Selendi Davasında Karar: 38 Kişiye 8 Ay ile 45 Yıl Arasında Hapis

-

Manisa'nın Selendi ilçesindeki Roman vatandaşların, çadırları yakılıp evleri yıkılarak göçe zorlanmasıyla ilgili davada yargılanan 80 sanık'tan 38'ine 8 ay ile 45 yal arasında hapis cezası verildi.

Manisa'nın Selendi ilçesinde yaklaşık 5 yıl önce kahvehanede sigara içme nedeniyle başlayan ve Roman vatandaşlarla diğer ilçe sakinleri arasında büyük bir kavgaya dönüşen olaylara ilişkin 80 sanıklı davada karar açıklandı. 

38 kişiye 8 ay ile 45 yıl arasında hapis cezası verildi. Aralarında 3 mağdur Roman vatandaşın da bulunduğu diğer sanıklar ise delil yetersizliliğinden beraat etti.

Selendi'de 2010 yılında yılbaşı gecesi, bir kahvede Romanlar'a saldırı ile başlayan olaylar, kısa sürede Romanlar'ın ev ve iş yerlerinin taşlanmasına dönüşmüştü.

Roman vatandaşların evleri ve çadırları yakıldı

5 Ocak'ı 6 Ocak'a bağlayan gece, Manisa'nın Selendi ilçesinde 35 yıldır yaşayan, 75 kişilik Roman topluluğu iddiaya göre, 'Selendi bizimdir bizim kalacak', 'Burası Selendi buradan çıkış yok', 'Çingeneler buradan gitsin' sloganları eşliğinde yaklaşık bin kişinin saldırısına uğradı. 

Roman evleri, çadırları, arabaları yakıldı, tahrip edildi. Polis gücü yetersiz kalınca Romanlar mahalleden jandarma gücüyle kurtarıldı. 

Daha sonra Selendili Romanlar, Manisa'nin Salihli ilçesine göç ettirildi.

80 kişi hakkında dava açıldı

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı olaya karıştıkları iddia edilen 80 sanık hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek', 'kamu malına zarar vermek', 'mala zarar vermek', 'silahla tehdit', '2911 sayılı Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' suçlarından 3 yıldan 150 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Kamu güvenliği sebebiyle davanın Uşak'ta görülmesine karar verildi.

Uşak 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 22. duruşmaya sanık avukatları ile müşteki avukatlarının yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, AB Delegasyonu Siyasi İşler Danışmanı Sema Kılıçer, Roman Derneği Başkanı Yücel Tutal katıldı. Tutuksuz yargılanan sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada sanık Y.K.'nin avukatı Yücel Çapraz müvekkilinin olaylara karışmadığını, Selendi'de tanınmış bir iş adamı olduğunu belirterek beraatini istedi. Beş sanığın vekili Avukat Emine Dündar ise davaya yeni müdahil olduğunu dile getirerek dava dosyasını incelemek için ek süre istedi. 

"Selendi'de insanlığa karşı suç işlenmiştir"

Roman vatandaşların avukatlarından Necati Özdemir ise olayların 5 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştiğini, yargılamanın yaklaşık 5 yıl sürdüğünü anlatarak, mahkemenin sanıkları en üst sınırdan cezalandırmasını istedi. Selendi olaylarının benzerlerinin Türkiye'de meydana gelmemesi için hassasiyetle değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Özdemir, "Selendi'de insanlığa karşı bir suç işlenmiştir. Suçun niteliği bu bakımdan değerlendirilmelidir. Kendi ülkelerinde adeta mülteci konumuna düşürülen Roman vatandaşlar, Türkiye, hatta tüm dünya bu mahkemenin vereceği kararı bekliyor" dedi.

CHP'li vekil Purçu davaya müdahil olmak istedi

Davaya müdahillik talebinde bulunan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise söz alarak Selendi'de yaşanan olayların travmasının hala sürdüğünü söyledi. Purçu, Selendi'de bugün hiçbir Roman vatandaşın yaşamadığına dikkati çekerek, "Selendi'de evler otomobiller yakılmış, insanlar linç edilmeye çalışılmış, anneler babalar evlatlar evlerini bırakıp başka yerlere göç etmek zorunda kalmıştır. Selendi'de insan hakları ihlal edilmiş, yaşama hakkına kast edilmiştir. Benzeri olayların bir daha tekrarlanmaması için mahkemenin vereceği karar çok önemli. Mahkeme bu sanıkları en ağır şekilde cezalandırmaz ise bu tür olaylar yeniden yaşanır" ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı Hakim Mehmet Fatih Çamkesen, verilen aranın ardından yargılamanın sona erdiğini belirterek kararı açıkladı. 80 sanıktan 38 sanık TCK'nın 216. maddesi olan 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılamak'tan ve TCK'nın mala zarar vermeye dair 151, 152. maddesinden 8 ay ile 45 yıl arasında ceza aldı. Diğer sanıklar beraat etti. 

Yavuz KUŞDEMİR/ UŞAK (DHA)

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir