Sanal Gerçekliğin Eğlence Sektörüyle Birlikte Başka Amaçlar İçin de Kullanıldığını Gösteren 15 Çalışma Alanı

0PAYLAŞIM

Yaşadığımız dünyadan bambaşka bir dünyaya kapı açan sanal gerçeklik, yalnızca eğlenmek için mi kullanılıyor? Bizlerin eğlence amaçlı kullandığı sanal gerçekliğin askerlikte ya da fobilerin tedavi edilmesinde kullanıldığını söylesek ne dersiniz? 

Not: Çalışma alanlarına ait bilgiler tanıtım bültenlerinden alınmıştır.

Sanal gerçeklik, günümüzde daha çok bilgisayar ya da akıllı telefon destekli ortamlardaki oyunlarda eğlence amaçlı ya da bazı müzelerde eğitim amaçlı kullanılıyor.

Sanal gerçeklik, günümüzde daha çok bilgisayar ya da akıllı telefon destekli ortamlardaki oyunlarda eğlence amaçlı ya da bazı müzelerde eğitim amaçlı kullanılıyor. Çoğumuzun lunaparklarda ya da alışveriş merkezlerindeki oyun alanlarında rastladığı sanal gerçeklik üzerinden birileri gerçekten ciddi anlamda para tasarrufu yapıyor. Bu alanlar nelermiş, bir inceleyelim...

1. Oyun

Sanal gerçekliğin en çok kullanıldığı alanlardan biri şüphesiz oyun sektörü. Kullanıcılara daha gerçekçi bir ortamda oyun deneyimi sunmak isteyen firmalar sıraya girmiş durumda. Sanal gerçeklik imkanı sağlayan oyunlara olan talep her geçen gün inanılmaz bir hızda artıyor.

2. Spor

Sanal gerçeliğin en çok kullanıldığı alanlardan biri spor olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji ile oluşturulan ortamlarda yapılacak spor müsabakasının türüne göre farklı ekipmanlar kullanılarak kişi kimi zaman oyunun bir parçası oluyor kimi zaman da evinde koltuğuna oturarak bir maçın seyircisi olabiliyor. Bununla birlikte sporcular bu teknoloji sayesinde her koşulda antrenman yapma imkanı buluyor. Sanal gerçeklik, sporcunun performansının ölçülmesi ve analiz edilmesinde önemli bir rol oynuyor.

3. Film Sektörü

Sanal gerçekliğin en çok kullanıldığı alanlardan biri de film sektörüdür. Özellikle bilim kurgu filmlerininde ve fantastik filmlerde uygulaması mevcut. Günümüzde oldukça popüler olan TRON & TRON Legacy, The Matrix Series ve Vanilla Sky, sanal gerçeklik kavramını kullanan filmlerdir.

4. Askerlik

Sanal gerçeklik orduda özellikle hava ve deniz kuvvetleri tarafından askerlerin savaş ve çatışma durumunda nasıl tepki vereceklerini görmek ve onları eğitmek için kullanılıyor. Bu simülasyonlar sayesinde askerler ölüm ya da ciddi bir yaralanma riski olmadan bahsedilen senaryoları tecrübe ederek eğitimlerini gerçekleştiriyorlar.

5. Sağlık Hizmetleri

Sağlık alanında, cerrahi simülasyon, robotik cerrahi gibi alanlarda ve özellikle tıp eğitiminde sanal gerçeklik kullanılıyor. Bu teknoloji, sağlık personellerinin tıp alanında becerilerinin gelişmesinde ve mevcut bilgilerinin güvenli bir ortamda test edilmesinde etkili. Sanal gerçeklik sayesinde doktorlar MRI taramaları gibi yöntemlerle bazı tanıları koyabiliyor.

6. İşletme

Dünya çapında gelişmiş firmalar sanal gerçekliği yeni çalışanlarının eğitiminde, iş ortamının sanal turlarında ve bir ürünün 360 derece görselleştirilmesinde kullanıyor. Birçok işletme, sanal gerçekliği bir ürün veya hizmet geliştirmenin uygun maliyetli bir yolu olarak düşünüyor. Örneğin, bir prototipi, bunun zaman alıcı ve pahalı olabilecek çeşitli versiyonlarını geliştirmek zorunda kalmadan test edebiliyorlar.

7. Bilimsel Veri Görselleştirme

Bilimsel veri görselleştirme, soyut kavramların anlaşılmasına yardımcı olmak ve bu verileri bir kitleye aktarma aracı olarak kullanılır. İzleyici bu görüntülerle etkileşime girebilir. Örneğin, moleküler bir yapıyı sahip bilimsel veri, çok farklı açılardan görülebiliyor. Bu teknoloji, fizik, biyoloji, astronomi, kimya alanında ve ilaç sanayisinde oldukça etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

8. Eğitim

Eğitim, sanal gerçekliğin kullanıldığı başka bir alandır. Bu teknoloji, büyük öğrenci gruplarının üç boyutlu bir ortamda kolayca iletişime geçmesini ve teknolojiye ilgili öğrencilerin anlatılan konuları daha kolay anlamasını sağlamaktadır. Sanal gerçeklikle öğrenciler tarihi mekanları ziyaret edebilmekte veya dünyanın her yerinden harika sanat eserlerini deneyimleme imkanı bulmaktadır.

9. Otomotiv

Sanal gerçeklik sayesinde potansiyel alıcılar, sanal bir sürüş ile otomobilin içini ve performansını deneyimleyebilir. Bu teknoloji, otomotivde pazarlama için de kullanılıyor. Müşteriler aracı satın almadan önce uygun maliyetli bir hizmet alabiliyor.

10. Mühendislik

Sanal gerçeklik teknolojisinin mühendislikte kullanımı şu anda endüstriyel etkinliklerle sınırlı kalmaktadır ancak yakın gelecekte bu teknolojinin, mühendislik alanında yapılan zorlu ve uzun süreli testleri kolaylaştırabileceği tahmin edilmektedir.

11. İnşaat

Sanal gerçeklik, genellikle çok yüksek verimsizliğe ve düşük kâr marjlarına sahip olduğu bilinen inşaat endüstrisinde son derece faydalı olabiliyor. Sanal bir ortamda, bir inşaat projesi yapmak, yapının inşası için zaman ve maliyet kaybı olmadan bir dizi faktörü test etme olanağı sağlıyor, inşa edilecek yapılarda mevcut hata sayısı azalıyor.

12. Mimarlık

İnşaat sektörüne benzer olarak mimarlıkta, yeni alınan mülklerin sanal modellemesi, mimari tasarım ve gayrimenkul için büyük bir katma değer sağlamaktadır. 3D modelin gözden geçirilmesi için model bir web sitesine veya bir uygulamaya yerleştirilebilir. Sanal bir konsept sadece tasarım sürecinde değil aynı zamanda inşaat başlamadan önce bile bir gayrimenkul gelişimini desteklemek için kullanılabilmektedir.

13. Moda

Moda sektöründe giysi tasarımı gerçekleştirmek, 3D moda portföyü hazırlamak, sanal moda mağazaları oluşturmak ya da defilelerin ön provasını yapmak maksadıyla sanal gerçeklik oldukça işlevsel olarak kullanılıyor. Böylelikle gerçek hayata geçirilmeden önce sanal ortamda bir denemesi yapılmış ve ekonomik anlamda tasarruf edilmiş oluyor.

14. Fiziksel Rehabilitasyon ve Psikoterapi

Sanal gerçeklik, felçli hastalar için motor kontrolün sağlanması, omurilik sinirlerini yeniden harekete geçirme, hastaların örümcek korkusu ve yükseklik korkusu gibi fobilerinin tedavi edilmesinde oldukça büyük bir öneme sahip. Örneğin örümcek korkusunu yenmeye çalışan biri, sanal gerçeklikle bu durumdan güvenli bir şekilde kurtulabilir.

15. Kültürel Miras

Müzeler, galeriler ve kültürel miras alanları ile ilgili geleneksel deneyimden uzaklaşan ziyaretçiler bu mekanları sanal gerçeklik ile deneyimleyebiliyor. Geleneksel sergi anlayışının fonksiyonel olmadığı günümüzde, özellikle çocukların ilgisini çeken teknolojik deneyimler daha fazla rağbet görüyor. Böyle bir ortamda, müzeler objelere dair üç boyutlu görsellerin kare kodlarını ziyaretçiler ile paylaşıyor ya da tarihi alanlar 360 derece turlarla evden rahatlıkla deneyimlenebiliyor.

Sanal gerçekliğin işlevsel amaçlı kullanıldığı çalışma alanları bu şekilde. Peki siz sanal gerçekliği deneyimlediniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Güney Kore'de Bir Anne, Ölen Kızının Görüntüsü ile Sanal Gerçeklik Ortamında Buluştu! - onedio.com
Güney Kore'de Bir Anne, Ölen Kızının Görüntüsü ile Sanal Gerçeklik Ortamında Buluştu! - onedio.com
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Takan Teyzenin Efsane Anları - onedio.com
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Takan Teyzenin Efsane Anları - onedio.com
Hayatlarında İlk Defa Sanal Gerçeklik Deneyimi Yaşayan Arapların Efsane Tepkileri - onedio.com
Hayatlarında İlk Defa Sanal Gerçeklik Deneyimi Yaşayan Arapların Efsane Tepkileri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir