Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı Zamanında Uygulanan 21 Yasak

 > 
764PAYLAŞIM

1. Gayri Müslimlere Cariye Satma Yasağı:

İstanbul’da büyük bir esir pazarı bulunuyordu.Ticaret amacıyla gelen yabancıların kısa bir süre buradan esir ve cariyeleri alıp kullandıktan sonra sokağa bırakmaları üzerine 1559 yılında çıkartılan kanunla gayrimüslimlere esir satılması yasak edildi.

2. Kahvehane ve Tütün yasağı:

Tütün Osmanlılara 17.yy girmiş ve kısa bir sürede çok yayılmıştı. 4.Murat zamanında ise tütün kullananlar ölümle cezalandırıldı.

3. İçki yasağı

Günümüzde de seçim günlerinde yasak olan içki satışı ve kullanımı Osmanlı’nın da muhtelif zamanlarında uygulanmasına rağmen en katısı padişah 4.Murat devrindedir

4. Yatsı ezanıyla sabah ezanı arasında sokağa çıkma yasağı

Sokakların fenerlerle aydınlatılmasından önce konulmuş bir yasaktır.Sokakların güvenliği yeterli olmadığından ve geceleri sokağa çıkan halkın bir ayaklanmaya neden olabileceği düşünülerek uzun yıllar uygulanmıştır.

5. Kadın ve erkeklerin kayıklara birlikte binme yasağı

Fatih zamanından 2.Abdülhamit zamanına kadar devam etmiştir.Kadınların erkeklerle kayıklar içerisinde uygunsuz davranışlarda bulunabilineceklerini düşünerek konulmuş bir yasaktı.

6. Kadınların Eyüp’te kaymakçı dükkanına girme yasağı

16 yy konulmuş bir yasaktı. Eyüp sultanı ziyaret etmek bahanesiyle gittikleri Eyüp'teki kaymakçı dükkanlarında erkeklerle buluştuklarının saptanması üzerine konulmuş bir yasaktır.

7. Kadınlara açık giyinme yasağı

Çeşitli dönemlerinde bu konuda ferman çıkartılarak açık kıyafetler giyerek erkekleri baştan çıkartmaya çalışan kadınların ve bu elbiseleri diken terzilerin ceza alacakları bildirilmişti.

8. Kadınlara mesire yasağı

Kadınların mesire yerlerinde sevgilileriyle buluşacakları düşünülerek 1752 yılında konulmuş bir yasaktı.Kadınları arabalarıyla mesire yerine götüren arabacıların ise yakalandıkları taktirde İstanbul dışına sürülecekleri ferman yoluyla halka duyurulmuştu.

9. Hamama giden gayrimüslimlere nalın giyme yasağı

Hamamlardaki müslüman ve gayrimüslimleri ayırt etmek amacıyla konulmuş nedeni bilinmeyen bir yasaktır.

10. Şehir içerisinde ata ve arabaya binme yasağı

17.yy kadar şehir içerinde arabaya ve ata binmek yasaktı.

11. Çingenelere ata binme ve kısrak besleme yasağı.

12. Arnavutlara hamam tellağı olma yasağı

İstanbul’da büyük bir isyana neden olan Arnavut kökenli Patrona Halil’in hamamda tellak olduğu öğrenilince bu yasak konuldu.

13. Umumi yerlerde ve bilhassa kahvehanelerde devlet sohbeti yasağı

14. Kiliselerde çan yasağı

1856 yılına kadar uygulandı.

15. Şehirdeki konaklardan yalılara, yalılardan konaklara taşınma yasağı

Tanzimat devrine kadar yürürlükte kalmış bu kanuna göre devlet görevinde çalışanların yaz başlarında yalılara yaz sonrasında ise konaklara dönmeleri çeşitli sorunlara neden olduğundan bu yasak konulmuştu.

16. İstanbul surların üzerinde ve yanında ev yapma yasağı

17. Ay yıldız yasağı

Bayrağımızın süs unsuru olarak kullanılmaya başlaması üzerine alınmış bir yasaktır.

18. Evlerde yemek çeşidi yasağı

1821 yılında yemek israfını önlemek amacıyla çıkartılmasına rağmen pek uygulama bulamamış bir yasaktır.

19. Bekçilere davul çalma yasağı

20. Kahvelerde saz, söz, meddah ile her türlü oyun ,satranç ve dama oynama yasağı

21. Erkek memurlarının kötü kıyafet giyme yasağı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sebahattin-borucu

onedio yine başlamıs. bence bu tarz şeyleri kaynakları ile sunmanız dan yanayım. ve birde bi çağda yaşayan insanları kötülemek de ki amaç nedir. Osmanlının bir çok güzel uygulamaları da mevcuttur. Ben osmanlı yı severim. Atatürk ü de. Fatih i de Tayyip erdoğanı da. Saygılarımla...

Gizli Kullanıcı

Bunların pek çoğu belli dönemlerin yasakları ve çeşitli ihtiyaçlar görüldüğü için konuluyor. Okurken yapılacak en büyük hata genellemedir. Nasıl Anap'ın yaptıklarından Chp'yi, Chp'nin yaptıklarından Demokrat Partiyi, Demokrat Partinin yaptıklarından Akp'yi, Akp'nin yaptıklarından Dsp'yi, Dsp'nin yaptıklarından Terakkiperver'i sorumlu tutamıyorsak bu yasakları da Osmanlı genelinde değil dönemi özelinde ele alabilmeliyiz. Saydığım bütün partiler farklı dönemlerin ve farklı siyasi oluşum-fikirlerin temsilcisiydi. Aynı şekilde bu yasakların her biri de farklı dönem ve zihniyetlerin ürünüdür, uzun süre süregelenleri hariç

walternatif-white

ecdadı kötüleme propagandaları! ayrıca niçin hiçbirinde kaynak yok? ve son olarak konuyu başlatan kişinin avatarındaki şahıs ile konunun ana fikri uyumu da gözlerden kaçmıyor. Padişahım çok yaşa!

omercetin

Avatardaki şahıs ne demek lan abd sevdalısı....

klemenjero

Ecdad kötüleme diyo bi de ya. Ecdadın iyi olaydı götü kurtarma uğruna ülkeyi gavurlara satmazdı. Osman seviciler sizi.

sukru-sari

Senin ecdat dediğin yer oğlancı kerhanesi

maorhun

Aynı uyumdan söz edecek olursak, az iç şu bonzaiyi az!

irem-kabatas

12 adalar diyorum o kadar.

ibrahim-dursun1

Avatardaki şahıs ecdadın değil mi lan amk arabı?

eminilhan

Amk arabı derken isminin bir arap ismi olduğunu unutma zürriyetsiz.

jean-le-claire

Lan sikik. Hem ecdad'ı kötüleme diyorsun, hem Atatürk'ü kötülüyorsun. Senin gibi vatan haini bu vatan'ın torunu olmaz olsun.

aylinmars6277

Yasaklara bayılırım

ecemontana

ben de mmMmM

akinaton

9. maddenin sebebi islam inancında gayri müslim kadının erkek hükmünde olmasıdır.bunun içindirki kadın hamamları müslüman ve gayri müslim hamamları diye ayrılmıştır.12. maddeye uyarı, tellak demek hakarettir bu mesleğin ismi keseciliktir.

Görüş Bildir