Sadece Küresel Isınma Değilmiş! İstatistiklere Göre İnsanlığın Sonunu Getirebilecek 24 Olay

-

Dünyanın dört bir yanında her gün farklı bir olay meydana geliyor ve biz şaşırmaya devam ediyoruz. Sizler için Izismile'dan derlediğimiz bu içerikte muhtemelen insanların sonunu getirecek olayları göreceksiniz. Gelin bakalım...

Kaynak: http://izismile.com/2018/05/24/statistic...

24. Havai fişeklerin ateşlenmesi (615,488'de 1)

Amerika'da her yıl yaklaşık 10,000 kişi havai fişeklerden kaynaklı yaralanmalar nedeniyle hastanelerin acil durum ünitelerine başvuruyor. Bunların çoğu (yüzde %60'ı) Amerika'nın bağımsızlığını kutladığı 4 Temmuz'da gerçekleşiyor.

23. Tsunami (500,000'de 1)

Her gün tsunami yaşanmıyor fakat bir kere yaşandığı zaman yüzlerce, binlerce insanın hayatını alıyor. Tsunaminin verdiği zararı tamamen ölçmek oldukça zor çünkü genellikle depremle aynı anda yaşanıyor. Sizin riskiniz ise tamamen yaşadığınız yerin denize olan yakınlığıyla doğru orantılı.

22. Göktaşı çarpması (500,000'de 1)

Asteroit çarpması ilginç olaylardan bir tanesi ve hesaplaması da oldukça zor. Son yıllarda bir asteroit yüzünden ölme oranınız 20,000'de 1'den 500,000'de 1' e düştü. Bunun temel nedeni ise gezegenimize en yakın asteroitlerin izleyeceği yol hesaplandı ve tehlikeli olmadığına karar verildi.

21. Köpek saldırısı (147,717'de 1)

İronik olarak eğer insan olmayan bir memeli tarafından öldürülecekseniz bu muhtemelen insanların en yakın dostu olacaktır. Hesaplamalara göre Amerika'da yaşayan insanların %2'si her yıl köpek saldırısına uğruyor ve yıllık ölüm sayısı ise 20'ye yakın.

20. Deprem (131,890'da 1)

Tsunami gibi depremden ölme ihtimaliniz de nerede yaşadığınıza göre değişir. Depremlerin sebep olduğu ölüm oranı, hesaplamalara göre tsunamilerden daha fazladır, çünkü tsunamilerin kaynağı depremseldir.

19. Sinek, arı veya diğer zehirli ısırıklar (100,000'de 1)

Bazı tahminlere göre, arı yüzünden ölme ihtimaliniz köpek saldırısının iki katıdır. Amerika'da her yıl yaklaşık 50 insan arı zehrine alerjisi olduğu için ölüyor. Bu da küçücük bir hayvanın bile hayatınıza son verebileceğinin bir kanıtı.

18. Yıldırım çarpması (89,930'da 1)

Dünya çapında her yıl yaklaşık 250,000 insana şimşek isabet ediyor. Şimşek çarpması sayısının ise yaklaşık %10'u ölümcül. Bilinenin aksine, nerede olursanız olun üstünüze bir şimşek düşebilir.

17. Kasırga (60,000'de 1)

Eğer Amerika'da veya Hindistan'ın doğusunda yaşıyorsanız, kasırga esnasında ölme ihtimaliniz dünyanın geri kalanından daha fazla. 2017 yılı en az kasırgadan kaynaklı ölümlerin gerçekleştiği yıl olarak tespit edilmiş.

16. Yasal idam (58,618'de 1)

Dünya'nın birçok kısmında idam cezası kalkmış olsa bile eğer Çin, Kuzey Kore, Yemen, İran veya Amerika'da yaşıyorsanız idam edilerek ölme ihtimaliniz var çünkü bu saydığımız 5 ülke idam cezasını yasal olarak kullanıyor.

15. Sel (30,000'de 1)

Listedeki en çok can kaybı yaşatan doğal afet sel. 2017 yılında binlerce insan yoğun yağmur ve kasırgadan kaynaklı sel yüzünden öldüğü için o yıl ölümcül yıl olarak ilan edilmiş.

14. Uçak kazası (20,000'de 1)

Pilotlardan, ekipmandan veya hava koşullarından kaynaklanan uçak kazalarını görmek için haberleri okumanız yeterli olacaktır. Aslında uçak listemizdeki en güvenli ulaşım yollarından bir tanesi çünkü uçak yolculuğu araba kullanmaktan çok daha güvenli.

13. Boğulma (8,942'de 1)

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya çapındaki kasıtsız ölümler listesinde boğulma üçüncü sırada yer alıyor. Her yıl neredeyse yüzlerce, binlerce insan canını yüzerken kaybediyor. Ailelere hatırlatalım, çocuklarınız yüzme öğrenirken yanlarından ayrılmayın ve güvenli alanlarda kalın.

12. Elektrik ile ölme (5,000'de 1)

Şimşek çarpması ve elektrik vererek idam etme de dahil olmak üzere, Amerika'da her yıl 1,000 insan ölüyor. Bunların büyük bir kısmı ise iş kazalarından kaynaklı oluyor.

11. Bisiklet kazası (4,717'de 1)

Bisiklet kazalarındaki ölümlerin sebebi genellikle araba veya kamyonların bisikletleri görmemesinden kaynaklı oluyor. Eğer yaşadığınız yerde çok fazla sayıda bisiklet kullanan varsa şanslısınız çünkü bisiklet sayısı güvenliğiniz ile doğru orantılı.

10. Doğal kuvvetler (3,357'de 1)

Doğal kuvvetler, şimşek çarpmasını, kasırgaları, selleri, tsunamileri ve depremleri içerir. Bu da bize doğanın aslında ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

9. Yangın veya sigara (1,116'da 1)

Ölümle sonuçlanan yangınların %50-%80'i sigaradan kaynaklı oluyor. Amerika'da her yıl binlerce insan yangına bağlı sebeplerden yaşamını yitiriyor.

8. Ateşli silahlara maruz kalmak (325'de 1)

Birçok ülkede, özellikle Avrupa'da silah barındırmak yasaklandı. Bu sayede silah suçları oranı oldukça düşük seviyede. Fakat diğer ülkelerde silah suçları oranı çok yüksek. Brezilya, Kolombiya, Güney Afrika, Guatemala ve Amerika'da silah kullanımı ve üretimi yüzünden milyonlarca dolar kaybediliyor ve daha kötüsü her yıl binlerce insan bu sebepten hayatını kaybediyor.

7. Yere düşme (246'da 1)

Eminiz düşmenin sizin sonunuzu getirebileceği aklınıza bile gelmemiştir. Fakat düşme, yaralanarak ölme sırasında oldukça üstlerde.

6. Kasıtlı olarak kendine zarar verme (121'de 1)

Her 40 saniyede, bir insan kendini öldürüyor. Her yıl ise yaklaşık 1 milyon insan intihar ederek yaşamına son veriyor.

5. Motorlu araç kazası (100'de 1)

Araba sürmek, taksiye veya otobüse binmek günlük eylemlerimizden bir tanesi. Doğal olarak ölüm oranı da çok fazla. Her yıl Amerika'da 50,000 insan motorlu araç kazası yaşıyor. Bu durum emniyet kemerlerinizi sıkı sıkı bağlamanız için başka bir neden olabilir.

4. Kazara olan yaralanmalar (36'da 1)

Hastane odaları 30 milyon kez bu kazalar yüzünden dolup taşıyor yıllık olarak. Kazara olan yaralanmalar sonucu hayatını kaybeden insan sayısı ise yaklaşık 100,000.

3. Felç (23'de 1)

Felçler kanın beyine pıhtı atarak işlevini yerine getirmesini engellemesi sonucu oluşur. Felç sonucunda birçok insan ölüyor fakat günümüz teknolojisiyle %80'e kadar engellenebiliyor.

2. Kanser (7'de 1)

Her gün yeni bir tedavi yöntemi bulunuyor fakat kanser, her yıl insanların ölüm oranlarında oldukça büyük bir paya sahip.

1. Kalp hastalıkları (5'de 1)

Kalp hastalıkları yüzünden oldukça ciddi sayıda insan yaşamını kaybediyor. Hastalıkların başlıca nedenlerinden bir tanesi ise şeker hastalığı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogan-serbest1

Ayrıca öyle bir başlık koymuşsunuz ki sanki içerikteki maddeler bütün insanları öldürecekmiş gibi. Bunlar bireyler için geçerli ölüm ihtimalleri değil mi ?

dogan-serbest1

18. madde de başlık doğru fakat açıklaması yanlış. Şimşek yere düşmez, şimşek bulutlar arası yük boşalmasıdır. Bulut ile yeryüzü arasındaki yük boşalmasına yıldırım denir; insanları ve hayvanları öldürüp, maddi hasara yol açanda yıldırımdır.

vlknsn

metin yazarligini gelistir editor kardes saglam sacmalamissin bi kac yerde.

aerialz

#1: garibanlık. "yakarsa dünyayı garipler yakar." müslüm baba, 1999.

sosyopat-tate

Bonus: Sosyal medyada daha fazla like alıcam derken bok yoluna gitme asdfghj

Görüş Bildir