Görüş Bildir
Haberler
'PYD'nin Yayılması Yeni Göç Dalgasını Tetikleyebilir'

'PYD'nin Yayılması Yeni Göç Dalgasını Tetikleyebilir'

Tel Abyad'ı yeni kantonu ilan eden terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin Fırat'ın batısına saldırması halinde yüzbinlerce Suriyelinin Türkiye'ye göç etmesinden endişe ediliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'nın haberine göre; PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), kontrolündeki Kobani ve Afrin'i birleştirmek için attığı adımlar Arap ve Türkmen nüfusun endişelerini artırıyor. Afrin ve Kobani (Ayn el-Arab) arasındaki Tel Abyad'ı yeni kantonu ilan eden örgütün, Fırat'ın batısına saldırması halinde yüzbinlerce Suriyelinin Türkiye'ye göç etmesinden endişe ediliyor.

PYD, Haziran ayında Halep'in kuzeydoğusunda Türkiye sınırında, Arapların yanı sıra Türkmen köylerinin bulunduğu Tel Abyad'ı DAEŞ'ten alarak, Haseke'den başlayan ve Kobani'yle devam eden hakimiyet alanını batı yönünde genişletmişti.

Bölge Nüfusunun Yüzde 93'ü Arap ve Türkmen

Bölge Nüfusunun Yüzde 93'ü Arap ve Türkmen

PYD güçleri Tel Abyad'ı ele geçirdikten sonra buradaki Türkmen köylerini 'bölgeyi terk etmeleri, aksi takdirde koalisyon uçaklarının hava saldırısı düzenleyeceği' tehdidiyle zorla göç ettirmişti.

Uluslararası Af Örgütü 13 Ekim'de yayımladığı raporunda PYD'nin savaş suçu işlediğine dikkati çekmişti. 

Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırındaki Azez-Cerablus hattında 961 bin kişi yaşıyor. 

Nüfusun yüzde 78'ini Araplar, yüzde 15'ini Türkmenler, yüzde 7'sini ise Kürtler oluşturuyor.

"PYD her an saldırabilir, güvenli bir bölge şart"

"PYD her an saldırabilir, güvenli bir bölge şart"

AA muhabirine konuşan Suriye Türkmen Meclisi üyesi Ekrem Dede, 'PYD, Kobani ve Afrin kantonlarını birleştirmek için Cerablus'a her an saldırabilir. Günler içinde ya da 1 ay içinde olabilir. Bölgeyi sıcak tutuyorlar ve her gün uzun menzilli toplarla saldırıyorlar' dedi.

Halep'te yaşayan insan hakları aktivisti Avukat Yasir Muhammed de Rakka'nın kuzeyindeki Ayn İsa, Suluk ve Tel Abyad'ta binlerce Arap ve Türkmen'in PYD'nin zoruyla evlerini terk ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

'Eğer PYD, Cerablus ve Fırat nehrinin batı kesimlerinde saldırıya geçerse, Türkiye'ye doğru büyük bir göç dalgası başlayabilir. Bunun yaşanmaması için Cerablus- Azez hattında güvenli bir bölge şart. Eğer böyle bir bölge olursa insanlar için güvenli bir liman olur.'

Halit Süleyman & Selen Tonkuş / AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
2
1
0
0
0