Görüş Bildir
Haberler
Orhan Pamuk: ‘Barış İçindeki Ülke Kendini Bir Anda Savaşta Buldu’

Orhan Pamuk: ‘Barış İçindeki Ülke Kendini Bir Anda Savaşta Buldu’

ATKN
12.10.2015 - 18:47 Son Güncelleme: 13.10.2015 - 10:55

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Türkiye'nin mezhep çatışmasına düşebileceği uyarısında bulundu. Pamuk, ülkedeki güvensizlik atmosferinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tuttu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan yazar Orhan Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de giderek artan istikrarsızlığı, Erdoğan'ın AKP'sinin haziran ayındaki seçimlerde çoğunluğu sağlayamamasıyla ilişkilendirdi.

“Seçimlerdeki yenilgi Erdoğan'ı öfkelendirdi” diyen Orhan Pamuk, bunun 1 Kasım'da tekrar seçime gidilmesinin de nedeni olduğunu söyledi. Pamuk teröristlerle yeniden başlayan çatışmaların ve saldırıların da aynı nedene bağlı olduğunu ifade etti. 

Yazar Orhan Pamuk, “Erdoğan, başkanlık cumhuriyeti yaratma planına oy vermeleri konusunda Kürtleri ikna edemedi. Bu nedenle 1 Kasım'da yeniden seçimlere gitmeye karar verdi. Ancak ne hükümet ne de ordu gidişattan memnun ve her iki taraf Kürt hareketine karşı savaşa kaldığı yerden devam etme konusunda mutabık kaldılar” şeklinde konuştu.

'Erdoğan gücü paylaşmak istemiyor'

'Erdoğan gücü paylaşmak istemiyor'

İç savaş konusunda endişeleri olup olmadığı sorulan Pamuk, “Kesinlikle bundan korkuyorum. Özellikle 1970'lerde İstanbul'un sokakları sağ ve solcular arasında büyük çatışmalara sahne oldu. 35 yaş üzerindeki herkesin bu döneme ait korkunç anıları var ve hiç kimse o döneme geri dönmek istemiyor” dedi.

Pamuk, “Tüm ülke onun (Erdoğan'ın) hesaplarını anladı. Başta IŞİD ile savaşan uluslararası koalisyonun parçası olmak istemedi. Daha sonra Amerikalıların ondan istediğini yapmaya razı oldu ancak aynı zamanda Kürtleri de bombalamaya başladı” ifadelerini kullandı.

Yazar Orhan Pamuk, “İnsanlar şaşırdı, şokta. Barış içindeki bir ülke bir anda kendini hem IŞİD ile hem de Kürtlerle savaşta buldu. Türkiye için endişeleniyorum çünkü biliyorum ki sonunda Erdoğan ne pahasına olursa olsun tek başına yönetmek istiyor. Gücü paylaşmak istemiyor” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cezmi kaya

ne güzel işte, sen de Türkiye yi gavurlara şikayet eder bir nobel daha alırsın.. nobeli alamazsan dert etme 2 ay sonra noel babayı alırsın..

elif ayaydın

Bu herif hangi hakla(kendine bakmadan) birini eleştirebilir hem de VATAN konusunda?

Hakan Düzağaç

Vatan millet hakkinda konusacak son kiside konusmus