'Özgürlük Yolu' Filminden Etkilendi, Yollara Çıktı: Üniversite Öğrencisi Ayçiçek, 81 İl ve 500 İlçeyi Otostopla Gezdi

 > 
46PAYLAŞIM

Üniversitenin ilk yıllarında izlediği 'Özgürlük Yolu' filminden etkilenerek ilk yolculuğunu Sakarya'dan Düzce'ye yapan Samet Evren Ayçiçek, iki yıl içinde 81 il ve 500 ilçeyi gezdi.

Ayçiçek, üniversiteyi bitirdikten sonra hedefinin dünyayı gezmek olduğunu söyledi.

Çadırı 'sırtında taşıdığı evi'

AA'nın haberine göre üniversite öğrencisi Samet Evren Ayçiçek, iki yıldır otostop ile Türkiye'yi geziyor.

Türkiye'nin 81 ili ve 500 ilçesini gezen Ayçiçek, sırt çantasında kitap, tüp, tencere, hazır yemek, çay-kahve ve kişisel eşyalarını taşıdığını söylüyor ve çadırı için 'sırtımda taşıdığım evim' diyor.

'Yolculuklarım yakından uzaklara doğru gitti'

Yolculuğu boyunca zaman zaman evlere konuk edildiğini ve ağırlandığını söyleyen Ayçiçek, "Amacım insan ve topraktı çünkü her bindiğiniz araçta farklı bir karaktere şahit oluyorsunuz. Ben her zaman otostop esnasında karşılaştığım insanları kitaplara benzetirim. Bu da kitaplarda karşılaştığımız farklı karakterleri tanımayı çağrıştırıyor. Yolculuklarım yakından uzaklara doğru gitti. Doğu Ekspresini kullanarak Kars'a, İshak Paşa Sarayı'na, Van'a kadar ulaştım." dedi.

'Annemin iki oğlundan biriyim ama aslında 81 ilin çocuğuyum'

Kar kış demeden gezdiğini belirten Ayçiçek, şu ifadeleri kullandı: 

''Annemin iki oğlundan biriyim ama aslında 81 ilin çocuğuyum. İlk uzun yolculuğumdan sonra yaşadıklarımı ve deneyimlerimi yazmaya başladım. Elime bir defter aldım ve o günkü yolu yazdım. Bir web sitesi açarak, yazılarımı burada paylaştım. 'rotasizevren.com' sitesinde birçok yazım bulunuyor. İnsanlar o şekilde yazılarımı okuyor. Ayrıca '81 ilin çocuğu' adlı bir kitap projem var. Bölüm bölüm kafamda kitabını yaptım. Çok fazla şey yaşadım, gördüm ve insanlarla paylaştım.''

'Amacım üniversiteyi bitirdikten sonra dünyaya açılmak'

81 il ve 500 ilçeyi tanımanın çok özel bir deneyim olduğunu söyleyen Ayçiçek, yolculuğunun süreceğini şu sözlerle ifade etti:

''Amacım, üniversiteyi bittikten sonra dünyaya açılmak. Dünyada çok daha fazla zenginlik, kültür, daha fazla insan topluluğu var. İnsana ulaşmak için yolculuklarıma devam edeceğim. Asya, Avrupa veya Amerika'ya yani kıtalar fark etmeksizin yolculuğum devam edecek. Yolculuğumun amacı her zaman insan ve insanı tanımak olacak. İnsan odağından sonra elbette doğa ve tarihi zenginlik geliyor fakat önceliğim her zaman insan.''

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir