Guardian'dan Esinlenen Kapak için Nokta Dergisi'ne Polis Baskını

 > 
222PAYLAŞIM

Son sayısını yayına vermeye hazırlanan Nokta Dergisi’ne dün gece yarısı polisler baskın yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla derginin 18. sayısı toplatıldı, Twitter hesabının erişiminin engellenmesine karar verildi. Nokta dergisi ise konuyla ilgili internet sitesinden yaptığı açıklamada "Türk basının en köklü haber dergisi olan Nokta, bugün yeniden susturulmak isteniyor. Gerçekler bazen ağırdır. Bize düşen insanların ve ülkemizin yararına gerçekleri ortaya çıkarmaktır. Bu demokrasinin gereğidir. Demokrasiye NOKTA konulamaz" dedi.

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberine göre derginin piyasaya çıkamayan kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkada şehit cenazesi geçerken selfie yaptığı bir görüntünün yer aldığı öğrenildi.

Gece yarısı düzenlenen baskında derginin merkezinde kimseyi bulamayan polisler, sabah erken saatlerde yeniden binaya geldi. Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, polis baskınını Twitter’dan "Polis an itibariyle ofisimize intikal etti. Saat 01.30... Nokta toplatılacak sanırım. Asker 2007'de baskına sabah gelmişti. Sivil! baskın gece 1.30'da" sözleriyle duyurdu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda "Nokta Dergisi'nin 18. sayılı nüshasında söz konusu derginin Cumhurbaşkanımıza hakaret içeren içerikte olduğu değerlendirildiğinden söz konusu dergini toplatılması amacıyla derginin adresinde arama yapılması, derginin nüshasının toplatılması, Twitter hesabının erişime engellemesi" talebinde bulundu.

Talebi değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökhan Yolasığmaz, emniyetin talebine olumlu cevap vererek kararı onayladı. Kararın ardından polis ekipleri "Terör örgütü propagandası yapmak ve Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamalarıyla derginin 18. sayısını topladı.

Bayilere ulaşamadı

Avukat Kadir Kökten "Derginin dağıtılmasının ardından savcılık derginin toplatılması kararı veriyor. Kanun gereği 24 saat içinde savcının Sulh Ceza Hakimliği'nden karar çıkarması gerekiyor. Şuana kadar karar çıkmadı" dedi. 

Nokta Dergisi Yayın Koordinatörü Ertuğrul Erbaş "Dergi basıldı ve dağıtım ofislerine gönderildi. Dergiler bu ofislerde toplatıldı. Bayilere ulaşmadı" dedi.

‘Gerçekler bazen ağırdır. Bize düşen insanların ve ülkemizin yararına gerçekleri ortaya çıkarmaktır’

Nokta dergisi internet sitesi üzerinden "Nokta'dan kamuoyuna duyuru" başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Nokta’dan kamuoyuna;

Türk basının en köklü haber dergisi olan Nokta, bugün yeniden susturulmak isteniyor.

Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçesiyle basın organlarına operasyon yapılması ve toplatma kararı verilmesi mümkün olmadığından, el yazısıyla eklenen “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla Nokta’ya gece yarısından itibaren operasyon yapılmaktadır.

Çok sayıda önemli gazetecinin mesleğe adım attığı yer olan Nokta, yayın hayatına başladığı günden bu yana her zaman iddialı kapaklarıyla kendinden söz ettirmiştir. 12 Eylül rejiminin görev başında olduğu yıllarda bile kapak politikasını sürdürmüş, hiç bir yasal takibe uğramamıştır.

Polis baskına neden olan sayımızın kapağı; sert, rahatsız edici hatta acımasız bulunabilir.  Bunlar bir medya kuruluşu için suç değildir, bu bizim konuşma biçimimizdir.

Toplatmaya gerekçe gösterilen mizanseni daha önce The Guardian Gazetesi, dönemin Başbakanı Tony Blair için kullanmıştı. Tahmin edeceğiniz üzere hiç bir kovuşturmaya gerekçe edilmemişti.

Görselin kurgu olduğunu saklamıyoruz. İftira atmıyoruz. Yalan söylemiyoruz. Bu kapakta kamuoyunun büyük çoğunluğu tarafından kabul gören bir düşünceyi resmediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitliğin sevinç ve mutluluk duyulacak bir şey olduğunu söylemiştir. İnsanlar mutluluk duyduklarını arkalarına alıp selfie çekimi yaparlar. Kapağımızda ironik ve dozu yüksek bir eleştiri sözkonusudur.

Gerçekler bazen ağırdır. Bize düşen insanların ve ülkemizin yararına gerçekleri ortaya çıkarmaktır. Bu demokrasinin gereğidir.

Demokrasiye NOKTA konulamaz."

Twitter'dan tepkiler...

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir