Öğrendikten Sonra 'Ben Bu Bilgiler Olmadan Nasıl Yaşamışım' Diye Veryansın Ettirecek 16 Soru ve 16 Cevap

1.5bPAYLAŞIM

Kaliteli bilgi açlığı çekenler ve Oyna Kazan'da rakiplerini birer birer eleyip öne geçmek isteyenler için çok keyifli sorular ve cevaplarıyla karşınızdayız. Hazırsanız, sizi ufak ufak içeriğimize doğru alalım...

Kaynak: https://www.instagram.com/1soru.1cevap/

1. 5 saat kuralı nedir?

5 saat kuralı “hafta içi her gün 1 saatinizi öğrenmeye, kendinizi ve yeteneklerinizi geliştirmeye adanan zaman” olarak tanımlanabilir. 5 saat kuralı 3 ana başlığa ayrılır:

  • Okuma

  • Derinlemesine düşünme

  • Deneyimleme

Elon Musk, Oprah Winfrey, Bill Gates, Warren Buffett ve Mark Zuckerberg gibi kendini kanıtlamış isimler de hafta içi 1 saatlerini ya da haftada 5 saatlerini -başka bir konu ilgilerini dağıtmaksızın- yeni bir şeyler öğrenmekle geçirmektedirler.

2. Birleşmiş Milletler içerisinde en fakir 10 ülke içerisinde iken 10 senede sadece insan kaynaklarına yatırım yaparak en zengin 10 ülke içerisine giren ülke hangisidir?

Singapur. Singapur OECD’nin eğitim seviyesini ölçmek için yürüttüğü Pisa testinde birinci durumdadır.

3. Bibliosmia nedir?

Kitap kokusunu sevmenin literatürdeki adıdır.

4. "Mahalle Baskısı" kavramını ilk ortaya atan kişi kimdir?

Şerif Mardin, 2007 yılında Vatan Gazetesi’nde Ruşen Çakır’la yaptığı bir röportajda ‘mahalle baskısı’ kavramını ortaya atmıştır. Bu kavramla, muhafazakarlaşan bir toplum içerisinde bu muhafazakarlaşmanın baskın hale gelmesi durumunda ‘dini’ bir hayat tarzını benimsemeyenlerin kendilerini dışlanmış hissedeceklerini ve baskın hale gelen muhafazakarların değerlerinin ağırlık kazanabileceğini iddia etmiştir.

5. Memento Mori nedir?

Memento mori, fani olduğunu olduğunu hatırla, öleceğini hatırla, bir gün öleceksin, bunu hatırla ve şimdi yaşa veya ölümünü hatırla gibi şekillerde çevrilebilecek bir Latince deyiştir.

6. Halo Etkisi nedir?

Halo etkisi, birini ilk gördüğümüzde edindiğimiz izlenime bakarak kişinin diğer özellikleri hakkında çıkarım yapmaktır. Fiziksel olarak güzel görünen bir bireye sağlıklı, akıllı ve hatta zengin gibi bir sıfat yapıştırmak aklınızın otomatik olarak yaptığı en klasik Halo etkisidir diyebiliriz.

7. Dünyanın ilk ayrılık mektubu bulundu mu?

"Liberty Üniversitesi’nden arkeologlar, Babil kralı Nabonidus’un M.Ö. 6. yüzyılda yazdığı, dünyanın ilk ayrılık mektubunu keşfetti." bilgisi son zamanlarda birçok haber sitesine konu oldu. Hyperallergic isimli İnternet sitesi tarafından yayımlanan bu bilginin 1 Nisan şakası olduğu ortaya çıktı.

8. Shinrin-yoku nedir?

Shinrin-yoku, Japoncada "orman banyosu" anlamına gelmektedir. Sağlığı, zindeliği ve mutluluğu arttırmak için ormanda zaman geçirme uygulamasıdır. Koşu, yürüyüş ya da egzersiz gibi sporlardan farklı olarak sadece doğanın içinde olmayı ve doğayı keşfetmeyi amaçlamaktadır.

9. Karanfil bezeli elmanın anlamı nedir?

Aşkın ve barışın sembolü olarak kabul edilir, aynı zamanda küskünlüğü bitirmek istemenin de sembolü olarak bilinir. Eskiden aşık genç kızlar sevdikleri erkeğe karanfille bezedikleri bir elmayı gönderiyorlarmış. Elmayı alan erkekler, böylelikle kendisine aşık olan genç kızın varlığından haberdar olabiliyorlarmış.

10. Matematik kelimesinin kökeni nedir?

Matematik kelimesinin kökeni Eski Yunancaya dayanmaktadır. Matesis kelimesi "Ben bilirim" anlamına gelmektedir. Daha sonra da sırasıyla bilim, bilgi ve öğrenme gibi anlamlara gelen mátherna sözcüğünden türemiştir. Mathēmatikós ise öğrenmekten hoşlanan anlamına gelir.

11. Filmlerde efekt için kullanılan perde neden yeşildir?

Fonun yeşil olma nedeni, yeşilin en düşük ton olması ve ışığı çok iyi emmesidir. Bununla birlikte yeşil, insan vücudunda olma ihtimali en az olan renktir. Ten rengi ve saç renginde yeşile rastlanması pek olası değildir ancak çekilen görüntülerde yeşil renk varsa bu durumda çekimlerde ikinci tercih olan mavi fon kullanılır.

12. Avangart nedir?

Fransızca askeri bir terim olan öncü birlik (avant-garde) sözünden gelmektedir. Gerek Fransızcada gerek diğer dillerde kültür, sanat ve politika ile bağlantılı olarak "yenilikçi" kişiler veya "deneysel" işler anlamına gelir.

13. Mozart Etkisi nedir?

Klasik müziğin insan ve diğer canlılar üzerindeki etkilerine kısaca "Mozart Etkisi" denilmektedir. 1993’te Nature Dergisi’nde yayımlanan Rauscher ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmada, Kaliforniya Üniversitesi’nde 36 öğrenciye Mozart’ın 2 piyano için bestelediği Re Majör piyano sonatı, her gün 10 dakika dinletildi. Sonrasında da bu öğrencilerde Stanford-Binet Zeka Testi’nde uzaysal zamansal yeteneklerde 8-9 puan artış tespit edildi. Aynı gruba dinletilen New Aga ve dans müziği ise Mozart’ın yarattığı etkiyi yaratmamıştır.

14. İnanna nedir?

Sümer aşk, bereket, savaş ve bilgelik tanrıçasıdır. Kült merkezi Uruk şehrinde bulunan E-Anna tapınağının da baş tanrıçasıdır. Antik Sümer panteonunda en çok saygı gösterilen tanrıçalardan biriydi.

15. Hısım ve Hasım nedir?

Hısım "evlilik yoluyla birbirine bağlı olan kimseler, akraba" anlamına gelmektedir. Hasım ise "düşman" demektir.

16. Pluviofil nedir?

"Yağmurdan zevk alan, yağmurlu günlerde huzur ve neşe dolan insan" anlamına gelmektedir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rasit-ayar

önyargıda vaaaar

oguzhan-gumus2

16 acaba neden

Gizli Kullanıcı

5 e biz ölüm var diyoruz.

eski_id

16 daki film sahnesi.. Çocukluğumdan beri hatrımda.. Bu gezegende pek çok şey silinip giderken, kimi şeyler zamanın eriticiliğine karşı olan savaşı tersine çevirebilecek yetiyi nasıl elde ediyor, çözemiyorum

gzm-ynklr

16 ben.

Görüş Bildir