Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Yaşayan Bilir! 15 Madde ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Öğrenci Olmak

13bPAYLAŞIM

Kuşkusuz üniversite hayatı insana bambaşka kapılar açan ve onu her anlamda değiştiren bir süreçtir. İnsan o sürece girmeden önce nasıl bir okul hayatı kendisini bekleyecek diye merak etmeden duramıyor. 

Biz de hazır yeni eğitim dönemi de yaklaşırken Dokuz Eylül Üniversitesi'nde okumak nasıl bir şey özetlemeye çalıştık;

Not: Sen de bir Dokuz Eylül öğrencisiysen ve içeriğimize eklemek istediğin bir şey varsa yorumlara bekliyoruz!

Öncelikle bu okul tek bir kampüse sahip olmadığı ve var olan kampüsleri de dağınık bir şekilde şehre yayıldığı için öğrencilik hayatı; okuduğun bölüme göre değişir.

Her kampüsün de kendine göre bir kültürü ve alışkanlıkları vardır.

Temel olarak 4 ana kampüsten oluşan Dokuz Eylül'ün  bu kampüslerinden 3 tanesi İzmir'in dillere destan semti Buca'da diğeriyse güzeller güzeli Balçova'da yer alır.

1. Bu sebeple ilk olarak Buca'da yer alan bir kampüste okuyorsan İzmir'de değil Buca'da okuyacağın gerçeğini kabullenmen gerekir.

İzmir'in uç kısmında ve sahile uzak bir kesiminde yer alan Buca'da okumak birazcık zordur ancak son yıllarda artan öğrenci nüfüsu ile bu ilçe iyiden iyiye gelişmeye, özellikle de kampüslerin etrafına açılan mekanlarla ufak ufak kendi kültürünü oluşturmaya başlamıştır.

2. Uzun yokuşlar sonucu ulaşabilidiğin Buca'nın en uç noktasında yer alan Tınaztepe Kampüsü.

Kayıt için buraya ilk geldiğinde çoğu kişi gibi ufak çaplı bir şok yaşayabilirsin ancak çok geçmeden bu da geçer. 

İnternete; 'Dokuz Eylül Üniversitesi' yazdıktan sonra her yerde çıkan görseldeki bu kapının yer aldığı ve kampüsler arasında en büyük olanıdır Tınaztepe. Kendisi Buca'nın gerçekten tepesindedir ve içinde bitmek bilmeyen çeşitli inşaat çalışmaları yer alır.

3. Bu kampüste okuyorsan artık senin için oldukça farklı bir hayat başlamıştır. Hazır ol !

Her kampüsün kendine has özellikleri olduğunu söylemiştik. Bunlardan şartları en zor olanıdır burası. Konumu gereği burda kışlar sert ve rüzgarlı geçer öyle ki şehrin sıcaklığı ile arasında 2-3 derece fark bile olduğu söylenir.

4. Burada gerçekten doğa ile iç içe olursun. Koyun, keçi gibi çeşitli hayvanlar sana okul yolunda hatta ders esnasında bile eşlik edebilir.

Kışlar zor olsa da bahar ayları bir o kadar eğlencelidir!

Not: Bir rivayete göre zamanında okulda yaban domuzu bile görenler olmuştur.

5. Her ne kadar çevre şartları biraz ağır olsa da bu kampüs; amfi tiyatrosu, sineması ve çeşitli spor kompleksleri ile son zamanlarda kendini affettirmeye başlamıştır.

Her ne kadar çevre şartları biraz ağır olsa da bu kampüs; amfi tiyatrosu, sineması ve çeşitli spor kompleksleri ile son zamanlarda kendini affettirmeye başlamıştır.
Her ne kadar çevre şartları biraz ağır olsa da bu kampüs; amfi tiyatrosu, sineması ve çeşitli spor kompleksleri ile son zamanlarda kendini affettirmeye başlamıştır.

6. Bölümün ne olursa olsun eğer hazırlık okuyacaksan tanıman gereken Dokuzçeşmeler Kampüsü.

Bu kampüs başlarda biraz küçük gelse de zamanla buraya da alışırsın.

Aynı zamanda etrafında gerçekten efsane fotokopiciler vardır. Özellikle de Ünlü ve Has fotokopi, sınav zamanı en yakın dostların haline gelecektir. Gerekirse notları takip edip, geri de kalmamak adına kendileri derse girip ses kaydı bile alırlar.

7. Dokuzçeşmeler'de okuyorsan Odak, Denge, Sherwood ya da Eylül Köşk'e gitmezsen öğrencilik yapmamış sayılırsın.

Simgeleşmiş yerlerdir buralar. Kampüs küçük diye şikayet etsen de bu yerler sayesinde neredeyse bütün okul birbiriyle kaynaşıp, bölüm ya da sınıf fark etmeksizin birbirini tanır hale gelir.

Sherwood'da çamların altında çayını yudumlar öğle aralarında Eylül Köşk'e gidip yemeğini yersin...

8. Kampüsün yeşillik alan ihtiyacını karşılayan Hasanağa Bahçesi!

Okulunun resmi olmayan ek kısmı gibi faaliyet gösteren ve kampüsün tam karşısında yer alan kocaman bir parktır burası. Öyle ki içerisinde bir puz pateni pisti ve karakol bile vardır. 

Okuldan sonra arkadaşlarını alıp bira, goygoy ve gitar üçlüsü ile keyif yapanını da piknik yapanını da görebilirsin.

9. Cafetto'da arkadaşlarınla çayını yudumlayıp, bahçesinde kazlara, kaplumbağalara hatta papağanlara bile rastlayabileceğin küçük ama şirin Eğitim Kampüsü.

Hasan Ali Yücel'in Cahit Arf'ın adını taşıyan binaları, dekanlığın yer aldığı tarihi yapısı ve yeşillikleri ile Buca'da yer alan kampüsler arasında en güzelidir burası.

Okuması da öğrencilik hayatı da ayrı keyiflidir.

10. Neredeyse denize sıfır bir konumu olan ve diğer kampüslerde okuyanlar tarafında kıskanılan Balçova Kampüsü.

İçerisinde Tıp Fakültesi ve hemşirelik bölümlerinin yer aldığı bu kampüs İzmir'in gözbebeği İnciraltı'na, harika manzarası bulunan Teleferik’e oldukça yakındır. Bu sebeple okuldan sonra pek okulda vakit geçiresin gelmez.

11. Orda bir havuz var uzakta!

Okulun belki de en güzel olanaklarından biri olan yarı olimpik yüzme havuzu İnciraltı'nda yer aldığı için Bucalı çoğu öğrenci için bir hayal olarak kalır.

Balçova'da okuyanları kıskanmak için bir neden daha!

12. Abi önümüzdeki yıl bütün bölümler Tınaztepe'de toplanacakmış artık tek kampüs olacakmış!

Uzun yıllardan beri ortada dolaşan bu söylenti ile öğrencilik hayatın başlar ve biter. Aslında son yıllarda yapılan çalışmalara bakacak olursak baya baya olacak gibi.

13. Aslında okul Alsancak'ta olacakmış da engellenmiş o yüzden sadece rektörlük binası orada kalmış.

Doğru mu yanlış mı bilemiyoruz ama öğrencilik hayatını bu söylentiye 'ah be keşke öyle olsaymış' diyerek geçirirsin.

Arada bir de bahçesindeki Eylül Cafe'ye oturup, bir şeyler içerek bir nebze kendini tatmin etmeye çalışırsın.

14. Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesindeki Okaliptus ağaçlarına hamak kurup, sallanmak.

Evet burada okuyorsan bunu gerçekten yapabilirsin. Daha da ilginci yıl boyunca zaman zaman bahçesinde koyunların otladığına da şahit olabilirsin. 

Kampüsten ziyade sadece binalardan oluşur ancak konumu gereği ve öğrenci yapısıyla birbirinden güzel anılarına ev sahipliği yapacaktır.

15. Evet özetle Dokuz Eylül'de öğrenci olmak zordur ancak karşılığında gerçekten iyi bir eğitim alırsın.

Her ne kadar zorlayıcı ve insanı sinir eden bazı hocaları da olsa büyük bir kısmı sana yardımcı da olacaktır. Daha da önemlisi bir şeyleri sana seve seve öğretirler.

Bonus: Okula Jedi tapınağı isteyecek kadar çılgın ve yaratıcı arkadaşların olabilir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokceunaydin

sanki iibf yi biraz gömmüş müyüz? 3 yıldır ordayım sadece eylül köşktü odaktı biraz gömülmüş kabul edelim...ve fellini nerde ya ayıptır..

ruokmf

deü adamın azına sıçar ama eğitim çoğu ismi önde giden üniversiteden iyidir. Belki de ondan azımıza sıçıldı.

vildan-senteke

Canım okulum o yokuş o tınaz bile ozlenir tadını çıkarın. Son senemde 3. fotograftaki yokuştan aşagı yürürken az bucuk da olsa deniz göründüğünü farketmemle çok sevindiğimi hatırlıyorum. Yani bucadan deniz görünüyor arkadaşlar :D

Gizli Kullanıcı

Ne günlerdi be. Özledim okulumu sanki. Ya da fazla içtiğimden böyle hissediyorum, bilemedim.

degerlii

Bu içeriği hazırlayan arkadaş galiba bu okuldan mezun olmayı başaramamış ve izmirli olmayan biri, tamam okulun kampüs leri dağınık olabilir ama buca'nın ve çevresinin bu kadar kötü,sanki şehrin apayrı bir köşesinde farklı insanların yaşadığı bir yer gibi gösterilmesine karşıyım izmirin nüfusu 4 milyon şehrin en denize en uzak mesafesi 15 dakika, okul dediğiniz sizin için karı kız kesmek cafelerde sürtmek geceleri içip içip nerede ayıldığını bilmemek ise o sizin hayatınız,okumak isteyen okur istemeyen sokaklarda sürtmeye gelir böyle içerikler hazırlar.

candan-ciftci

Merhaba, bu okulda yer alan bölümümü uzatmadan mezun olmayı başarmış ve şu anda yüksek lisansını yapan biriyim. Sanıyorum bu, yorumunuzda bana ön yargı ile yaptığınız yersiz yakıştırmalarınıza yeterli bir cevaptır.

degerlii

Sizinde izmire,bucaya ve üniversitemize ön yargılı bir şekilde hazırladığınız içeriğe yeterli bir cevap yaptığım yorum.

olgunisik

"...şehrin en denize en uzak mesafesi 15 dakika" yi bilerek mi yazdın? tınaztepeden en yakın denize 15 dakikada gidebilmen için ışınlanmayı icat etmiş olman gerekir. Hatta dokuzçeşmelerden bile en yakın denize 15 dakikaya gidebilmen için helikopter lazım. üniversite konusunda içmeyi hatırlayanlardan olduğuna göre ne yazsam anlamassın zaten.

ruokmf

Yok be çoğu doğru. Uzatmadım demiş o yanlış olabilir. Öyle bi insan var mı ya :)

Görüş Bildir