Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ölümüyle Türkiye'yi Yasa Boğan Minik Alperen'in Babası: ‘Oğlum Can Çekişirken Doğum Günü Kutlamışlar!’

 > 
354PAYLAŞIM

İzmir’in Çiğli ilçesinde, 9 saat boyunca kreş servisinde "unutulan" 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ihmaller zinciri sonucu ölümü Türkiye'yi yasa boğdu. Korkunç olaya ilişkin detaylar basına yansımaya devam ediyor. Sanık ifadeleri daha önce de bir öğrencinin serviste unutulduğunu ortaya çıkardı. Olayı gizlemek isteyen kreş yetkilerinin kamera kayıtlarını silmesi de ifadelerde yer aldı. Olayla ilgili yürek burkan detaylardan biri de Alperen'in serviste olduğu sırada kreş bahçesinde bir öğrencinin doğum günü kutlamasının yapılıyor olmasıydı. Baba Serkan Sakin "O gün doğum günü kutlaması yapılmış. Her şey bittikten sonra Alperen’in olmadığını fark etmişler. Tüm çalışanları tehdit ederek cinayetin üstünü örtmüşler" açıklamasında bulundu.

Yürütülen idari soruşturma çerçevesinde anaokulunun kapatılmasına karar verildi. Alperen Sakin'in okula resmi kaydının bulunmadığı belirlendi. Öte yandan hakkında yakalama kararı çıkarılıp gözaltına alınan okulun sahibi Yurdagül İşgören çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

Baba Serkan Sakin, olay gününü şu şekilde anlattı: 

Oğlumu 07.30’da servise verdik. 17.10’da ölüm haberini polislerden öğrendik. ‘Öğle uykusundan kalkmadığı’nı söylemişler. Ama 23.30’da cinayet masasından bir polis memurunun aramasıyla gerçeği öğrendik. Oğlum 9 saat servis aracında unutulmuş. O gün doğum günü kutlaması yapılmış. Her şey bittikten sonra Alperen’in olmadığını fark etmişler. 

Tüm çalışanları tehdit ederek cinayetin üstünü örtmüşler. Oğlumu saat 4’te bulmuşlar. Alperen’in ‘Öğle uykusundan sonra kalkmadığını ve hayatını kaybettiğini öğrendik’ yalanı için 1 saat kreşte tutmuşlar. Sonra okula 3 dakika uzaklıkta hastane olmasına rağmen 20 dakika uzaklıktaki özel hastaneye götürmüşler. Çalışanlardan birinin vicdanı el vermemiş ve cinayet masasına itirafta bulunmuş. Gerçeği böyle öğrendik. Okul yönetiminden kimse bizi aramadı. Öğrendiğimize göre kreşin sahibinin eşi olan servis şoförü, bir çalışana anahtarı uzatarak, ‘Bak bakalım içerde bir çocuk unutmuş muyuz?’ diyerek baktırmış."

Yetkililerinin ilk ifadelerinde, “Uyku saatinde yatağında öldü” diye yalan söyledikleri ortaya çıkmış ayrıca okul servisinin de korsan olduğu anlaşılmıştı.

Sözün Bittiği Yer: Anaokulu Servisinde 'Unutulan' 3 Yaşındaki Alperen Havasızlıktan Can Verdi - onedio.com
Sözün Bittiği Yer: Anaokulu Servisinde 'Unutulan' 3 Yaşındaki Alperen Havasızlıktan Can Verdi - onedio.com

Servis şoförü tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, servis görevlisi ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Türkiye'yi isyan ettiren olayın detayları, ilk aşamada olayı gizlemek isteyen sanıkların ifadeleriyle belli oldu.

Servis şoförü Tamer İşgören’in sorgusunda daha önce de benzer bir olay yaşadıkları ortaya çıktı...

Aynı zamanda okul müdürü Y.’nin eşi olan ve "Dikkat ve özen hükümlülüğüne aykırı davranma ile ölüme sebebiyet verme" ile "suç delillerini karartmaktan" tutuklanan servis şoförü Tamer İşgören’in polis ifadesinde şunları söylediği öğrenildi:

"Aracı okulun ön kapısına yakın yan tarafında bulunan boş arsaya geri geri yaklaştırıp park ettim. Araçtan indim ve aracın ön tarafına doğru geçtim. Çocuklar yola çıkmasın diye orada beklerken D. orta kapıyı açar, çocukları kemerlerini açarak indirir. Ben de okul kapısını açarak inen çocukları okulun bahçesine alırdım. Bu sırada kapıda da yani iç kısımdan bir öğretmen de bize yardımcı olurdu. Bugün de aynı şekilde çocukları içeri aldığımız sırada içeriden bir arkadaş gelerek çocukları karşıladı. Araçtan tüm çocuklar indikten sonra ben D.’ye ‘Aracı kontrol et, herkes inmiş mi’ dedim. O da bana ‘Tamam abi, inmişler’ dedi. Ancak aracı kontrol edip etmediğini ben hatırlamıyorum. Sonra kendisi aracın orta sürgülü kapısını çekerek kapattı. Ben de elimdeki kumandadan kapıyı kilitledim ve D.’nin arkasından okulun bahçesine girdim. (…) 16.00 sıralarında okulda akşam listesini hazırladım. Alperen Sakin’i yazdığım sırada N. Hanım Alperen’in bugün hiç gelmediğini söyledi. Ben de ‘Hayır, onu bu sabah aldık’ dedim. 

Ben D.’ye ‘Daha önce de böyle bir olay yaşadık. Sen dikkat et uyuyup kalmasınlar, özellikle arka sıradakiler’ diye söylemiştim. Yaklaşık 2-3 yıl önce bir öğrenci araçta uyuduğu için unutuldu. Yaklaşık 15 dakika sonra fark etmiştik."

Kreş önünde toplanan aileler ve çok sayıda kişi, kreş yönetimine olayı saklamaya çalıştığı iddiasıyla tepki gösterdi.

📷  DHA

Kreş görevlilerinin Alperen’i örtüye sarılı olarak hastaneye götürüldüğü gördüğünü ifade eden ve Gülçin Tomruk, "Olayın yaşandığı gün Alperen bir öğretmenin kucağında örtüye sarılı halde önce servisten indirilip okula sokuldu. Daha sonra ise yine aynı şekilde akşam saatlerinde hastaneye götürüldü. Hastaneye giriş saatini 17.11 olarak göstermişler. Ancak saat 20.00 gibi götürdüler. Olayın üstünü örtmeye çalıştılar" dedi.

Kreş yetkililerinin polise ve aileye söylediği yalanı, okulda 1.5 yıldır görev yapan 20 yaşındaki öğretmen Arzu Gülmez ortaya çıkardı.

Söyledikleri yalandan vicdanı sızlayan Arzu öğretmen, polise giderek gerçeği tüm çıplaklığıyla anlattı. Gülmez ifadesinde, olay günü kreşte doğum günü olduğunu ve 15.40 sularında Alperen’in ortada olmadığını fark ettiklerini söyledi. Çocuğun her yerde arandığını daha sonra görüntülerden okula hiç girmediğini fark ettiklerini ifade eden Gülmez, serviste çocuğun bulunduktan sonra 1 saat kreşte tutulduğunu daha sonra hastaneye götürüldüğünü bildirdi.

Uzman görüşü: "En fazla 3 saat dayanabilirdi"

Vatan gazetesinden Esra Can Sinav'a konuşan Florence Nightingale’den Uzman Doktor Ali Tırtır: “Çocuğun 9 saat sonra serviste bulunduğu bilgisi ve hava sıcaklığı göz önüne alındığında, 3 yaşındaki bir çocuğun en fazla dayanabileceği süre 3 saattir. Ancak 42 derecelik sıcaklık bu süreyi 2 saate düşürmüştür. Çocuk uykuda aşırı terlemeden sıvı kaybı yaşadığı için bilincini kaybeder. Bu yüzden uyku halindeyken ya da bilinci açık halde hayatını kaybetmiş olabilir" dedi.

Ve o anaokulu kapatıldı...

AA muhabirinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, olayın ardından görevlendirilen müfettişler ön raporunu tamamladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, rapordaki değerlendirme çerçevesinde soruşturmanın detaylı olarak devam edebilmesi amacıyla özel anaokulunun kapatılması kararını aldı. Olayda hayatını kaybeden Alperen Sakin'in okula resmi kaydının bulunmadığını belirleyen müfettişler durumu raporda aktardı.

Okulun sahibi tutuklandı

3 yaşındaki Alperen’in ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan okulun sahibi Yurdagül İşgören çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ayrıca olaydan sonra gözaltına alınıp serbest bırakılan rehber personel D.K.'nın tekrar gözaltına alınıp adliyeye sevk edildiği, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Üç çocuk sahibi Sakin ailesinden geriye hep birlikte oldukları bu fotoğraf kaldı...

Vatan ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir