Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Renkleriyle İnsanı Kendine Bir Mıknatıs Gibi Çeken Dünyanın En Etkileyici 19 Noktası

 > 
645PAYLAŞIM

1. Burano Adası, Venedik

Burano, Venedik Lagünü içinde yer alan adalardan bir tanesi. Venedik’in 11 km. kuzeyinde yer alan 3500 nüfuslu küçük bir ada.  Adanın  6. Yüzyılda Romalılar tarafından yerleşime açıldığı söyleniyor.  İsminin nereden geldiği ile ilgili de 2 tane tez var. Bir tanesi  Buriana ailesi tarafından kurulduğu için bu ismi aldığı söyleniyor. Bir diğeri de ilk yerleşimcilerin Buranello ’dan geldikleri için bu ismi aldığı.

Detaylı bilgi için

2. Zacatecas, Meksika

Zacatecas, Meksika'nın orta-kuzey kesiminde bulunan bir şehirdir. Deniz seviyesinden 2.459 m yükseklikte, derin ve dar bir çanakta yer alır. Şehrin ilk yerlileri olan Chichimecler, yüzyıllarca bu bölgede buldukları parlak madeni çıkarıp işlemişler. Günümüzde de bir madencilik merkezi olan kent, aynı zamanda çevredeki tarım bölgesinin ticaret ve imalat merkezlerindendir.

3. Menton - Fransa

"Fransa'nın incisi" diye bilinen bu olağanüstü kasaba, Nice şehrinin sınırları içinde yer alıyor. Zengin geçmişe sahip her yer gibi Menton da karakteri olan bir küçük kasaba. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren turistik özellik kazanmış. Tarih boyunca özellikle Rus ve İngiliz aristokratlar buraya rağbet etmişler ve günümüze de kalan pek çok güzel binanın yapımında rol oynamışlar.

Detaylı bilgi için

4. Retba Gölü, Senegal

Dakar'ın kuzey doğusunda bulunan Retba Gölü pembe rengini Dunaliella salina alglerinden alıyor. Gölün rengi kurak iklimlerde oldukça belirginleşir. Göl aynı zamanda yüksek oranda tuz içermesiyle de bilinmektedir. 

Detaylı bilgi için

5. Çiçekler Vadisi Milli Parkı (Hindistan)

Himalayalar'ın eteklerinde bulunan ve görenleri kendisine hayran bırakan bu muazzam vadi, 1982 yılında ulusal park olarak deklare edilmiştir ve şu anda Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır.

6. Juzcar, İspanya

Juzcar, İspanya'nın güneyindeki Malaga kenti yakınlarında bulunan ve "Şirinler" filminin çekimi için baştan aşağı maviye boyanan bir köy.

7. Willemstad, Curacao Adası

Hollanda’ya bağlı Curacao adasının yerel başkentidir. Ayrıca Hollanda Antilleri’ne de bölgesel başkentlik yapar.

Detaylı bilgi için

8. Yellowstone Milli Parkı, Amerika

ABD'nin Wyoming Eyaletinde bulunan ve dünyanın ilk ulusal parkı olarak tarihe geçen  Yellowstone Milli Parkı, doğa ile baş başa kalmak isteyenler için tam bir cennet. Fotoğrafta gördüğünüz, 'Grand Prismatik Spring' ise Yellowstone Milli Parkı'nda bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük, Dünya'nın ise en büyük üçüncü kaplıcasıdır

9. Dallol Volkanik Krateri - Etiyopya

Dünyanın en sıcak bölgelerinden birisi olan Dallol neon rengini magma tarafından ısıtılmış tuz tortularına borçlu. Bu muhteşem doğal oluşum, başkent Addis Ababa'nın yaklaşık 600km kuzeyinde bulunuyor.

10. Wroclaw, Polonya

Wroclaw, Odra Nehri’nin kıyısında yer alan ve eşsiz mimarisiyle Amsterdam, Venedik gibi şehirlerle kıyaslanan bir şehirdir. 

Detaylı bilgi için

11. Cinque Terre, İtalya

tr.wikipedia.org

Cinque Terre,  İtalyan Rivierası'nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alır. Cinque Terre "Beş Toprak" demektir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore. Köyler, sahilleri ve bu köyleri çevreleyen tepelikler; Cinque Terre Ulusal Parkı'nın içinde yer alır ve bu bölge UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır.

12. Brighton Plajı, Melbourne, Avustralya

Avustralya'nın Melbourne şehrinin yaklaşık 11 km güney doğusunda bulunan Brighton plajının alemeti arikası ise bu renkli kulübeler. Plajda bu kulübelerden 82 adet bulunuyor.  Velhasıl bu renkli kulübeler sayesinde plaj, birçok farklı ülkeden gelen turistlerin uğrak noktalarından birisi haline gelmiş durumda.

13. Beş-Çiçek Gölü, Çin

Beş-Çiçek Gölü,  Çin’in Sichuan eyaletinde yer alan bir vadi ve doğal park. Harikulade güzelliğiyle bu park, her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti kendine bir mıknatıs gibi çekiyor.

14. St. John’s Newfoundland, Kanada

tr.wikipedia.org

St. John's, Kanada'nın en doğudaki eyaleti olan Newfoundland ve Labrador'un başkenti ve en büyük şehridir. Kent, Kuzey Amerika'da İngilizler tarafından kurulan en eski yerleşim birimi olma ünvanını taşımaktadır.

15. Santorini, Yunanistan

www.yunanistan.co

Yunanca Thira, Türkce'de zaman zaman Santoron olarak adlandırılan Santorini adası, ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Santorini adası kiklades ada gurubunun en güney kısmıdır. Ve yaklaşık 70 km2'lik bir alana sahiptir.

16. Moraine Gölü, Kanada

Kanada'nın Banff Ulusal Parkı'nda bulunan Moraine, buzullarla beslenen bir göldür. Ve yerden 1.884 m yükseklikte bulunur. Moraine gölü olağanüstü güzel görünümüyle, bugün birçok gezi otoritesi için halen dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

17. Paradise Adası, Bahamalar

Bahamalar, çoğu haritalarda adı bile geçmeyen yüzlerce küçük adacıktan oluşuyor. Adaların kıyıları mercan kayalıklarıyla çevrili olduğundan, sualtı sporlarıyla ilgilenenlerin akınına uğruyor. Paradise (Cennet) Adası ise Amerikalı ünlülerin en gözde tatil noktalarından biri konumunda.

18. Zhangye Danxia, Çin

www.solakkedi.com

Çin'in batısında yer alan Gansu eyaletindeki Zhangye Danxia arazi oluşumları 24 milyon yılı alan bir süreç içerisinde su akıntı yarıkları, erozyon, oksitlenme ve tektonik tabaka hareketleri gibi belli doğa olaylarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır.

19. Nuuk, Grönland

Nuuk, Danimarka'ya bağlı özerk bir bölge olan Grönland'ın başkentidir. Ve dünyanın en büyük fiyordlarının biri olan Gothabsfjorden kıyısında yer almaktadır. İlk defa 985 senesinde Viking Kızıl Erik tarafından kurulan şehir, 1728 de Norveçli misyoner hans Egede tarafından Godthab (iyi umut) adı altında ikinci kez kurulur. Ancak 1979'da İnuit dilinde yüksek burun anlamına gelen Nuuk adını alır.

Detaylı bilgi için

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
poponheppipimdedursun

fas - chefchaouen ??

Görüş Bildir