Orta Dünya'daki En Etkileyici 10 Karakter

Sanat

İşte size  J. R. R. Tolkien'in olağanüstü yaratıcılığı ile ortaya çıkmış mitolojinin en etkileyici karakterleri.

1. Gandalf

Gandalf şüphesiz Orta Dünya'nın en önemli karakteridir. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinde bol bol görebileceğiniz büyücüdür. Filmde Ian McKellen, Gandalf'ı canlandırmıştır.

2. Legolas

Kusursuz Elf 'leri en iyi temsil eden karakerterlerden biridir. Elf kralı Thranduil'in oğludur. Aynı şekilde filmde bol bol görmek mümkündür. Adına yazılmış şiiri bile vardır. Filmde karateri Orlando Bloom canlandırır. Ayrıca Filmin yönetmeni Peter Jackson'ı en çok etkileyen elf karaterlerinden biri olmuştur.

3. Sauron

Yüzüklerin efendisi, Kara Lord veya Karanlık efendi olarak da adlandırılan Sauron, Orta dünyanın en etkileyici karakterlerinden biridir.
Önceleri iyi olan Sauron sonradan kötü tarafa geçmiştir. Güçyüzüklerini ve onlara hükmedecek tek yüzüğü o yapmıştır.

4. Tom Bombadil

Herşeyle gırgır geçen orta dünyayı pek de umursamayan bu dünyanın en yaşlılarından birisidir. Tek yüzükten orta dünya içinde etkilenmeyen tek canlı olduğu söylenir. Ayrıca Tom Bombadil'in Maceraları adlı ayrı bir kitap da vardır.

5. Gollum

Orta Dünya'nın en büyük dramı Gollum'dur. Önceden Smegol adlı bir hobbit olan Gollum, yüzüğü bulan kuzeninden onu ele geçirerek lanetlenmiş karakterdir. Bu lanetle değişime uğramış ve sürekli ızdırap çekmiştir. Filmde motion capture tekniği ile Andy Serkis oynamıştır.

6. Witch King (Cadı Kral)

Angmar'ın cadı kralı olarak da bilinen karakter. Aslında bir insandır ve Sauron'un en güçlü hizmetkarıdır. Yüzüklerin Efendisi filminde Fellbeast'in üzerinde bol bol görülür.

7. Aragorn

Diğer bir ismi Yolgezer'dir. Orta Dünya'nın kolcularından biridir ve meşhur Dunedain soyundan gelir. Diğer insanlara göre uzun ömürlüdür. Aynı zamanda Isildur'un varisidir ve bu hakkı Yüzüklerin Efendisi filminin son serisi olan Kralın Dönüşü'nde kullanır. Gondor ve Arnor Yeniden Birleşmiş Krallığı'nın tahtına geçer. Karakteri Viggo Mortensen canlandırmıştır.

8. İsildur

Yüce Kral Elendil'in büyük oğludur. Savaş alanında Sauron'u haklamayı başarmış fakat ele geçirdiği yüzüğün etkisinde kalmış ve dramatik bir sonla orta dünyadan kaybolup gitmiştir. Filmde karakteri Harry Sinclair canlandırmıştır.

9. Smaug

Altın düşkünü, Erobor'un felaketi ejderhadır. Morgot'un yarattığı türün son temsilcilerindendir. Türünün en büyüğü ve ilki olan Glaurung'un son varisidir. Bard tarafından öldürülmüştür.

10. Melkor

Diğer bir adı ile Morgoth. Filmlerde pek karşımıza çıkmasada aslında o tüm kötülüklerin ana kaynağıdır. Yaratılmış ilk varlıklar olan Vala'ların en güçlüsü ve en kötüsüdür. Melkor sonradan Sauron'u sağ kolu yapmıştır.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-polat9

orta dünya ve melkor ????

quentynmartell

vikipediye sauron yazmış melkorun hizmetkarı olduğunu öğrenmiş melkoru listeye koymuş başka izahı yok melkorun oluğu listede diğer silmarillion karakterlerinden bazılarının olmamasının. Legolas aragorn isildur bir de witch king in listede bulunması saçmalığın atası.

eray-yilmaz9

google a yazmış yüzüklerin efendisi diye. silmarillion yazsaydı daha farklı bi sıralama olurdu. listedekilerin tamamı gerçek ilk 10un emir eri bile olamaz.

animegirls333

feanor fingolfin ingwe earendil finarfin in olmadığı saçma salak galeri

onur-polat9

onlar orta dünyada yaşamıyor ama adam orta dünya demiş

anil_imm

feanor,Turgon,Beren ve Luthien,Ungoliant,Elrond,Celeborn,Gil-Galad,Cirdan çok unutulmuş efsane var...

madpep

Yazıyı hazırlayan arkadaş kimse, Hobbitte Legolas ta vardı diyecek nerdeyse. :) Biraz daha farkındalık lütfen :)

Görüş Bildir