi başlattığı günden bu yana 3 yıl geçti ve 115.000 dolar yardım topladı.

Elona'ya göre seyahat için planlar yapmadan önce internet tarayıcınızdaki 'çerezler' özelliğini kapatmanız gerekiyor.

Bir çok seyahat veya tatil sitesi çerezler özelliğini kullanarak size uçak biletlerini aynı fiyattan gösteriyor. Bu fiyatlar yüksek fiyatlar olsa bile seyahat sitesi sizin bunları ödemeye hazır olduğunu varsayıyor.

Gideceğiniz yer konusunda esnek olun. "Ben çıkış noktamı New York olarak seçip seyahat noktamı 'heryer' olarak seçmeme izin veren siteler tercih ediyorum."

Nerede ucuzluk varsa Elona oraya gidiyor.

Jetradar.com'un en sevdiği sitelerden biri olduğunu anlatıyor. "Gördüğüm en iyi kampanyalar orada," diyor Elona.

Bir başka sevdiği site ise Hotel Tonight.

Profesyonel tüyolarından bir diğeri ise, uçak biletlerini salı veya çarşamba günleri satın almak. Biletler en ucuza bu günlerde geliyor.

Seyahate gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey ise araştırma.

"Daha ucuz bir bilet bulabilir miyim? Uçak ve otel rezervasyonunu ayrı ayrı satın alsam mı? Bunlar için bir çok blogu geziyorum ve bloggerlara mesaj atıyorum."

Elona bunun yanında seyahat bütçesini önceden belirliyor. "Gezimden önce yemekten turlara kadar bütün fiyatları araştırıyorum. Excel'de bir sayfada bütün hepsini not alıyorum."

Kısa gezilerden önce detaylı planlar yapmak çok önemli. "Dubai için A, B ve C planlarım vardı, ne olur ne olmaz."

Fakat öte yandan hiçbir aktivite için ön ödeme ya da rezervasyon yapmamak gerektiğini hatırlatıyor.

"İnternet üzerinde çok fazla araştırma yapmadıysam, hiçbir şeye ön rezervasyon yapmıyorum. Hemen oranın yerlileriyle tanışmaya çalışıyorum. Bir restoranda oturuyorsam, bir turistik yere nasıl gidebileceğimi garsona soruyorum."

Seyahatlerinde para tasarrufu yapmanın yanında hayatın genelinde de parasını doğru harcayarak tatil için kenara ayırabildiğini söylüyor.

Örneğin, her ay maaşından küçük bir kısmını tatil için biriktirdiği hesaba aktarıyor. Sevdiği şarabı bile yanında götürdüğü zamanlar oluyor.

Elona'nın tam zamanlı çalışırken seyahat etme ile ilgili de tavsiyeleri var.

"Bir çok insan kurumsal bir ortamda çalışırken izin almanın uygun olmadığına inanıyor. Ama ben bu yanlış algıyla, çok çalışarak ve sürekli olarak yeni projeler ve görevler alarak savaşıyorum. Bunu yapmam işimle ilgili ciddi olduğumu kanıtlıyor ve öyleyim de."

Ama tam zamanlı çalışırken sık sık seyahat etme ile ilgili en iyi tavsiyesi şu; "Zamanınıza DEĞER VERİN."

"Tatil günleriniz var. Yıl içinde kullanabiliyorsanız bunları kullanın. Eğer tatil günleri oluşuyorsa bunları değerlendirin."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Şimdi bir gezgin olarak şunu söyleyebilirim o iş öyle değil arkadaşlar, her okuduğunuza inanmayın. 1000 doların altına yapabileceğiniz gezileri (Türkiye'yi baz alarak söylüyorum) sadece Avrupa'ya yapabilirsiniz. Haftanın her günü kontrol ederim Bali'yi, New York'u, Tayland vb. hiçbirzaman 500 doların altında uçak bileti olmadı. Ha Avrupa'da 300 dolar bile yeter 3-4 gün için ama bu bahsettiğiniz şehirlerde bu kadının yaptığı şekilde tatil için 1000 dolar yetmez. O otellerin geceliği 100-200 dolardan başlıyor. Ekonomik anlamda efsane turlar yapmışımdır yanlız başıma ya da arkadaşlarımla o yüzden neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Bir dünya websitesi var ama bu anlattıkları fiyatlar yanlış

queen-of-the-alaska

okuyorsan nah ablacım

cem-acikgoz

Gına geldi bunlardan

horhorcaddesi

abd doları olunca hayat güzel bi kere uluslar arası uçuş sadece istanbul da var o ne olacak

sikrabil

asgari ne kadar ki orda ?

Görüş Bildir