Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Samatya'nın Görme Engelli Kitapçısı, AVM Kitapçılarına Karşı Ayakta Durmaya Çalışıyor

3.6bPAYLAŞIM

Devrim, Samatya'da Surp Kevok Ermeni Kilisesi'nin hemen karşısında küçük bir kitapçı. Fakat o bildiğiniz kitapçılardan değil. Devrim, söylenenlere göre Türkiye'de gözleri görmeyen tek kitapçı. Bu aralar satış yapmakta zorlanan ve kitapçıyı kapatma tehlikesi ile mücadele eden Devrim'in kitapseverlerin daha çok kitap almasına ihtiyacı var.

Kitapçının kapısında beş dilde "Kitapçı" yazıyor.

Türkçe, Ermenice, Kürtçe, Rumca ve İngilizce olmak üzere bu kitapçıda 1500 dolayında kitap bulabilirsiniz. Çoğu da kendi okuduğu, sahip olduğu kitaplar. Yani Devrim hem kör bir kitap okuyucusu, hem de çok dilli. Tıpkı kitapçısı gibi.

Eskişehir'de 6 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. 1.5 yaşında kör olmuş. 5 yaşında arkadaşları söyleyene kadar onları da kendi gibi sanmış.

Bir gün top oynarken arkadaşları "sen körsün" diye oyuna almıyorlar. Devrim o zaman neden kendisinin bir yerlere çarpıp, onların çarpmadığını anlıyor.

Ankara'da körler okulunda okuyor. Sonra ODTÜ uluslararası ilişkiler kazanıyor.

Çocukluğu kütüphanelerde cilt cilt kitap okuyarak geçiyor. Birçok gören insandan çok daha fazla görme yeteneğini o zaman kazanıyor. Diplomat olmak istiyor ama hayat buna izin vermiyor.

2013'de Osmanlı Arşivleri'nde tercüme işi yaptığı sırada Gezi eylemlerine katılıyor. Fotoğrafları medyaya yansıyınca işinden çıkarılıyor.

Bir anda işsiz kalan Devrim çareyi sevdiği işi yapmakta buluyor. Samatya'da bu küçük dükkanı kiralıyor ve hepsi kendine ait olan kitaplarla satış işine başlıyor.

Bu iş onu mutlu ediyor. Kedilere bakıyor, komşulara yemek karşılığı kitap ödünç veriyor ve çocuklar istiyor diye ufak kırtasiye gereçleri satıyor.

Devrim her ne kadar bu işi çok sevse de son zamanlarda zorlanmaya başlamış. Kitapların internetten alımı ve kitapçı merkezlerinden olan uzaklığı ona dezavantaj olarak dönmüş.

Kendi haricinde kitapçı ve çevresinde, çoğu yavru olmak üzere 15 kedi bakıyor. Kitaplar üzerinde yayılmış bir sürü yavru kedi, küçücük mekanı daha da güzel hale getiriyor..

Samatya'yı çok seven Devrim, Samatya'nın da kitapçısı gibi çok dilli olduğunu düşünüyor. Semtte Türkler, Ermeniler, Rumlar, Kürtler, Romanlar, Gürcüler iç içe yaşıyor. Bir de kediler var.

Devrim'in dükkanı, kapanmak üzere. Durumu çevresiyle paylaşan Devrim, şu an sadece kitap almanızı istiyor.

Gidip bir tanışmak isteyenler için: 

Adres: Marmara Caddesi 82/A Surp Keork Ermeni Kilisesi Karşısı – Samatya / Fatih – İSTANBUL

Telefonla kitap sipariş etmek için:

Tel: 0535 743 35 64

Devrim'in arkadaşları onun için 29 Aralık Cuma günü dayanışma etkinliği düzenleniyor. Tüm kitapseverler davetli

Şair Nedim Caddesi. Hacı Halit Bey Sokak. No: 3 ( Panel Sanat Galerisi) Beşiktaş

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagmur-ys

Arkadaşın engeline üzüldüm ama çoğu yerde hakkında iyi şeyler yazmamışlar. Kendi özrünü kullanarak insanların duygularını sömürüyo olabilir. Biz gitmediğimiz görmediğimiz için üzülebiliriz ama gidenler olumlu bakmıyo. Bilmiyorum belkide iyidir ne bileyim.

ertan-28

hakkında ekşi sözlükte yazılan son 2 entry'ye bi bakın derim

offensive

Haksızlığa bak ya.İşinden olmasını gerektirecek bir sebep mi bu.İnsanı sefil hale sürüklemekten başka bir şey değil.

dee

Allah yardımcısı olsun , ekmek yediğin yeri kaybetmek hoş değil. Ancak sahaflardan alışveriş mümkün oldukça yapmıyorum , çünkü fahiş fiyatlara satıyorlar , her eski kitabı antika gibi değer biçiyorlar , Gezegen sahafı tenzih ederim , onlar sahaf müzayedesini başlatan ve gerçekten çok ucuza kitap plak vs alabildiğiniz harika insanlar .

reshontheway

Ee tabi sen o eyleme katılmayacaktın, görme engelli bir adam IŞID mensubu kadar tehlikelidir. Her an ülkenin düzenine kastedebilir. Tez kellesi alına...

Görüş Bildir