Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özge Selçuk Bozkurt Yazio: Regl Ritüel mi Olmalı, Normalleşmeli mi?

5PAYLAŞIM
Yazio Banner

Bu konuda görüşünüz her ne olursa olsun bu bir kadının regl endişesini değiştiremiyor maalesef. Gün yaklaştıkça acaba bugün mü şimdi mi? Ya sınavda/toplantıda/tatilde olursa...  

Düzenli bir periyodunuz varsa da oluyor bu endişe; düzensiz ise zaten alıyor sizi karışık bir ruh hali... Erken -geç olması, az ya da yoğun kanama yaşamanızdan çok, şu hormona değişim tahammül sınırınızı zorluyor çoğu zaman. Onca işin arasında bile olsanız bir de bu endişe ekleniyor.

“Tarihsel süreçte regl” gibi bir aratma yaparsanız birçok yazıya denk gelirsiniz.

Regl Dönemindeki Kamakhya Heykeli

Tam güvenli bir kaynak belirtilmediği için burada değinmeyeceğim. Kazılarda bulunan resim ve eski kaynaklardan anladığımız kadarıyla tarih öncesi dönemlerden beri bu dönemdeki kadınlar farklı uygulamalar yapıyorlarmış.

Kimi bir yerde bu sürenin geçmesini beklerken, kimi bu dönemi kutlamalarla geçirmekteymiş. Kültüre göre değişen, saklanan ya da baş tacı edilen bir durum aslında.  

Peki kadın neden baş tacı edebilir? 

Kadına değerin verildiği toplumlar, 

Kadını bereket gören 

Kadını gelecek nesillerin “sağlıklı” olması için önemseyenler. 

Kadınları “güçlü” toplumlar... 

maddeler çoğalacaktır.

Peki bizim toplumumuzda kadını güçlü yapmak nasıl olabilir?

Doğduğu andan itibaren  toplumun cinsiyetine uygun rolleri dayatmamasıyla belki, ama evinde ve çevresinde de gözlemlemesi ile belki. Var olan potansiyelini cinsiyetten ötürü engellememekle belki. Kadın olduğu için kendine, ailesine, inancına kızmaması ile belki. Regl olacağı günü beklemesi ve tek endişesinin “hormonal değişiklikler” sebebiyle yaşaması belki. Bir de üzerine pedini gazete kağıdına sarıp veren eczane sıkıntısı ya da markette ped aldığı fark edilmesin diye birçok gerekli gereksiz şey almak zorunda olması eklenmeden yaşaması.  

Regl olmak evet sıkıntılı olabilir.  

Ama bunun, vücudunun sağlıklı çalışması anlamına geldiğini anlatarak ilk kez regl olan kızlarımıza olumlu bir bakış açısı kazandırmayı amaç edinebiliriz. 

Sağlıklı nesiller yetişmesi, yumurtalıklarımızdaki yumurtanın olgunlaşıp atılması ve artık “üretken olmaya geçiş” olarak, “tebrik edilecek” bir durumdur. Bir kız çocuğunun hayatındaki en önemli cinsiyet evresidir hatta. Kişiye özel bir durumdur.  

Ha etrafa duyurulup duyurulmaması? 

İşte bu kişisel tercihtir. Ama işte o duyurduğun “etraf” önemlidir...  

“Bana ne “ deyip de geçebilir,  

“Vay canına koy bir tavşan kanı da içelim.” diye espri (!) de yapabilir. 

Sizi böyle bir açıklama kendisine ters düştüğü için, “esefle” kınaya da bilir... 

Cevap her ne olursa olsun, bu haberi “etrafa” duyuranın,  

yüzünü bile görmediği kişilerden her türlü alkışlayan ve yuhalayan yorum alabileceğini de bilerek adım atması gerekir... 

Başlığa göre yazı yazanın naçizane fikri ise:  

Regl ancak saklanmaması gereken bir durum ya da göze sokulmayacak bir durum olursa normalleşir ki… Her ikisinde de normal olmayan bir çaba fark ediliyor değil mi? 

Regl olacak yavruları tebrik eder, yeni dönemlerinin huzurla geçmesini diliyorum…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kisi

Bana göre zaten normal bir şey. Ancak konuşulması konusunda orta bir yol izlenmeli bence. Saklanmasına gerek yok, ancak duyurulmasına da gerek yok. Konusu geçerse, gerekirse konuşulur. "Rüyalanmak" da doğal bir şey örneğin. Tuvaletimizi yapmamız, terlememiz de doğal. Doğal ve rutin olmaları bu konuların günlük konuşmanın sıradan bir parçası olmasını gerektirmiyor. Kirli gelen, keyif vermeyen konular çok konuşulmaz ki bana göre böylesi daha uygun. Biri size o konuda bir fayda sağlayabilecekse, mazeret bildirecekseniz vb. söylersiniz ama sırf olduğu için söylemezsiniz. Edit: Kirli yazdığım için kızanlar olabilir diye ekleyeyim. Olayın kirli bir şey olduğunu söylemiyorum. Fiziksel olarak kirden bahsediyorum. Ölü hücreler topluluğu bana göre kir. Deri döküntüsü de kir, kesilmiş tırnak da kir, ter de kir ....

okuyank

Yazının başlığı tam oturmasada -çünkü normalleşme gibi bi olgu olamaz sağlık açısından zaten zorunlu ve normal bir durum- 21.yy oldu belki 2-3yıla uçan arabalar bile normalleşecek ama hala kadının yaşamsal fonksiyonlarından konuşup rahatsız oluyorsunuz , bir zahmet fenbilgisi kitabını açıp okuyun orda en basit şekliyle anlatılıyor tabi ordaki organ fotoğraflarından da tahrik olmazsanız.

nilflora

Arkadaşlar güçlü kadınların bu tarz şeylere kafa yorduğunu sanmıyorum.

m_silver

normalleşmeli mi demek nedir amk zaten normal bir şey sünnet filan la kıyaslamayın ayıp değil din olgusunda kirli pis yazıyor diye ayıp gördüğünüz şeyi araştırın

Görüş Bildir