Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter

-
Abone ol

Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar.

Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:

1. Anna Karenina - Anna Karenina

Tolstoy’un Anna Karenina’sı. Sorumluluklarıyla tutkuları arasında kalır, yaşamın asıl amacını insana sorgulatır.

2. Feride - Çalıkuşu

Ufak tefek oluşu ve sürekli ağaçlara tırmanmasıyla Çalıkuşu lakabını alan idealist muallim Feride, Türk Edebiyatı’nın en akıllarda kalan kadın karakterlerinden biridir.

3. Emma Bovary - Madam Bovary

Okuyucuyu Anne Karenina’nınkine benzer bir sorguya iten Emma Bovary, Flaubert’in müthiş gerçekçiliğini yansıtır. Çünkü kendi bebeğinin çirkin olduğunu açıkça kabul edebilecek kadar uyumsuzdur o.

4. Arya Stark - Buz ve Ateşin Şarkısı

Daha çok TV ekranlarından aşina olduğumuz Arya Stark, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinindeki en aklı başında Stark olabilir. Kılıcı 'İğne'yi kuşanıp intikam yemini eder, yollara düşer. Kimseden korkmadan hedefine ulaşmaya çalışır. 

Kadın erkek herkesin empati yapabildiği bir karakter olduğu su götürmez bir gerçektir Arya'nın. Çünkü yaşanan onca zorluğa rağmen vazgeçmemek, her zaman etkileyici bir özellik değil midir?

5. Hermione Granger - Harry Potter

Bilge ve cesur bir büyücü Hermione, Harry’nin 7 kitaplık serüveninde daima onun arkasını toparlayıp destek olurken, bir yandan da Anne eksikliği çeken Harry’ye annelik yapmıştır aslında. 

Kim Hermione gibi bir yoldaşı olsun istemez ki?

6. Maria Puder - Kürk Mantolu Madonna

Raif efendinin derin uhdesi. Maria Puder, ona temas eden herkesin zihinlerinde bir şekilde yer eden, yıllar önce görülüp bir türlü unutulamayan bir rüya gibidir.

Kim unutabildi ki onu?

7. Lady Macbeth - Macbeth

Entrikalarla hedefine ulaşan, erkeğini domine eden kadın tipinin ilk örneklerinden. Shakespeare’in edebiyat dünyasına kazandırdığı en ‘vamp’ kadınlardan biri.

8. Scout Finch - Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek’in yaşına göre son derece bilge ve olgun karakteri. Babası Atticus Finch’in kanatları altında yaşamı, doğru/yanlışı öğrenmesine tanık olmak gülümsetir.

9. Katniss Everdeen - Açlık Oyunları

Koca düzene baş kaldırmak kolay mı? Amirine hayır diyemeyen insanların Katniss gibi bir varoş kızının ortaya koyduğu devrim enerjisinden etkilenmemesi mümkün değil. Yaşa sen Katniss!

10. Éowyn - Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi genel olarak bir erkek hikayesi olsa da, akıllarda kalan kadın Arwen değil de Éowyn’dir kesinlikle. Yurdunu korumak için geride kalmayıp kılıç kalkan kuşanmıştır. Yiğittir Éowyn!

11. Clarissa Dalloway - Mrs. Dalloway

Mrs Dalloway’de Virginia Woolf’ün hayali karakteri Clarrisa Dalloway’in bir gününe tanık oluruz. Birinci Dünya Savaşı sonrası kafası karışmış İngiliz yüksek sosyetesinden sıradışı bir simadır o. Londra sokaklarında dolanırken, fikirlere, düşüncelere boğulur. Biz de onunla birlikte sayfalar arasından akar gideriz.

12. Jane Eyre - Jane Eyre

Zor bir gençliğin ardından mürebbiye olduğu evin sahibine aşık olan Jane Eyre de, baskılanmış ve yok sayılmış bir kimliğin özelliklerini reddeder. O da tutkulu, sevgi dolu, her insan gibi arzuları olan bir kadındır çünkü.

13. Coraline - Coraline

Neil Gaiman’ın Coraline’i, yeni taşındıkları evin çatı katındaki yasak kapıyı geçip bir çeşit paralel evrende bulur. Yine de, kötülüklerin eksik olmadığı bu boyutta iradesi ve kararlarıyla yolunu bulacaktır…

14. Elizabeth 'Lizzie' Bennet - Gurur ve Önyargı

Lizzie Bennet der ki: “Bir adamın gerçek değeri sahip olduklarında değil, kim olduğunda saklıdır.” Dönemin klişeleşmiş kadın erkek ilişkilerine getirilmiş radikal bir cevap olur kendisi. Edebiyat dünyasının en meşhur kadın karakteri olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_badok_

Arwen dururken Eowyn' i hatırlayan erkek, seriyi izlerken Arwen çıktığında muhtemelen tuvalete gitmiştir.

Gizli Kullanıcı

Katniss Everdeen ne amk

mikhailovskaya

Elizabeth Bennet <3

faruk-yavuz

Pardon da ben arwen i hatırlıyorum

eylulkutlay

Luthien dururken gelmiş Éowyn'i yazmış ciddi ciddi.

Görüş Bildir