Ölüleri Canlandırma Tutkusu Yüzünden Frankenstein Karakterine İlham Olan Bilim İnsanı: Giovanni Aldini

0PAYLAŞIM

Mary Shelley'in fikri kimden aldığı belli oldu...

Herkes ünlü kitap ve film karakteri olan Frankenstein'i bilir...

Mary Shelley'in muhteşem kaleminden çıkan bu karakterin aslında bir bilim insanından ilham alınarak yazıldığını biliyor muydunuz?

Çok daha küçük yaşlarda bilim ile haşır neşir olan Giovanni Aldini, ünlü fizikçi Dr. Luigi Galvani'nin yeğeniydi.

Özellikle ölü kurbağalara elektrik vererek onları diriltme konusunda çalışmalar yapan amcasından ilham alan Aldini, Bologna Üniversitesi'nde eğitim gördükten sonra ölen kişileri hayata döndürme konusunda çalışmalar gerçekleştirdi.

Amcası ile beraber kurbağalar üzerine çalışmalar gerçekleştiren Aldini, amcası vefat edince deneylerini daha da çeşitlendirmeye karar verdi.

Bunun üzerine kurbağanın yanı sıra koyun, inek ve domuz gibi hayvanlarla çalışmalar gerçekleştirdi.

Hayvanlar da Aldini'ye yetmediği için deneylerine insanlarla devam etmek istedi ve bu nedenle infazların gerçekleştirildiği Maggiore Meydanına giderek suçluların infaz edilmesini bekledi.

Kalabalık dağılınca cesetleri laboratuvarına taşıyan Aldini, infazların suçluların kafası kesilerek yapıldığı için deneylerini gerçekleştiremedi. Çünkü cesetlerden kan çekilmemiş olmalıydı.

Bunun üzerine Aldini, suçluların darağacında sallandırıldığı İngiltere'ye doğru yola çıktı ve yetkililerden idam edilecek bir suçlunun cesedini istedi.

George Foster adlı suçlu idam edildikten sonra Aldini, halkın içinde ilk deneyini gerçekleştirdi ve kontrol çubuklarını deneğe bağlayarak elektrik verdi.

Elektrik verilince cansız beden bir anda hareket etmeye başladı ve hatta gözlerini sürekli olarak açıp kapattı.

Bunu gören halk çok korktu ve bayılanlar dahi oldu, fakat ceset bir süre sonra hareketsizleşince Aldini'nin deneyi başarısızlıkla sonuçlandı.

Aldini'nin deneyi halk arasında kulaktan kulağa dolaşsa da Aldini bu deneyi büyük bir başarısızlık olarak nitelendirdi ve bir daha deney yapmadı.

Geriye ise bu hikayesini anlattığı arkadaşı Mary Shelley'in Frankenstein adlı kitabı kaldı...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Frankenstein'ı Okumak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey - onedio.com
Frankenstein'ı Okumak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey - onedio.com
Tarihten 15 Ürkütücü ve İlginç Deney - onedio.com
Tarihten 15 Ürkütücü ve İlginç Deney - onedio.com
Öğrendiğiniz Anda Ufkunuzu İki Katına Çıkararak Bütün Bildiklerinizi Sorgulamanıza Sebep Olacak Birbirinden Enteresan 25 Bilgi - onedio.com
Öğrendiğiniz Anda Ufkunuzu İki Katına Çıkararak Bütün Bildiklerinizi Sorgulamanıza Sebep Olacak Birbirinden Enteresan 25 Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Yıllarca canlanan yaratığın adı sanırken lisede ders gereği kitabı okuyunca doktorun adının Frankenstein olduğunu öğrenmek..

ocreatus

Sen yine lisede öğrenmişsin iyi, ben şimdi senden öğrendim :D

Görüş Bildir