Orta Doğu'nun En Başarılı Kadın Sanatçılarından Biri Olan Ödüllü Ressam ve Tasarımcı Ayca Güney ile Tanışın!

44PAYLAŞIM

Bugün size Ayca Güney'den bahsedeceğiz...

Kasım 2017’de Dubai’de gerçekleştirilen Global Art Awards’da Orta Doğu’nun en başarılı kadın sanatçısı seçilen Ayca Güney, hem ödüllü bir ressam hem de tasarımcı.

Başkent Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü´nden mezun olan Güney, henüz lisans eğitimine devam ederken bir dönem, Hochschule Mainz´de Erasmus Exchange Programı´yla Almanya´da burslu eğitim gördü.

Genç sanatçı Almanya'daki eğitimi sırasında, Prof. Bernd Benninghoff ve onun tasarım ekibibiyle imm Köln Fuarı´nda ´´Best Architectural Concept´´ ödülünü kazandı.

Mezun olduktan sonra iç mimarlığın farklı alanlarını deneyimleyen Güney, ardından ürün tasarımına yöneldi ve sonra 2013´te Domus Academy´de Ürün Tasarımı üzerine master yaptı. Master döneminde Miriam Mirri ile Alessi için tasarladı.

İlk olarak resme olan ilgisini ve yeteneğini 16 yaşlarında keşfeden Ayca Güney; Türkiye’ye döndükten sonra fotoğraflardan, gazete ve dergilerden, ailesi, arkadaşları ve kişisel anılarından ilham alan portreler yaratmaya başladı.

Ayca Güney, ağırlıklı olarak kağıt üzerine suluboya ve tuval üzerine yağlıboya çalışıyor. Onun resim çalışmalarında görecekleriniz, portre fotoğraflarının duyusal ve empatik bir biçimde idealize ve stilize edilmiş durumları.

Ayca Güney, kimi zaman da okuduğu roman karakterlerinden etkilenerek portreler yapıyor.

Başarılı sanatçı ilk kişisel sergisini, Art212 İstanbul’da açtı. Daha sonra 2016-2019 yılları arasında Londra’da ve İtalya’da çeşitli sergilerde yer aldı. 2017 yılında Floransa Bienali’ne katıldı.

2017 yılında Global Art Awards, Middle East Female Art Award ödülünü kazandı. 2019 yılında "Mediterranean Contemporary Art Prize", Porta Coeli Foundation, Filiano İtalya’da çalışmaları ödüllü sergide sergilendi.

2019 yılında ’Contemporary Art Curator’un yayınladığı ‘100 Artist of the Future’ kitabında yer aldı. Şimdilerde Artifact Newyork’ta 2021 yılında gerçekleştireceği, ikinci kişisel sergisi için hazırlıklarını sürdürüyor.

Ayca Güney resim çalışmalarını sürdürmekle birlikte, online görsel sanat ve tasarım yayını; All Creations Together´ın kurucusu ve editörü aynı zamanda.

Eğer siz de Ayca Güney'in çalışmalarını yakından takip etmek isterseniz, web sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram için: @aycaguney @aycaguneyart @allcreationstogether

Ayca Güney'in ropörtajlarına ise buradan ulaşabilirsiniz. 👇

1

2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasan-murat

adamın biri picasso’nun yanına gider ve şöyle der: - renkleri karıştırmaktan ve iç içe geçmiş çizgiler yapmaktan başka bir yeteneğin yok gibi geliyor bana... picasso fırçasını alır ve yere bir buğday tanesi çizer. çizim o kadar gerçekçidir ki bir tavuk yemek için gagalamaya başlar. gördüğü manzaradan şaşkına dönen adam, picasso’ya dönerek şunu der: - bu kadar mükemmel resim yapabiliyorken niçin bu garip resimleri yapmakta ısrar ediyorsunuz? picasso’nun yanıtı: - çünkü ben tavuklar için resim yapmıyorum.

gzm-ynklr

Tebrikler.

litteramour

Takip edilmesi gereken şaşırtıcı bir yetenek değil gibi. Keşfedilmeyi bekleyen bir cevhermişçesine tribe girmiş. Parası var belli. Ressam oluverem demiş. Gidip de bi özel şirkette iç mimar neden olsun ki.

goyis-yildiz

ne renk teorisi var ne kompozisyon ne duygu. Berbat

arda-civan-ozgur

ben neden resimleri sevmedim:D

Görüş Bildir