Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'nın "Astronomi Görselleri" Albümünde Eylül Ayında Yayınlanan 30 Görüntü

2.4bPAYLAŞIM

NASA'nın gerek nefes kesici uzay fotoğrafları gerekse ilginç görsel ve video görüntülerin yer aldığı  "Günün Astronomi Görseli" albümünden 1 - 30 Eylül arası paylaşımları sizler için bir araya getirdik.

Bazı görsel bilgileri Vikipedi ve ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu sitesinden alınmıştır.

Kaynak: http://apod.nasa.gov/apod/archivepix.htm...

1. Yolun Sonundaki Işık

2. Küçük Gezegen

3. Reunion Adasında Güneş Tutulması

4. Voyager 1'den Jüpiter Üzerindeki İo

İo, Jüpiter'in doğal uydularından biridir. Güneş Sistemi'nde üzerinde sürekli olarak gazlar ve lav püskürten yanardağlar bulunan tek uydudur.

5. Kalp Bulutsusu'ndan Geçen Kıvrılan Meteor

Bu Kalp Bulutsusu'nun görüntüsü, her biri birer dakikalık 18 pozun birleştirilmesiyle oluşturulmuş ve bunlardan sadece birinde beklenmedik meteor izi görünmüş. Meteor izi çok renkli çünkü parıltısı sıcak gazdaki farklı elementlerden yayılıyor.

6. Girdap Gökadası ve Ötesi

7. Güneş Tutulmasından Gün Batımına

Güneş tutulması öncesi ve sonrası her 4 dakikada bir çekilen 68 görüntünün birleşiminden oluşan bir kompozit fotoğraf.

8. Bulutlar İçindeki Mars

9. Geniş ve Derin Deniz Kulağı Bulutsusu

Yay takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 4000 - 6000 ışık yılı uzaklıkta bulunan çok büyük bir bulutsu.

10. OSIRIS-REx'in Fırlatılışı

Uzay madenciliği kapsamında kayaç örnekleri toplamak için Bennu adlı gök taşına önderilen OSIRIS-REx.

11. Dünya Gezegenindeki Tüm Su

Dünya'nın ne kadarı sudan oluşmaktadır? Aslında çok azı. Dünya'nın yüzeyinin yüzde 70'ini okyanuslar kaplasa da Dünya'nın yarıçapıyla karşılaştırıldığında, okyanuslar oldukça sığdır. Bu canlandırma Dünya'nın yüzeyindeki ve yüzeyine yakın olan tüm su bir küreye toplansaydı nasıl olacaktıyı gösteriyor.

12. Philae Uzay Aracı 67P Kuyrukluyıldızı'nda Bulundu.

67P/Churyumov–Gerasimenko kuyrukluyıldızına 12 Kasım 2014'te inen Philae, yüzeye düzgün sabitlenememiş, bu sebeple güneş ışığı görmeyen bir yere inmişti. Hatalı inişin ardından, bilimsel sonuçlar dünyaya gönderilebilse bile araç tekrar çalıştırılamamış ve kaybolmuştu.

13. NGC 1672: Hubble'ın Görüntülediği Çubuksu Sarmal Gök Ada

Bir çok sarmal gök adanın merkezinde çubuk biçiminde bir yıldız topluluğu bulunur. Bizim Samanyolu gök adamızın merkezinde bile mütevazı bir çubuksu yapı bulunur. Bu fotoğrafta, bariz bir şekilde çubuksu sarmal yapıda olan NGC 1672 galaksisi, yörüngemizde bulunan Hubble Uzay Teleskobu tarafından oldukça bir detaylı olarak görüntülenmiştir.

14. Kuzey ve Güney Jüpiter

Juno​'ya verilen geniş yörünge, 27 Ağustos'ta Jüpiter'e çok yakındı. Uzay aracı dev gezegenin kutupları arasında salınırken, JunoCam ilk defa Dünya'daki teleskoplardan ve Dünya'dan ayrılan uzay araçlarının gördüğünden farklı şekilde, bu direkt kutupsal görüntüleri elde etti.

15. Mars ve Satürn'ün Tersinir Hareketi

Gezgin Mars ve Satürn, Dünya'nın gece göğünde yılın büyük bir kısmını birbirlerine oldukça yakın bir konumda geçirdiler. 2015 Aralık ayının ortasından bu hafta başına kadarki süre içerisinde art arda çekilen pozlardan oluşturulan bu kompozit gökyüzü görüntüsü, Mars ve Satürn'ü birlikte takip ediyor.

16. Brno'da Dolunay

17. M33: Üçgen Galaksisi

18. Yıldızlı Gece Gizli Nesne Oyunu

Her ne kadar bu resim ilk bakışta orjinal Yıldızlı Gece'nin sadık bir kopyası gibi görünse de, aslında sadece ikinci bin yılın en ünlü tablosu onuruna yapılmış bir modern yorum değil, aynı zamanda bir gizli nesne oyunu. Bu resimde kuyruklu yıldız, sarmal gökada,  yıldız kümesi ve süpernova kalıntısı vb. gibi öğeler mevcut.

19. Güneş'in Üzerinde 50.000 Kilometre

Açıklayıcı çizgilerle de belirtildiği gibi, fışkırma Güneş yüzeyinden 50,000 kilometrenin üzerinde bir yüksekliğe kadar çıkıyor ve karşılaştırma yaparsak 12.700 çapındaki Dünya bile ondan küçük kalıyor.

20. Kızılötesinde Helis Bulutsusu

21. Küresel Yıldız Kümesi Terzan 5'e Yakınlaşmak

22. Edmontonhenge'de Gün Batımı

23. Hasat Dolunayı Tutulması

Sonbahar ekinoksundan bir önceki dolunaya hasat dolunayı denir. Bu dolunay kuzey yarımkürede altınımsı bir renk verir ve gece görmek kolaylaşır.  Hasat dolunayı, bu etkileyici telefoto pozlama serilerinde Lizbon’nun güneyindeki Sesimbra Kalesi’nin üzerinden doğuyor.

24. Kalp ile Ruh ve İkili Küme

Solda görünen kalp şeklindeki kozmik bulutlar IC 1805 ve IC 1848 veya daha popüler olan adlarıyla Kalp ve Ruh bulutsuları. Sağda kolaylıkla görünen yıldız kümeleri ise, h ve Chi Perseii veya İkili Küme olarak bilinen NGC 869 ve NGC 884. Yürek ve Ruh'un her biri, içlerindeki aşağı yukarı bir milyon yaşlarındaki genç yıldız kümeleri ile, 200 ışık yılından geniş ve 6-7 bin ışık yılı uzakta.

25. Satürn’ün Üstten Görüntüsü

26. Gaia: Güneş Yaklaşıyor

27. Galileo Uzay Aracından Jüpiter'in Europa'sı

28. NGC 3576: Özgürlük Heykeli Bulutsusu

29. Beş Yüz Metre Açıklıklı Küresel Teleskop (FAST)

Çin'in güneydoğusundaki uzak ve dağlık Guizhou eyaletindeki doğal bir çanak içine yuvalandı. Tianyan, yani "Cennet'in Gözü" lakabı takılan yeni radyo teleskop, 25 Eylül'de başlayan operasyon test sürecinin başlangıcına yakın bir zamanda çekilmiş bu fotoğrafta görünüyor.

30. Lynds Karanlık Bulutsu 1251

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
togrul-mstlizad1

Bi de tüm bu koca kainatı Allah insan için yarattı diyecek kadar egoistler var hepsinin ağzına ağzına

eyup-alhan

Çok iyi bir içerikti :)) Vay be

Gizli Kullanıcı

tabi şu resimlere bakınca insan soruyor kendine neden askeri ücret 1300 tl ?

yklndr

Yaratıcı diyorki; Sizlerin araştırmasına izin veriyorum ki benim gücümü kudretimi görün iman edin veya imanınızı kuvvetlendirin. Ama sırrını asla bilmeyeceksiniz diyor ayeti kerimede.

fafatara

Dünya'da bulunan suyun gösterildiği resim doğruysa eğer sıkıntı büyük.

feyk

sikintimi ferahlikmi orasi tartisilir. gezegenin yuzeyinin %70i suyla kapli, daha fazla olsa karasal yasam diye bir sey olmazdi.

Görüş Bildir