Mutlaka İzlemeniz Gereken Tüm Zamanların En İyi 30 Doğa Belgeseli

25PAYLAŞIM

Hepsi sırayla izlemeye değer.

Kaynak: https://stacker.com/stories/3362/30-best...

30. Mercan Peşinde (2017)

IMDb: 8.1

Konusu: Mercan Peşinde, gişe rekorları kıran bir Hollywood geriliminin tüm unsurlarına sahip: şüpheli bir hikaye, güçlü duygusal etki ve çarpıcı görseller bulunuyor. 'Mercan ağartma' olarak da bilinen mercan ölümü, küresel ısınma nedeniyle dünya çapında fırladı. Jeff Orlowski tarafından yönetilen bu Netflix belgeseli, yetenekli bir ekibin fenomeni ortaya çıkarken yakalamak için ilk su altı hızlandırılmış kamerasını icat ettikleri yarışmayı anlatıyor.

29. Racing Extinction (2015)

IMDb: 8.3

Konusu: 'Racing Extinction', iklim değişikliğinin dünya okyanusları üzerindeki yıkıcı etkilerini araştırıyor. İnsan faaliyeti  özellikle enerji tüketimi  şu anda  dünyadaki su türlerinin yarısını kitlesel yok oluşla tehdit ediyor . Akademi Ödüllü yönetmen Louie Psihoyos'un yönettiği bu 2015 belgeseli, izleyicileri çok geç olmadan harekete geçmeye teşvik ediyor.

28. Virunga (2014)

IMDb: 8.2

Konusu: Doğu Kongo'da bulunan Virunga Ulusal Parkı, dünyanın en çeşitli flora ve faunasına ev sahipliği yapmaktadır - kalan son dağ gorilleri topluluğu da buna dahildir. Leonardo DiCaprio'nun yapımcılığını üstlendiği Virunga, bu UNESCO Dünya Mirası bölgesini hem kaçak avcılardan hem de silahlı milislerden korumakla görevlendirilen özel park bekçilerinin hikayesini anlatıyor.

27. Tufandan Önce (2016)

IMDb: 8.3

Konusu: Birleşmiş Milletler Barış Elçisi Leonardo DiCaprio, "Tufandan Önce" de izleyicileri dünya çapında bir yolculuğa çıkarıyor ve küresel ısınmanın yarattığı tehdidi gösteriyor. Akademi Ödüllü Fisher Stevens tarafından yönetilen bu National Geographic üretimi, gönüllü bir karbon vergisiyle üretim sırasında oluşan karbon emisyonlarından bahsediyor.

26. Küller ve Kar (2005)

IMDb: 8.2

Konusu: Laurence Fishburne, insanlarla hayvanlar dünyası arasındaki şaşırtıcı ilişkiyi belgeleyen 'Ashes and Snow' u anlatıyor. Film yapımcısı Gregory Colbert'in bu şiirsel meditasyonunda, unutulmaz hareketsiz görüntüler filme alınmış görüntüler ile iç içe geçmiştir.

25. Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014)

IMDb: 8.3

Konusu: Kip Andersons'ın Indiegogo tarafından yapımcılığı yapılan 'Cowspiracy', büyük tarım ve karbon emisyonları arasındaki rahatsız edici ilişkiyi vurguluyor. Netflix'te yayınlanan filmin 2015 kesimi ünlü aktivist Leonardo DiCaprio tarafından yapıldı.

24. Koyaanisqatsi (1982)

IMDb: 8.3

Konusu: Koyaanisqatsi, dengesiz yaşam anlamına gelen bir Hopi kelimesi ve aynı zamanda yönetmen Godfrey Reggio'nun  doğa ile şehircilik arasındaki içsel çatışmayı detaylandırır. Efsanevi besteci Philip Glass'ın orijinal bir parçası, büyüleyici sinematografiyi tamamlıyor.

23. Beautiful People (1974)

IMDb: 8.3

Konusu: Jamie Uys'in yönettiği "Tanrılar Deli Olmalı" şöhretinden 'Beautiful People' (ayrıca 'Animals are Beautiful People' adıyla piyasaya sürüldü), Güney Afrika vahşi yaşamına nazik ve sık sık komik bir bakış atıyor. Sarhoş hayvanların fermente meyvelerin tadını çıkardığı bir sahne, bu 1975 Altın Küre kazananının öne çıkan özelliklerinden biridir.

22. The Last Lions (2011)

IMDb: 8.3

Konusu: Muhafazakârlar ve film yapımcıları Dereck ve Beverly Joubert'in beyni olan "The Last Lions", Botsvana'nın hain Okavango Deltası'nda ailesini korumaya adanmış dikkate değer bir dişi aslan olan Ma di Tau'nun sıkıntılarını anlatan bir sinema filmi. Aktör Jeremy Irons'ın anlattığı film , son 50 yılda yaklaşık 450.000'den 20.000'e gerileyen vahşi aslan nüfusunun durumuna dikkat çekiyor.

21. Walking with Prehistoric Beasts (2001)

IMDb: 8.3

Konusu: 'Walking with Dinosaurs' un devamı niteliğindeki bu BBC / Discovery Channel çalışması, büyük kertenkelelerin neslinin tükenmesinden hemen sonra Dünya'daki yaşamı araştırıyor. Sir Kenneth Brannagh, yünlü mamutların ve kılıç dişli aslanların alışkanlıklarına ve yaşam alanlarına bu üç saatlik bakışı anlatıyor.

20. The Cove (2009)

IMDb: 8.4

Konusu: Yönetmen Louie Psihoyos ve ekibi, kaya gibi gizlenmiş yüksek çözünürlüklü kameralar kullanarak , Japonya'nın Taiji kentinde yunus okullarının koylarda istiflendiği, tuzağa düşürüldüğü ve kar için öldürüldüğü gizli ve acımasız yunus avcılığını ortaya çıkardı  . En İyi Belgesel Film dalında 2010 Akademi Ödülü'nü kazanan 'The Cove', dünya çapındaki hayvan aktivistleri arasında öfkeye yol açtı ve Japon balıkçılık topluluğuna karşı son derece tartışmalı bir tepkiye yol açtı.

19. The Salt of the Earth (2014)

IMDb: 8.5

Konusu: 'The Salt of the Earth' , övgü toplayan fotoğrafçı Sebastião Salgado'nun, gezegenin en dikkat çekici manzaralarını ve sakinlerini belgeleme arayışını anlatıyor. Juliano Ribeiro Salgado tarafından yönetilen  film, indie ikonu Wim Wenders ile birlikte En İyi Belgesel dalında 2015 Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

18. Wild China (2008)

IMDb: 8.4

Konusu: Bu çığır açan altı bölümlük dizi, Çin vahşi yaşamının daha önce hiç görülmemiş görüntülerini dünyanın dört bir yanındaki evlere taşıdı. Bir  Çin-İngiliz yapımı olan projenin tamamlanması iki yıldan fazla sürdü ve Moğol bozkırları dahil olmak üzere Çin'in en ücra bölgelerinden bazılarının nadir görüntülerini içeriyor.

17. Samsara (2011)

IMDb: 8.5

Konusu: Baraka film yapımcıları Ron Fricke ve Mark Magidson'dan bu büyüleyici, anlatı içermeyen belgesel, 25'in üzerinde farklı ülkede beş yıllık bir süre boyunca filme alındı. Görsel olarak üstün 70 mm film kullanılarak çekilen 'Samsara', Dünya'nın doğal ritimleriyle ilişkili olarak insan ruhaniyetini keşfediyor.

16. Home (2009)

IMDb: 8.6

Konusu: Tüm insanlara ev sahipliği yapan Dünya, Fransız yönetmen Luc Besson'un bu çarpıcı belgeselinin yıldızı. Film , aynı anda iklim değişikliği ve potansiyel olarak yıkıcı etkileri hakkında endişe verici istatistiklere atıfta bulunurken , 54 farklı ülkeden hayranlık uyandıran hava manzaralarını sergiliyor .

15. Wild Pacific (2009)

IMDb: 8.7

Konusu: Birleşik Krallık'ta 'Güney Pasifik' olarak yayınlanan, Benedict Cumberbatch tarafından anlatılan bu altı bölümlük BBC dizisi, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Palau ve Palmyra gibi izole Güney Pasifik adalarının benzersiz ekosistemlerini araştırıyor. Tamamen yüksek çözünürlükte çekilen son bölüm, yükselen denizler, aşırı avlanma ve resif hasarı gibi iklimle ilgili tehlikeleri vurguluyor.

14. Frozen Planet (2011)

IMDb: 9.0

Konusu: Kutup ayıları ve penguenler , yaşama bu yüksek çözünürlüklü bakışta hem buzun üstünde hem de altında ön ve merkezdir. Doğal tarihçi ve televizyon kişiliği Sir David Attenborough tarafından sunulan bir BBC klasiği olan “Frozen Planet”, gezegende küresel ısınmadan en büyük risk altında olan iki bölge olan Kuzey Kutbu ve Antarktika'ya odaklanıyor.

13. Wonders of the Universe (2011)

IMDb: 8.9

Konusu: Manchester Üniversitesi'nden fizikçi Brian Cox, bu serebral, dört bölümlük BBC belgeselinde evrenin kökenleri ve insanlık tarihi üzerine düşünüyor. "Güneş Sisteminin Harikaları" 2010 serisinin devamı niteliğindeki Cox, zamanın başlangıcından beri insanlığı rahatsız eden varoluşsal soruların yanıtları için bilime dönüyor.

12. The Blue Planet (2001)

IMDb: 9.0

Konusu: David Attenborough tarafından anlatılan ve eve dört Emmy ve bir Peabody Ödülü kazandıran bu sürükleyici sekiz bölümlük BBC dizisinin konusu, Dünya yüzeyinin yaklaşık dörtte üçü suyla kaplı. 2018 yılında, yeni keşfedilen bir  okyanus plankton türü, serinin onuruna Syracosphaera azureaplaneta olarak adlandırıldı.

11. Africa (2013)

IMDb: 8.9

Konusu: Afrika, izleyicileri bu coğrafi açıdan farklı kıtanın çöllerinde, savanlarında ve ormanlarında benzeri görülmemiş bir yolculuğa çıkarıyor. David Attenborough'nun sunduğu Afrika, Çin devlet yayın ağı China Central Television tarafından finanse edilen birkaç BBC belgeselinden sadece biri.

10. Nature's Most Amazing Events (2009)

IMDb: 9.0

Konusu: "Nature's Most Amazing Events " kamera merceğini kutup ayıları, köpekbalıkları ve devasa sardalya sürüleri dahil gezegendeki en büyüleyici vahşi yaşamın bazılarına çeviriyor. Hava fotoğrafçılığı ve hızlandırılmış görüntüler, Discovery Channel ve BBC arasındaki bu altı saatlik işbirliğinin ayırt edici özellikleridir.

9. Life in the Undergrowth (2005)

IMDb: 9.0

Konusu: Bir başka David Attenborough aracı, bu 2005 BBC belgeseli böceklerin gizli yaşamlarını ortaya koyuyor. Makrofotografideki en son teknolojik gelişmeleri kullanan “ Büyümedeki Yaşam”, vahşi yaşam belgesel film yapımı için çıtayı yükseltti.

8. The Life of Mammals (2002)

IMDb: 9.1

Konusu: BBC'nin “The Life of Birds” ün devamı niteliğindeki “Memelilerin Yaşamı”, tartışmasız gezegenin en ilgi çekici ve doğaçlama sakinlerinin kökenlerini ve alışkanlıklarını araştırıyor. Öne çıkan özellikler arasında, kuşkulanmayan bir tembel hayvanı ürküten, Alman olmayan sunum yapan David Attenborough yer alıyor.

7. Human Planet (2011)

IMDb: 9.0

Konusu: Bir başka BBC / Discovery projesi olan “İnsan Gezegeni”, insanların hayvanlarla ilişkiler kurarak gezegendeki en acımasız ortamların bazılarında nasıl hayatta kaldıklarını inceliyor.

6. Life (2009)

IMDb: 9.1

Konusu: Bir BBC / Discovery ortak yapımı olan "Life", Charles Darwin'in "varoluş mücadelesine" odaklanıyor. Sunucu David Attenborough, filmin orijinal İngiltere versiyonunu anlattı, ancak belgeselin ABD'de gösterimi için yerini Oprah Winfrey aldı.

5. The Hunt (2015)

IMDb: 9.3

Konusu: Katil balinaları ve kutup ayılarını sempatik bir ışık altında bırakan bu yüksek riskli BBC dizisi. David Attenborough tarafından anlatılan "The Hunt", fillerden sarkan kameralar da dahil olmak üzere mükemmel çekimi elde etmek için yeni çekim teknikleri kullandı.

4. Our Planet (2019)

IMDb: 9.3

Konusu: Yeni Netflix filmi "Gezegenimiz" bir BBC yapımı değil ama kesinlikle bir BBC yapımı gibi görünüyor. "Planet Earth" ten sorumlu olan aynı ekip tarafından üretilen ve saygıdeğer David Attenborough'nun yer aldığı film, daha önceki birçok doğa belgeselinin yürümekten korktuğu ve izleyicileri çevrenin yok edilmesinde kendi rollerini kabul etmeye zorladığı bir yere gidiyor.

3. Blue Planet II (2017)

IMDb: 9.3

Konusu: 2001 BBC dizisi “Mavi Gezegen” in bu devamı, özellikle takip dizisi için inşa edilen yeni teknolojiyle açık denizlere ikinci bir bakış atıyor  . Sunucu David Attenborough, izleyicilere okyanus sakinlerinin çiftleşme pratikleri konusunda rehberlik ediyor ve küresel ısınmanın tehlikelerine karşı uyarıda bulunuyor.

2. Planet Earth (2006)

IMDb: 9.4

Konusu: BBC'nin en pahalı doğa projesi olan bu 11 bölümlük olağanüstü dizi, izleyicileri 64 farklı ülkeye yayılmış doğal yaşam alanlarına taşıdı. Aktris Sigourney Weaver, İngiliz doğa tarihinin ikonu David Attenborough için devreye giren ABD yayınını anlatıyor.

1. Planet Earth II (2016)

IMDb: 9.5

Konusu: "Planet Earth II", selefi olan 2006 mega belgeseli "Planet Earth" ile aynı arazide ilerliyor. Her türden canlı yer, avlanır ve çiftleşir, ancak on yıl sonra bunu Ultra-HD olarak çekiyorlar ve bu  da daha sürükleyici bir izleme sağlıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

30 Yaşına Gelmeden İzlemeniz Gereken 10 Büyüleyici Belgesel - onedio.com
30 Yaşına Gelmeden İzlemeniz Gereken 10 Büyüleyici Belgesel - onedio.com
Mutlaka İzlemeniz Gereken Şu Ana Kadar Yapılmış Ufkunuzu Deli Gibi Genişletecek En İyi 19 BBC Belgeseli - onedio.com
Mutlaka İzlemeniz Gereken Şu Ana Kadar Yapılmış Ufkunuzu Deli Gibi Genişletecek En İyi 19 BBC Belgeseli - onedio.com
İzledikten Sonra 'Çok Şükür Halimize' Diyeceğiniz Tüyleri Diken Diken Eden Belgeseller - onedio.com
İzledikten Sonra 'Çok Şükür Halimize' Diyeceğiniz Tüyleri Diken Diken Eden Belgeseller - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir