Onlar Bir Kültüre Hayat Verdi: Türk Metal Müzik Sahnesinin Öncüsü 21 Grup

3bPAYLAŞIM

Ülkemizde özellikle rock/metal ve bu türlerin türevi müziklerin dünya standardında yapılmasının en önemli sebebi 80'lerden erken 2000'lere kadar kısıtlı imkanlarla bu müziği hem ülkemize taşıyan, hem de başarı ile bu müziği bir noktaya getiren yerli gruplar. Bu gruplara olan saygıyı bir kere de buradan dile getirmek için sıralıyoruz.

Daha önce günümüzün en iyi Türk metal gruplarını bir araya toplamıştık. Şimdi sıra köklerde.

Yurtdışında Olsalar Kariyerleri Çok Farklı Olması Muhtemel 12 Başarılı Türk Metal Grubu - onedio.com
Yurtdışında Olsalar Kariyerleri Çok Farklı Olması Muhtemel 12 Başarılı Türk Metal Grubu - onedio.com

1. Antisilence

Antisilence hakkında ne kadar uzun yazılsa da eksik kalacak bir grup. Zamanının ötesinde bir müzik anlayışı ile mükemmel sözlerin bir araya geldiği olabildiğince sert bir tarzı olan Antisilence, özellikle Suffer Hits albümü ile olağanüstü bir ritm yakalamışken maalesef 2000'lerin başında dağıldı.

2. Asafated

90'lar Bakırköy'de her anlamda farklı yaşandı. Asafated da bunun bir ürünü. Death Metal ateşini Bakırköy üzerinden tüm Türkiye'ye yayan Asafated'in müziğindeki ruhu ancak bu dönemin ruhundaki derinliği hissedebilenler anlayacaktır.

3. Ascraeus

90'larda metal müziğin heyecanını ülkemize yayan en önemli gruplardan biri olan Ascreus, thrash metal janrına yakın yayımladığı albümlerden sonra kadro içinden kopmalar ve buna bağlı sorunlar sebebiyle büyük sorunlar yaşadı. Yeni kadrosu ile halen ama nadir bir şekilde isminden söz ettiriyor.

4. Badluck

Glam kültürünün ülkemize yansıması olan Badluck, kadrosundaki yetenekli müzisyenler ile zamanın global müziğini kusursuz bir şekilde icra etti. Bunu kendi isimlerini taşıyan 1992 tarihli albümlerinden teyit edebilirsiniz.

5. Catafalque

Gotik Metal'in bayrağını ülkemizde en uzun süre taşıyabilen grup olan Catafalque, imajı ve sound'u ile kendine özel bir yer yarattı. Uzun yılların getirdiği tecrübelerini 2000'lerde albümlerle taçlandıran grup, maalesef 2000'lerin sonuna doğru dağıldı.

6. Cenotaph

Zaten tüm müzik tarzlarının olduğu skalada ekstrem bir yerde olan metal müziğin de en ekstrem sularında gezen Cenotaph, yurtdışında en büyük kitleye sahip Türk gruplarından biri olarak gösterilebilir. Ankara çıkışlı Cenotaph uzun kariyerine aralıklarla devam ediyor.

7. Darkphase

Ankara çıkışlı Darkphase'in tarihine baktığınızda Türkiye'de heavy metal'in tarihine de bakmış oluyorsunuz.

8. Deathroom

Türkiye'de ekstrem tarzlara gönül verenlerin en fazla saygı duyduğu grup Deathroom desek yanlış olmaz. Tarihi 1985'e kadar uzanan Deathroom, 90'ların tadını ve ruhunu kusursuz yansıttıkları 1992 tarihli demoları "Violate The Newborn" halen bir efsane olarak anılmaktadır.

9. Diken

Türkçe sözlü metalin en önemli temsilcilerinden Diken'in özellikle 1999 tarihli "Hedef Büyük" isimli albümü müzik tarihimizin en fazla satış yapan metal müzik albümlerinden birisi olarak anılıyor.

10. Dr. Skull

80'lerin thrash, punk ve heavy metal tatlarının tümünü kusursuz sentezleyen Ankara çıkışlı Dr. Skull saygı listesinin en başında kendine en sağlam yeri alıyor.

11. False In Truth

False in Truth'u İstanbul'un ikinci dalga death metal temsilcileri olarak düşünebiliriz. Konserlerindeki inanılmaz ortamı ve çevrelerindeki aynı müziğe ve kültüre gönül verenleri Death Squad olarak adlandırmalarını da unutmamak gerekir. Aralıklarla da olsa halen kariyerine devam ettikleri biliniyor; 2014'te çıkardıkları ikinci albümleri "Back to War" albümü tarihe düşülmesi gereken detaylar arasında.

12. Hazy Hill

80'lerin sonunda Ankara'da kurulan Hazy Hill özellikle melodik yapıları ile yerli thrash metal'de kendisine farklı bir yer edindi. Birçok güncel müzisyenin Hazy Hill dinleyerek büyüdüğüne iddiaya girilir.

13. Knight Errant

Knight Errant 90'ların sonunda klasik melodik heavy metal'in içine keman katarak ülkemizde metal müzik severler arasında inanılmaz bir hareketlenmeye sebep olmuştu. O zamanların ve günümüzün en önemli metal olayı Wacken Open Air'de sahne alarak müziklerini uluslararası boyuta da taşımışlardı.

14. Kronik

1985'te kuruldular. Şarkı sözlerinde savaş, düzen sorunlarından bahsettiler. 90'larda çıkan "Endless War" albümü halen en önemli kaynak albümler arasında gösteriliyor.

15. Metalium

80'lerde metal ateşine kıvılcım veren yegane gruplardan biri olan Metallium'un thrash metal tarzında ürettiği şarkılar, ülke müzik tarihimiz açısından çok büyük önem taşıyor.

16. M.Y.S.T

İçinde heavy metal'den progresif metal'e kadar bir çok tarzın tatlarını barındıran müziği ile Myst, 2000'lerin başında vizyonu ve müzikal anlayışı ile geleceğin en önemli Türk metal grupları arasında gösteriliyordu. Ne yazık ki sadece "Sand & Time" isimli bir EP çıkarabildiler.

17. Radical Noise

Aslen metal ile kardeş olan hard core tarzını benimsemiş Radical Noise'u Türk metal müzik sahnesinden farklı bir yere koymak büyük bir yanlış olacaktır. Onların ruhunu anlamak için sizi videoya davet ediyoruz.

18. Self Torture

Ankara'nın crossover'daki gururu Self Torture'un müziğindeki enerji günümüzün genç gruplarına halen ilham oluyor.

19. Suicide

Ankara ve death metal deyince akla ilk gelen şey tabii ki Suicide. Suicide 90'lardan bu yana kariyerine aralıksız devam ediyor ve Ankara seyricisi de her konserlerinde onlara olan saygısını en üst perdeden gösteriyor.

20. Witchtrap

Ülkemizde black metal'in bayraktarlığını uzun süre yapan Witchtrap, halen efsaneler arasında anılıyor.

21. Pentagram

Çoğu otoriteye ve metal müziğe gönül vermiş genç ve yaşlı müziksevere göre Pentagram, ülkemizin en önemli metal müzik olayı. 1987'den bu yana aralıksız müzik yaşamına devam eden Pentagram, ulusal ve uluslararası anlamda özetle bakıldığında bir başarı hikayesi. Kadro değişimleri, tarz tercihlerinde farklılaşmalar olsa da; her zaman dinleyici desteği ile müzik yaşamına devam eden Pentagram'a uzun bir müzik yaşamı diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hanmergen

Daha neler neler vardı... Satanic Verses, Death Oath, Etheral Travel, Accursed, Pagan, Seraphim... Sonra Şebek Heavy Metal Dergisi vardı. Aptülika, İt Herif, Şanver Ofluoğlu, Arda Turaç, Bay Bilek, Vikingin Tımbırtısı... Şimdiki bebelere sorsak çoğu saçmalığı metal sanarlar.

atakan-guduk

pagan heathen uphavel...efsane albüm

sadecesen

Müzik dedin mi budur abi ya

cancan11

Hem teknik, hem duygu hem de şiirsel içeriğiyle tam bir "Ne Obliviscaris" albümü

atalaykaya_35

whisky direc-t unutmuşsun krdş

Görüş Bildir