Görüş Bildir
Haberler
Murat 131'den Tır Yaptı

Murat 131'den Tır Yaptı

Fatih UZUN
28.06.2014 - 17:41

Van'da bir vatandaş, kendi imkanlarıyla Türkiye'nin ilk yerli TIR'ını imal etti.

Van'ın tuşba ilçesinde yaşayan İsmail Mescioğlu, Murat 131 marka otomobili hurda malzemeler kullanarak 6 metrelik TIR'a dönüştürdü.

İlçeye bağlı Abdurrahman Gazi Mahallesi'nde oturan ve servis şoförlüğü yapan Mescioğlu'nun kendi imkanlarıyla evinin bahçesinde yaptığı mini TIR, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Gerekli teknik malzemeleri satın alarak önce su motoruyla çalışan otomobil yapmayı planlayan Mescioğlu, bunu gerçekleştiremeyince satın aldığı Murat 131 marka bir otomobilin sadece motorunu kullanarak bir araba yapmaya karar verdi.

TIR'A KENDİ İSİMİNİ VERDİ

Daha sonra projesini büyüterek 6 metrelik TIR yapmaya çalışan Mescioğlu, 'Profil demirler kullanarak aracın şase kısmını oluşturdum. Motor aksamını da şaseye monte ettikten sonra TIR'ın diğer kısımlarını zamanla oluşturmaya başladım. Bu çalışmalar bir yılımı aldı ve 6 bin liraya mal oldu. Yapacağım birkaç rötuşla aracım gerçeğini aratmayacaktır. Boş zamanlarımda yaptığım ve benzinle çalışan TIR'ın patentini almak için yetkililerden yardım bekliyorum' dedi.

Yaptığı TIR'a İsmail Mescioğlu'nun kısaltması 'İMES' adını veren Mescioğlu, modelini de İstanbul'un fetih tarihi 'Şah 1453' olarak belirledi.

İlk etapta küçük ama farklı bir araç yapmak istediğini ancak hergün yeni bir fikir üreterek bugüne geldiğini anlatan Mescioğlu, 'TIR'ın yapımında sadece eksik kaldığım birkaç noktada bazı arkadaşlarımdan yardım istedim. Onun dışındaki herşeyi kendim bulup, montajladım' diye konuştu.

PLAKAYA BAŞBAKAN'IN İSMİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Yerli otomobil yapacak bir babayiğit arıyorum' sözünden etkilendiğini ifade eden Mescioğlu şunları kaydetti:

'Bu nedenle aracıma 65 RTE 65 plakasını yazdım. Kendimi babayiğit olarak görmüyorum ama benim de elimden bu kadar geliyor. Plakayı da sırf Başbakanımıza hediye olsun diye böyle yazdım. Arka kısmında 'Made in Turkey' yazıyor. İnşallah ilerde imkanlarım artar ve daha güzel projeleri hayata geçiririm.'

TrtHaber

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/turkiye...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam