BBC'nin Testine Göre Senin Çalışma Masanı Sana Anlatıyoruz!

343PAYLAŞIM

Her çalışanın kendine özgü bir masa düzeni vardır. Çalışma masasındaki düzenin hem kişiliklerimizi yansıttığı, hem de yapılan işi etkilediğini gösteren araştırmalar var. Fakat bunlar farklı sonuçlara varabiliyor. Örneğin bazıları dağınık ortamların yaratıcılığı geliştirdiğini ileri sürerken, bazıları da fazla kalabalığın dikkat dağıttığını söylüyor.

İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Bernheimer, kişilik araştırmaları ile çevre psikolojisi verilerini birleştirerek, 5 farklı kişiliği ifade eden 5 masa düzeni ortaya koymuş. 

Peki sizin masanız kişiliğiniz hakkında ne söylüyor? BBC'den derledik!

1. Hazırsan başlıyoruz! Öncelikle kaç yıldır çalıştığını öğrenelim.

2. Sahi kaç yaşındasın?

3. Şimdi söyle; bunlardan hangisi seni daha çok öfkelendirir?

Özel hayata saygısı olmayıp her işe burnunu sokanlar
Her sohbeti kendi kişisel şovuna çevirmeye çalışanlar
Samimiyetsiz yalaka tipler
Her an bir avanta peşinde olan menfaatçiler
İnsan kandırmayı uyanıklık zannedenler
Mevkisini kullanarak başkalarını ezenler

4. Sen dikkati çabuk dağılan biri misin peki?

Valla öyleyim biraz
Yoo pek sayılmaz
Bilemedim, değişir diyorum

5. "Büyük şehir" dendiğinde aklında ilk canlanan görüntü nasıl bir şey oluyor?

6. Peki bu durumlardan hangisinde kendini daha rahat, daha mutlu hissedersin?

Dostlarımlayken
Ailemleyken
Yalnızken
Spor yaparken
Doğadayken
Ben hep mutluyum :)

7. Salonunu yeni baştan dekore edeceksin ve bu tonlardan birini seçmek zorundasın diyelim?

Koyu tonlar
Canlı tonlar
Pastel tonlar
Toprak tonları

8. 'Şu an tam olarak bana bu gerek!' diyeceğin ne var bu seçeneklerde?

Huzur ve sessizlik
Şefkat ve ilgi
Uyku
Daha güzel bir hava
Para
Alıp başımı gitmek

9. Son olarak, "dikkat dağınıklığı" bir GIF olsaydı sence bunlardan hangisi olurdu?

Dağınık masa!

Masan karmakarışık ve rengarenk olduğu gibi biblolar ya da kişisel eşyayla dolu olması muhtemel. Bernheimer'a göre sen, dışa dönük ve arkadaşa açık bir yapıdasın. Ayrıca ofiste oturma yerlerini seçerken, daha fazla akış olan merkezi alanları seviyor ve tercih ediyorsun.

Tek olumsuz özelliğin var; hep aktif ve meşgul olduğun için etrafını düzenlemeye 'zaman bulamazsın'! Ama yine de senin dağınık alanlarının, insanın üzerinde baskı kuran kağıt yığınlarıyla dolu masalardan daha içten olduğu kesin!

Minimalist masa!

Hep bir rutini takip etmeyi, kalabalığı ve fazla sayıda uyaranı sevmiyorsan, çalışma masası anlamında minimalistsin sen. Ama çok az eşyalı ve düzenli bir çalışma masan olması illa içe dönük olduğun anlamına gelmeyebilir. Sadece çalışkan, güvenilir ve başarı eksenli birisin; planlı olmayı da seviyorsun. Ayrıca Bernheimer'e göre minimalistlerin vicdanlılık, disiplin ve temkinlilik özelliklerini taşıması daha muhtemel. 

Ancak şuna dikkat et deriz; masanda sana ait izler bırakmaman, çalıştığın işte fazla kalmayı planlamadığın şeklinde anlaşılabilir :)

Yayılmacı masası!

Ofiste kendi alanına adeta kabından boşalan sıvı gibi yayılmayı seviyorsun! Bernheimer, dominant kişiliğe sahip olanların bu özelliği daha sık gösterdiğini söylüyor; yani sen kendine ait alanını sıkı savunmayı seven birisin. Tabii zaman zaman başkalarının alanlarına da gerek kahve fincanınla olsun, gerek kağıtlarınla olsun "taşma" eğilimi gösterebiliyorsun.

Son olarak, sen oturma yeri olarak merkezde bir noktayı tercih edersin. Yanında oturanlar ise bu yayılma huyundan dolayı bazen şikayetçi olabilirler!

Damganı vurduğun masa!

Masanda kitap ve dergi koleksiyonu, seyahat fotoğrafları, desenler olması muhtemel ama dağınıklık anlamında değil. 

Bernheimer'a göre bu tarz kişiselleştirilmiş, şıklaştırılmış ama pek dağılmayan masalar yeni tecrübelere açık ve entelektüel olduğun anlamına geliyor. Ayrıca bir alana kendi eşyasıyla damga vuranlar genellikle meraklı, dışa dönük ve yaratıcı oluyorlar. Yaptığın işi de özenerek yaptığını tahmin ediyoruz!

Gözlemci masası!

Sırtının kapıya dönük olmasını sevmiyor, masanın çok merkezi bir yerde olmasından da endişe duyuyorsun. Bunun bir açıklaması var: "Evrimsel olarak potansiyel tehlikeleri rahat göreceğimiz bir yerde konumlanmak avantajlıdır bizim için" diyor Bernheimer.

Sen kendi özel alanını ister, dikkat dağıtacak şeylerden çabuk etkilenirsin. Sırtlarını duvara verip yalnız çalışmayı tercih edebilirsin. Bazen bu konularda kendini bol bol şikayet ederken bulabiliyorsun. Ama doğru çalışma koşulları sağlandığında oldukça yaratıcı ve verimli olduğunu söyleyebiliriz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
braveheart

Sırtının kapıya dönük olmasını sevmiyor, masanın çok merkezi bir yerde olmasından da endişe duyuyorsun. Bunun bir açıklaması var: "Evrimsel olarak potansiyel tehlikeleri rahat göreceğimiz bir yerde konumlanmak avantajlıdır bizim için" diyor Bernheimer. Sen kendi özel alanını ister, dikkat dağıtacak şeylerden çabuk etkilenirsin. Sırtlarını duvara verip yalnız çalışmayı tercih edebilirsin. Bazen bu konularda kendini bol bol şikayet ederken bulabiliyorsun. Ama doğru çalışma koşulları sağlandığında oldukça yaratıcı ve verimli olduğunu söyleyebiliriz!

malcolm_ali

Damganı vurduğun masa!

toboe_clarieu

Gözlemci masası! Gözlemci masası! Sırtının kapıya dönük olmasını sevmiyor, masanın çok merkezi bir yerde olmasından da endişe duyuyorsun. Bunun bir açıklaması var: "Evrimsel olarak potansiyel tehlikeleri rahat göreceğimiz bir yerde konumlanmak avantajlıdır bizim için" diyor Bernheimer. Sen kendi özel alanını ister, dikkat dağıtacak şeylerden çabuk etkilenirsin. Sırtlarını duvara verip yalnız çalışmayı tercih edebilirsin. Bazen bu konularda kendini bol bol şikayet ederken bulabiliyorsun. Ama doğru çalışma koşulları sağlandığında oldukça yaratıcı ve verimli olduğunu söyleyebiliriz!

yami

İki farklı sonuç, ikisi de çok yerinde: minimalist ve gözlemci...

ahmet-aytekin1

Ben dağınık çalışırım halbuki

Görüş Bildir