Onları İzleyerek Nice Nesiller Büyüdü! Yayın Hayatına En Az 10 Yıl Devam Etmiş Çok Sevilen 20 Dizi

255PAYLAŞIM

Nesilleri büyüten diziler kuşağından radarımıza takılanları gelin birlikte hatırlayalım!

*Diziler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır.

1. Sherlock (2010 - )

IMDb: 9.1

Tam 10 yıldır hayatımızda olan Sherlock yeni sezonunu özlemle beklediğimiz dizilerden biri... Davaları çözmek uğruna tanışan Sherlock Holmes ve Dr. Watson hem en yakın arkadaş hem de mükemmel bir takım olurlar. Sherlock, olağanüstü zekası ve kendi özgü tarzıyla tüm ayrıntıları deşifre ederken Dr. Watson da onu hiçbir zaman yalnız bırakmaz. 10 yıldır yayında olan dizi yalnızca 15 bölüm yayınlamasına rağmen en sevilenler arasında yer alması kalitesini kanıtlar nitelikte. Daha nice Sherlock'lu yıllara!

2. Friends (1994 - 2004)

IMDb: 8.9

Kaç nesil Friends izleyerek büyüdü? Yayınlandığı tarihten bu yana en sevilen sitcom'lardan biri olan Friends, tam 10 yıllık bir serüven. Karma bir arkadaş grubu adeta diziyle birlikte büyüyor. Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica'nın ağabeyi Ross, Ross'un üniversiteden oda arkadaşı Chandler... Chandler'ın ev arkadaşı Joey ve Monica'nın eski arkadaşı Phoebe. Geçmişleri bir şekilde bir yerde kesişen bu 6 arkadaşın yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor.

3. The X Files (1993 - 2018)

IMDb: 8.6

Tam 25 yıl devam eden bu uzun soluklu dizide FBI ajanları tarafından her bölümünde farklı bir dosyanın ele alınıyor. The X Files'ın biri inançlı diğeri şüpheci iki FBI ajanı, gizli güçlerin tüm engellerine rağmen garip olayları araştırarak açıklığa ulaştırmaya çalışıyor.

4. Doctor Who (1963 - )

IMDb: 8.6

BBC tarafından yapılmış bir bilim kurgu efsanesi olan Doctor Who, 1963 yılında yayın hayatına başladığı tarihten günümüze kadar hem eski hem de yeni bölümleriyle konuşulmayı başarır. Klasik seride 29 sezon, modern seride 10 sezon yayın yapmış olan Doctor Who, en uzun süre yayınlanan bilim kurgu dizisi olarak Guinness rekorlar kitabına girer. Doktor karakterinin ölmek üzereyken rejenerasyon adı verilen bir yöntemle ölümü kandırıp, farklı bir beden, farklı bir kişilik ile hayatına devam edebiliyor olması dizinin bu kadar uzun soluklu olmasını sağlar. 13. doktor olan Jodie Whittake 2017'den bu yana Doctor Who karakterine hayat vermektedir. Aynı zamanda ilk kadın doktor olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. Doctor Who, zaman yolculuğu macerası ile hayatımızın her sürecinde yanımızda olacak gibi...

5. Supernatural (2005 - 2020)

IMDb: 8.4

Tam 15 yıllık bir serüven olan Supernatural, Dean ve Sam adında iki kardeşin doğaüstü yaratıklarla verdikleri savaşı konu ediniyor. Annelerinin bilinmeyen varlıklar tarafından öldürülmesiyle Sam normal bir yaşam sürmeyi amaçlasa da kurgu onu tekrar içine çekiyor. Kardeşlerin sürükleyici macerası en sevilen diziler arasında yer alıyor.

6. Modern Family (2009 - 2020)

IMDb: 8.4

Bir aile komedisi olan Modern Family, karmaşık aile yapısıyla 11 yıldır evlere şenlik oluyor. Yaşça küçük ve güzel bir eş, babalık yapmaya çalışılan üvey oğul, üç çocuğuyla başı dertte olan bir kız, partneriyle birlikte evlat edinmeye karar veren eşcinsel oğul... Akılları karıştıran aile yapısı, beraberinde komediyi de getiriyor.

7. Prison Break (2005 - 2017)

IMDb: 8.3

Yıllar süren ve bir o kadar da sevilen Prison Break, Michael Scofield'in abisini hapishaneden kurtarma mücadelesini konu edinir. Abisinin haksız yere suçlandığını düşündüğü için kusursuz bir plan yapar. Planı uygulamaya başlamasıyla kaçış başlar. Toplamda 5 sezon süren sürükleyici dizide konu değişir ancak daimi bir kaçış hakimdir.

8. Bizimkiler (1989 - 2002)

IMDb: 8.2

Bizimkiler, Türk televizyonlarının unutulmaz komedilerinden biridir. Aynı apartmanda yaşayan 7 farklı ailenin günlük yaşamını konu edinen dizi, 458 bölüm boyunca pazar akşamları evlere misafir olur ve adeta izleyicileri konunun geçtiği apartmanın bir ferdi yapar. Karakterleri de izleyen herkesin aklında yer etmiştir: Sabri Bey, kapıcı Cafer, Cemil, Başaran ailesi, katil Yavuz...

9. The Walking Dead (2010 - )

IMDb: 8.2

Çizgi romandan uyarlanan bir zombi hikayesi olan The Walking Dead, terk edilmiş ve oldukça hasar görmüş bir hastanede şerif yardımcısı Rick Grimes'ın komadan uyanmasıyla başlar. Rick'in komaya girme sebebi daha önce bir çatışmada yaralanmasıdır. Uyandığında ise dünya farklı bir yere dönüşmüş, zombilerin istilasına uğramıştır. Hayatta kalmaya çalışan bir grup insan da birbirine tutunmaya çalışır. The Walking Dead, 10 yıldır devam eden bir serüven...

10. Big Bang Theory (2007 - 2019)

IMDb: 8.1

Sheldon ve Leonard birbirinden zeki ve bir o kadar da takıntılı ev arkadaşları... Penny'nin karşı dairelerine taşınmasıyla hayatlarına renk geliyor. 12 yıl devam eden bu zeka dolu komedi, komşuluk ilişkilerini temel alıyor.

11. Law & Order: Special Victims Unit (1999 - )

IMDb: 8.0

Televizyon tarihinin en çok izlenen polisiye dizilerinden olan Law & Order Special Victim Unit ile New York'da suçluların peşine düşüyor. Her gün, yeni suçlarla baş etmeye çalışan ekip, aynı zamanda özel hayatlarının dengesini de kurmak zorunda kalıyor. Her bölümü ayrı bir olaya odaklanan dizi 1999'dan günümüze kadar yayında kalarak en uzun süreli diziler arasında yer alıyor.

12. Grey's Anatomy (2005 - )

IMDb: 7.6

Birçok Altın Küre ve Emmy ödülünü almaya hak kazanan dizi, ilk sezonundan itibaren yayınlandığı her ülkede televizyon reyting rekoru kırıyor. Seattle Grace Hastanesi'ne stajyer olarak kabul edilen 5 doktor adayı; Meredith, Cristina, Izzie, Alex ve George cerrahi bölümünün başarılı doktorlarından uzman doktor Bailey'in gözetimindedir. Zorlu hastane yaşantısı, yeni heyecanlar, aşk kıpırtılarını konu edinen Grey's Anatomy, 15 yıldır yayın hayatına devam ediyor.

13. Blue Bloods (2010 - )

IMDb: 7.5

Blue Bloods, New York'ta yaşayan bir polis ailesini konu edinir. Tüm ailenin polis teşkilatı içerisinde yer alması ve yaşadıkları 10 yıldır devam eden bir serüven...

14. Kurtlar Vadisi (2003 - 2005) / Kurtlar Vadisi Pusu (2007 - 2016)

IMDb: 7.4

Türkiye'de mafya dizisi kavramına da yeni bir boyut getiren Kurtlar Vadisi, Ali Candan isimli devlet içinde özel yetiştirilmiş bir elemanın estetik ameliyat olarak Polat Alemdar ismini almasını ve mafya örgütünün içine istihbarat toplamak amacıyla sızmasını konu edinir. İlk olarak Kurtlar Vadisi ismiyle yayına başlayan dizi, iki yıllık bir ömre sahip olsa da daha sonra Kurtlar Vadisi Pusu ismiyle 9 yıl boyunca yayında kalarak toplamda 11 yıllık bir yayın hayatına sahip olur.

15. Two and a Half Men (2003 - 2015)

IMDb: 7.0

Two and a Half Men, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında üst üste üç kez Emmy Ödülü'ne aday gösterilmiş toplamda 12 yıl ekranlarda kalmış bir televizyon dizisidir. Dizi, Charlie'nin renkli hayatında kardeşi Alan'ın evine evine taşınmasıyla değişiklikler olur. Alan, karısı tarafından terkedilmiştir ve beraberinde 10 yaşındaki oğlu Jake'i de getirmiştir. Two and a Half Men üç erkeğin yaşadığı evi konu edinerek yakın dönemin en keyifli komedilerinden biri olur ve seyircilerin beğenisini kazanır.

16. Roseanne (1988 - 2018)

IMDb: 7.0

1990'ların popüler sitcom dizisi Roseanne, Amerikan işçi sınıfı bir ailenin günlük hayatına odaklanıyor.

17. Kaynanalar (1974 - 2004)

IMDb: 6.8

Türkiye'nin ilk sitcom dizisi Kaynanalar, Anadolu'dan İstanbul'a göç eden Nuri Kantar ve ailesinin İstanbul'a uyum sağlama çabalarını konu edinir. 30 yıllık yayın serüveniyle Türk televizyonunun en uzun süre yayında kalan dizisi olma unvanını kazanır. 1997 yılına kadar TRT ekranlarında izleyicisi ile buluşan dizi, bu tarihten finalin gerçekleştiği 2004 yılına kadar Kanal D yayınlanır.

18. Mahallenin Muhtarları (1992 - 2002)

IMDb: 6.1

Sevgi dolu bir mahallede yaşanan dostluklar, aşklar, küslükler, aile kavgaları, acı da olsa sonu daima tatlıya bağlanan onlarca olay... Ekranların en uzun soluklu dizilerinden biri olan Mahallenin Muhtarları Temel'i, Çaydanlık'ı, Fadime'si, Şirin'i, İğneci Handan'ı, Müzeyyen'i, şoför Ali'si ve tabii ki Muhtar'ı ile küçük ve sıcak mahalle yaşantısını televizyona taşımayı başarır.

19. Çocuklar Duymasın (2002 - )

IMDb: 4.7

Çetinoğlu ailesinin günlük yaşamından geçen olayları konu edinen Çocuklar Duymasın, 18 yıllık bir geçmişe sahip. Zaman zaman ara verse de izleyicisiyle buluştuğunda yeni olaylar ve hayatlarındaki gelişmeleri aktarmaya devam devam ediyor.

20. Arka Sokaklar (2006 - )

IMDb: 3.6

Arka Sokaklar Türkiye'nin en uzun soluklu dizilerinden biridir. Polisiye konulu dizi, asayiş şubede görev yapan bir polis ekibini konu edinir. Sivil ekip, İstanbul sokaklarında karşılaşılan her türlü suç ile mücadele etmektedir. Görev sırasında birçok hayat hikayesiyle karşılaşırlar.

Siz hangi dizilerle büyüdünüz? Bizimle paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sakin_adam

tabi bir dizinin uzun soluklu olmasi o dizinin bir halta benzediginin kanıtı olmamalı bence örnek arka sokaklar ve doctor who başı bir yerde ki.i bir yerde senarist saçmalıklarını dizi diye yediriyorlar millete...

gzm-ynklr

Favorim 2. Friends (1994 - 2004) x Files.

Görüş Bildir