Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğrencilerden 'Proje Okul' İsyanı ve 'Öğretmenime Dokunma' Kampanyası

4.9bPAYLAŞIM

'Proje okullar'da 8 görev yılını dolduran öğretmenlerin başka okullara tayin edilmesiyle ilgili kararname öğrencileri isyan ettirdi. O okullardan biri olan Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri "Öğretmenime Dokunma" kampanyası başlattı. Geçen yıl Türkiye'nin en gözde 44 okulu 'Proje Okul' ilan edilerek doğrudan Milli Eğitim Bakanı'na bağlanmıştı. Bu okullara öğretmen atamaları yönetmelikler dışına çıkarılmıştı.

CNN Türk'te yer alan habere göre "Proje Okulu" olan Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri öğretmenleriyle ilgili tayin kararı üzerine "Öğretmenime Dokunma" kampanyası başlattı.

Öğrenciler adına yapılan açıklamada, "Biz Ankara Atatürk Lisesi öğrencileriyiz. Okulumuz seçilen proje okullarından sadece bir tanesidir. Fakat bu okul geçmişiyle köklü, düşünen ve üreten bireyler yetiştirmektedir. Şu an okulumuz öğretmenlerinin yüzde 80'i için verilen karar öğretmenlerimizin gitmesidir. Okulumuzun başarısı tehdit altında olmakla beraber, aynı tip insan yetiştirme tehditi ile karşı karşıyadır. Okulumuz Türkiye'ye birçok aydın sayılı gazeteci sanatkar ve emektar kazandırmıştır. Proje okulları adı altında yapılacak yaptırımların farkındayız. Sesimizi kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Farkındalık için sesimizi duyurmak için geleceğin aydınlarına sahip çıkmak için sizin de yardımınıza ihtiyacımız var" denildi.

Atatürk Lisesi'nin 95 öğretmeninden 54'ünün başka okullara tayin edileceği öğrenildi. Bu sayının 80'e ulaşması bekleniyor.

İzmir'de de tepki var

İzmir'de 'Proje Okul'larından Bornova Anadolu Lisesi, Cihat Kora Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi'nin 8 yılı dolduran öğretmenlerinin, 'norm fazlası' oldukları gerekçesiyle başka okullara gönderilmek istenmesine öğrenciler tepki gösterdi.  120 öğretmenin görev yaptığı okullarında 58 öğretmenin bu şekilde başka okullara tayin edileceğini söyleyen öğrenciler "Bu, okulumuzun kimyasıyla, DNA'sıyla oynamaktır. Öğretmenlerimizin yarısını başka okullara gönderiyorlar. Hem öğretmenlerimiz mağdur oluyor, hem biz" dediler.

'Proje Okul'

2014 yılı Mart ayında “Dershane Yasası”na eklenen bir maddeyle Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan okulları 'Proje Okul' ilan edildi. Proje Okullar listesine alınan okulların yönetici ve öğretmenlerinin atamaları yönetmelikler dışına çıkarılarak Milli Eğitim Bakanı'na bağlandı. Proje okulları arasında İstanbul’dan İstanbul Erkek, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Kadıköy Fen, Balıkesir’den Sırrı Yırcalı, İzmir’den Cahit Kora, Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Fen Lisesi,  Ankara’dan Atatürk Lisesi gibi okullar bulunuyor.

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir