Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Masallardan Fırlamış Gibi Görünen 26 Gerçek Mekan

 > 
18bPAYLAŞIM

Sosyal soru cevap sitesi Quora'da bir konunun altında tartışılmış... Dünya'daki peri masallarından fırlamış gibi görünen yerler nereler?  

Eğer peri masallarından hoşlanıyorsanız bu mekanları da çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

İyi eğlenceler dileriz...

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/ariellecalderon/...

1. Neuschwanstein Kalesi, Almanya

Şehir hayatından uzaklaşmak isteyen Bavyera Kralı 2. Ludwig tarafından yaptırılan bu görkemli kalenin inşası 1868 yılında tamamlanmıştır. 1886 yılında, kralın ölümünden 7 hafta sonra halka açılan kale Avrupa'nın en çok ziyaret edilen kalesi olma ünvanını elinde bulunduruyor. Ayrıca Neuschwanstein, Disneyland'da bulunan '' Uyuyan Güzel'' kalesinin de ilham kaynağıdır.

2. Yıldız Kurdu Mağaraları, Yeni Zelanda

Waitomo Mağaraları'nda bulunan bu özel nokta Yıldız Kurdu Mağarası olarak adlandırılır. Her biri sivrisinek boyutunda olan ve sadece Yeni Zelanda'ya özgü bir tür olan bu canlılar mağara duvarlarında inanılmaz görüntüler sergiliyor.

3. Colmar, Fransa

Colmar, Fransa'nın en büyüleyici kasabalarından birisidir. Ziyaret etmek için güzel ve şirin bir yer olmasının yanı sıra burada Musée Animé du Jouet et des Petits Trains ( Hareketli Oyuncaklar ve Trenler Müzesi) bulunmaktadır.

4. Batu Mağaraları, Malezya

Batu Mağaraları, 400 milyon yıl önce kalker kayalarının altında oluşmuş odacıklardan meydana gelir. Mağaraların yanında altın bir  Rab Murugan ( Hinduların savaş, zafer, akıl, ve sevgi tanrısı) heykeli bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu mağaralara ulaşıp ibadet etmek için 272 basamaklık bir merdiveni de tırmanmak durumundalar.

5. Saint Basil Katedrali, Rusya

Moskova'da bulunan ve eskiden bir kilise olan Saint Basil Katedrali şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. İlginç mimarisi ve cıvıl cıvıl renkleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

6. Wisteria Tüneli, Japonya

Muhteşem çiçeklerin nefes kesen manzarasını  Kavvachi Fuji Garden'da bulabilirsiniz. Burayı ziyaret etmek için en uygun zamanlar nisan sonu ve mayıs ortaları. Bu mekanda dolaşmak sizi Disney filmlerinde gibi hissettiremiyorsa emin olun başka hiçbir şey bunu yapamaz.

7. Paro Vadisi, Butan

Kaplan Yuvası manastırı olarak bilinen bu mekan Yukarı Paro Vadisi'nde yüksek bir uçurumun üzerinde bulunan Budist tapınağıdır. Eşsiz konumu insanı biraz endişelendiriyor fakat kesinlikle büyüleyici.

8. Kristal Mağarası, Meksika

Cueva de los Cristales, yani Kristal Mağarası, Meksika'da Naica madenlerine bağlı bir mağara. Yerin yaklaşık 300 metre altında keşfedilen bu mağarada 12 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve 55 ton ağırlığında selenit kristal kütleler bulunuyor.

Mağaranın şartları ise bir insanın keşif yapabilmesi için çok zorlu. Sıcaklık ortalama 60 derece ve %99'a yaklaşan bir nem oranı var. Özel kıyafetler kullanmadan mağarada keşif yapmak imkansız.

9. Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, ya da "Tapınaklar Şehri," Güneydoğu Asya'da önemli bir dini merkez ve genellikle Kamboçya'nın sembolü olarak düşünülmektedir. mimarisinin ötesinde yosunlarla kaplı duvarları ve fazla gelişmiş sarmaşıklarıyla zamanda kaybolmuş bir yer.

10. Angel Şelaleleri, Venezuela

Venezuela'da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir. Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir. Batı dünyası ise ancak 1935'te ABD'li pilot Jimmie Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiştir. Angel, değerli taşlar aramak amacıyla 1933 yılında çıktığı yolculukta şelaleyle karşılaşır. Şelalenin güzelliğini karısı ve iki arkadaşıyla da paylaşmak isteyen Angel'ın tekrar gelişinde kullandığı uçak, yerlilerin Şeytan Kanyonu dediği Auyan tepesine düşer. Angel, karısı ve iki arkadaşı, 11 gün süren çetin bir mücadelenin ardından küçük bir kasabaya iner. Onların bindiği uçak ise tam 33 yıl sonra tepeden helikopter yardımıyla kaldırılarak Maracay'daki Aviation Müzesi'nde sergilenir. Şeytana meydan okuyan uçuşuyla Angel, Venezuela'nın efsanesi haline gelir.

11. Petra, Ürdün

Petra, 2000 yıldan fazla bir süre önce Nebatiler tarafından inşa edilen, şimdilerde Ürdün'ün en fazla turist çeken bölgesidir. Ayrıca oyulan kayaların renginden dolayı buraya ''Gül Şehri'' de denir.

12. Zhangye Danxia Tepeleri, Çin

Çin'de bulunan bu dağlar adeta bir renk cümbüşü gibi görünüyorlar. Gökkuşağı oluşumu kırmızı kum taşından dolayıdır.

13. Mont Saint-Michel, Fransa

Mont Saint-Michel Normandiya'da bulunan bir ada komünüdür. ''Batının Harikası'' olarak bilinen bölgeye yılda 3 milyon turist gelir.

14. Pamukkale, Türkiye

PamukkaleDenizli ilinde bulunan doğal bir bölgedir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri içinde barındırmaktadır.Türkiye'nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.

Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz "kalenin" üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli'nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.

15. Glenfinnan Viyadüğü, İskoçya

21 kemerli, yekpare viyadük 1898 yılında yapılmıştır. Burası Harry Potter hayranlarının hatırlayacağı bir mekandır. Büyücüleri ve sihirbazları taşıyan ''Hogwarts Express'' bu yoldan geçmişti.

16. Ha Long Körfezi, Vietnam

Turkuaz suları, kalker kayaları ve her şekil ve büyüklükteki adalarıyla burası tam bir doğa harikası. Vietnam'ın en fazla turist çeken bölgesi olan Ha Long Körfezi ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

17. Las Lajas Sanctuary, Kolombiya

1916 ve 1949 yılları arasında inşa edilmiş, bu harika bazilika kilise güney Kolombiya'da bir kanyonun üzerinde bulunuyor. Yeşilliklerin ortasında bulunan yapının mistik bir havası da var.

18. Yıldızlar Denizi, Vaadhoo Adası, Maldivler

Bir deniz mikrobu olan fitoplanktonların yukarıdaki yıldızları yansıtmasıyla gerçekleşen mükemmel bir olaydır. Biyoışıldama da denilen bu durum dünyada sadece birkaç yerde görülmektedir.

19. Sintra, Portekiz

Sintra, 19. yüzyıl Romantik mimarisi, kraliyet siteleri ve kaleleriyle gündeme gelen bir bölgedir. Pena Ulusal Sarayı (sağdaki resimde) şehir üzerinde bir tepenin üstüne bulunur ve açık bir günde Lizbon'dan görülebilir.

20. Boabab Ağaçları, Madagaskar

Madagaskar'ın Menabe bölgesinde bulunan bu toprak yol sıra sıra boabab ağaçlarından dolayı ülkenin en önemli turizm durağı olmuştur.

21. Peles Kalesi, Romanya

Bu yeni Rönesans kalesi 1873 ve 1914 yılları arasında Karpat Dağlarında inşa edilmiştir. Peles Kalesi, Kral Charles'in girişimiyle inşa edilmiş yazlık bir konaktır.

22. Zhangjiajie Ulusal Parkı, Çin

Antik çağlarda, bu orman uzak ve ulaşılmaz kabul edildi fakat şuan mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda olmalı. Bu dağlar genellikle Avatar filmindeki Pandora Dağlarıyla karşılaştırılır.

23. Tac Mahal, Hindistan

Tac Mahal, Hindistan'ın sembolü, mimari hazine ve büyük bir tutkunun anıtı. 17. yüzyılda Büyük İmparator Şah Cihan tarafından hayatının aşkı Mümtaz Mahal onuruna inşa ettirildi. Efsaneye göre Mümtaz Mahal ölmeden önce eşi benzeri görülmemiş bir anıt mezar istedi. Angra'daki Yamuna Irmağı'nın kıyısına inşa edilen Taj Mahal'in yapımında imparatorluğun en usta zanaatkarları dahil 20,000'den fazla işçi çalıştı.

24. Dark Hedges, İrlanda

 Kayın ağaçlarının sizi fantastik dünyalara götürecek bir cadde,The Dark Hedges. Evlerinin girişindeki yol üzerine gelen ziyaretçileri etkilemek için Stuart ailesi tarafından 18. yüzyılda  kayın ağaçları dikilmiştir. Yolun alacakaranlıkta görünen Gri Leydi isimli perisi olduğu rivayet edilir..

25. Versay Sarayı, Fransa

Fransa'da bulunan bu kraliyet sarayında 2300 oda, 67 merdiven ve 5210 parça mobilya bulunmaktadır. Bu sarayın meşhur aynalar salonu ve bahçesinin yapımı tam 40 yıl sürdü.

26. Skagit Vadisi Lale Tarlaları, ABD

Washington eyaletinde bulunan bu tarlaları ziyaret etmek isteyen yüzbinlerce insan 1 - 30 Nisan tarihleri arasında buraya akın etmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gezseneco

Pena Sarayı gerçekten inanılmaz detaylar için

Gizli Kullanıcı

Süper yaa.

tugba_aleyna

Arora'da var aslında Norveç.

Gizli Kullanıcı

Aynen o da süper...

sinemusslaggy

22 numara- Wow'dan Thousand Needles

littlebodybigheart

Yıldızlar denizi çok güzel :O

Görüş Bildir