Görüş Bildir
Haberler
Sahte Rapor Dolandırıcılığı! Hastane Hastane Gezip Hastalıklı Kan Vermiş

Sahte Rapor Dolandırıcılığı! Hastane Hastane Gezip Hastalıklı Kan Vermiş

Batuhan
20.05.2022 - 07:50

Ankara merkezli 3 ilde yapılan operasyonda engeli bulunmayan kişilere para karşılığında sahte rapor çıkartan çeteye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 10 bin lira karşılığında sahte rapor çıkartan 21 kişi gözaltına alındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hiçbir engeli bulunmayan kişilere 10 bin TL karşılığında sahte engelli raporu çıkartan 24 kişilik çete çökertildi. Çetede 'Şeker dede' lakaplı bir kişinin hastane hastane gezerek para karşılığında sağlıklı kişiler yerine hastalıklı kan verdiği ortaya çıktı.

9 ay boyunca takip

9 ay boyunca takip

Hastane çalışanın sahte raporla kendini emekli ettiği ardından da aynı yöntemle eşinin de emekli olduğu belirlendi. Kamu kurumunda otobüs sürücüsü olan kişinin, çalışma arkadaşlarından 6 kişinin sahte rapor ile emekli olmasının ardından birlikte sahte rapor işi yapmaya başladıkları tespit edildi. Ayrıca Mali polis, şebekeyi 9 ay boyunca adım adım takibe aldı ve tespit ettiği 17 kişiyi Hakem Hastanesine tek tek 2 polis eşliğinde sevk ettirerek 13 kişinin engelli değil sağlıklı olduklarını ortaya çıkardı.

10 bin TL karşılığında sahte rapor

10 bin TL karşılığında sahte rapor
10 bin TL karşılığında sahte rapor

Sabah'tan Ömer Çetin'in haberine göre Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, hiçbir engel bulunmayan kişilere 10 bin lira karşılığında sahte evraklarla bazı özel ve kamu hastanelerinde çalışanlar aracılığıyla engelli sağlık raporu çıkararak emekli olmalarını sağladıklarını tespit etmesinin ardından Ankara merkezli 3 ilde düzenlediği operasyonla 24 kişilik şebeke çökertilmiş 5 milyon lira kamu zararının önüne geçilmişti. Mali polisin titizlikle yürüttüğü soruşturma detayları ortaya çıktı.

Kalp rahatsızlığı 20, şeker hastalığına 10 puan

Kalp rahatsızlığı 20, şeker hastalığına 10 puan

Sahte rapor çetesi, rapor isteyen kişilerden 10 bin lira karşılığında engelli sağlık raporu için uygulanan 'Balthazard' adı verilen engel oranı hesaplama yönteminin sürecin başından sonuna kadar takip ettikleri ve işlemlerin başında kendilerinin durduğu ortaya çıktı. Şebeke, birden fazla hastalığı ve engeli varmış gibi tetkik ve tedaviye yönlendirdikleri belirlendi. Kalp rahatsızlığına 20 puan, şeker hastalığına 10 puan, uyku apnesi 15 puan şeklinde toplam 45 puan düzenleyerek raporlarda yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybettikleri yönünde sahte engelli raporu düzenleyerek emeklilik hakkı kazandırdıkları tespit edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hastane hastane gezip kan vermiş

Hastane hastane gezip kan vermiş

Çete üyelerinin rapor oranlarını yükseltmek için uyguladıkları yöntemler arasındaki kilit isim ise şaşırttı. Şebeke zor durumda kaldıklarında 75 yaşındaki şeker hastası olan 'Şeker Dede' lakaplı V.E.'yi devreye soktukları ortaya çıktı. Engelli raporu isteyen sağlam kişilerin yerine para karşılığında kanını verdiği ve hastaneleri gezdiği belirlendi.

Çete üyelerinin rapor alarak emekli ettiği belirlenen 17 kişi Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri refakatinde Hakem Hastanesine sevki yapılarak mukayese raporu düzenlenmesi sağlandı. Ekiplerin refakat ederek aldırdığı yeni raporlarda 13 kişinin yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybetmediği, ilk raporun sahteliğinin tespit etmiş oldu. Çetenin aynı yöntemle 15 kişi daha bu şekilde rapor almaya çalıştıkları telefon dinlemelerinde tespit edilmesinin ardından hastane görevlileri uyarılarak rapor almalarının önüne geçildi.

Rapor alarak emekli olan kişilerin 'Engelli Kimlik Kartı' aldıkları, vergi indiriminden yararlandıkları, ASKİ aboneliğinde indirim uygulandığı, ücretsiz otobüs bileti kullandıkları, her ay emekli maaşı aldıkları tespit edildi. İlgili kurumlarla birlikte yapılan çalışmalarda yaklaşık 5 milyon TL kamu zararının önüne geçildi.

21 kişi gözaltında

21 kişi gözaltında

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Ankara merkezli Sakarya ve Çankırı'da eş zamanlı olarak 24 şüpheliye yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltı aldı. İkamette yapılan aramalarda çok sayıda rapor ele geçirildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
14
9
7
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Fırat B.

Nasıl vizyonsuz dolandiricilarimiz var. 24 kişilik çete 10 bin TL için girdikleri riske bak.

Art Ankara

Hayır aynı iş yerinden 6 kişi engelli raporu ile emekli olunca fark edilmeyeceğini düşünmeleri ayrı vizyonsuzluk.

Salgın Hastalık

Mecburi hizmette çalıştığım ilde usülsüz raporu imzalamadı diye karı koca iki meslektaşımı sokak ortasında dövdüler, kadının sırtına uçan tekme attılar, bire... Devamını Gör

hsynnnnnn

engelli raporu ile araç alma işinin bu durumla alakası var mı?

Fırat B.

engelli raporu ile vergi muafiyetli araç alımı için ortopedik engel veya 90 üzeri rapor gerekli diye biliyorum.