Onları Unuttuk mu? Yaklaşık Bir Buçuk Aydır Evden Çıkamayan 65 Yaş ve Üstü Büyüklerimiz İçin İnsanlar Endişeli

2.4bPAYLAŞIM

Bu insanları unuttuk vallahi...

Ülkemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi koruyacak şekilde kamusal alanlarda birçok tedbir alındı ve alınmaya da devam ediyor.

Bu tedbirlerden en önemlisi de 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik rahatsızlığı olan kişilere uygulanan sokağa çıkma yasağı.

Koronavirüsten en çok etkilenen yaşlı ve hasta bireyler 21 Mart gününden itibaren sokağa çıkamıyor. Herhangi bir ihtiyaçları olduğunda da yetkililer yardım ediyor. Yani hiçbir koşulda dışarıya çıkmalarına izin verilmiyor.

Tabii hastane dışında.

Bu tedbirin elbette alınması gerekiyordu fakat uzmanlar, ruhsal ve fiziksel sağlıkları için bu yasağın artık esnetilmesi gerektiğini düşünüyor.

Her birey gibi 65 yaş ve üstü büyüklerimizin de güneşe çıkmaya, kısa süreli de olsa yürüyüş yapmaya ihtiyacı var.

Bu konuda Yaşlı Hakları Derneği, en azından hafta sonları uygulanabilecek bazı öneriler sundu.

Bununla birlikte insanlar da endişelerini dile getirdi;

Bakalım bu insanların durumu ne olacak?

Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu yasak esnetilmeli mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esnasenturk1

evet evde 20 yaş altı kardeşlerimizle delirdik neredeyse

hasan-unver

Erken emeklilik diyorlardı. İyi oldu. 80 yaşına kadar çalışma kapasitesi olan bir mekanizmayı 40 yaşında kapatırsanız böyle olur.

kendineassassin

Gündem olduğuna bakılırsa asıl unutulanlar 65 yaş üzeri vatandaşlar değil, yalnızca benim gibi kronik hastalığı olanlar.. (: Ha bi' de berberler..

akif77

Serbest meslek alçı boya işinde çalışıyorum ve corona sebebiyle de işlerimiz durdu müşterilerimiz planlardaki işleri iptal etti yaklaşık 45 gündür işsiz bir şekilde ailemle evimde oturuyorum hobim olan balık tutmak ise sosyal mesafeyi korumayan hobidaşlar yüzünden iptal edildi. Şimdi diceksinizki ne alaka kardeşim hobisi balık tutmak olan bir kişi için bu yasak azap verici bir durum 7 ve 9 yaşlarında 2 oğlum var onlarda sokağa çıkmak parklarda oynamak istiyor ama lütfen tüm toplum için zor olsada kurallara uyalım yaşlılarımız değerli büyüklerimiz lütfen sabırlı olun evdeki aile bireyleriyle bu fırsatı yakınlaşmak için değerlendirin inşallah yakın zamanda bu illetten kurtulucaz yasak devam etmeli

lvntrdn

2-3 saat süre verildi diyelim. mesela bizim mahallede ailemde dahil %70-80 yaşlı kesim. hepsi aynı anda dışarı çıkacak peki nereye? parka mı? bizim parkaları biliyorsunuz öyle centrak park gibi devasa parklarımız yok. hepsi oraya doluşacak, virüsün nasıl ve nerden bulaşacağını kimse bilmiyor. ysni bu parklar potansiyel bir katliam alanları olacak. kendi adıma söyleyeyim alemin 2-3 saat hava alsın diye dışarı çıkıp o riski almasından sa 3 ay evde oturmasını balkondan, havasını güneşini almasını yeğlerim. 2 saat nefes alacağım diye bir daha nefes alamamasına karşı 3 ay evde oturmasını isterim. kaldı ki bunu savunnalara baktığınızda geçmişte neden sokağa çıkma yasağı herkese uygulanmıyor diyenler başı çekiyor ne hikmetse. yine bazı gerizekalılar aptalca cevaplar yazacak ama ölüm oranlarının düşütüğü şu günlerde, gevşemeyelim denilen şu günlerde bu istek nereden çıktı onuda ayrıca düşünmek gerekiyor.

Görüş Bildir